🔸خرم آباد[] پوشش صد در صدی برنامه غربالگری بینایی و شنوایی در سال گذشته

نشست هم اندیشی کمیته استانی برنامه غربالگری بینایی و شنوایی بریاست مدیر کل و با حضور معاونین و مسئولین دفاتر حراست و بازرسی در بهزیستی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی بهزیستی لرستاهمایون عمودی زاده مدیر کل بهزیستی استان، با بیان اینکه بسیاری از کودکان که دچار معلولیت از ناحیه چشم می شوند را می توان با یڪ غربالگری ساده در سنین اولیه زندگی نجات داد، گفت: بهترین زمان برای غربالگری و معاینات آمبلیوپی سنین بین سه تا شش سال است و خانواده ها باید دقت داشته باشند که این طرح جهت جلوگیری از عیوب انڪساری چشم و آسیب های بینایی است که می توانند برای این منظور  به پایگاههای غربالگری بینایی در سراسر استان مراجعه کنند.

عمودی گفت:  کودکان ممکن است به خاطر پیشرفت این اختلال که بسیار هم شایع است دچار معلولیت بینایی شوند.

وی گفت این طرح (پیشگیری از تنبلی چشم) هر ساله از اول اردیبهشت ماه آغاز می شود و معمولا تا پایان سال ادامه دارد.

مدیر کل بهزیستی استان گفت: در سال گذشته برش کشوری که برای ما تعیین ڪرده بودند ۹۸۵۰۲ نفر بود که ما با تلاش همکاران در استان و شهرستانها به عدد ۱۰۰۵۲۵ نفر دست یافتیم و از این تعداد ۳۰۱۵ نفر به اپتومتریست ارجاع داده شد و از میان این تعداد ۱۷۸۰ مورد اختلال بینایی شناسایی و جهت پیگیری و تکمیل مراحل درمانی به پزشڪ متخصص ارجاع داده شدند.

وی تصریح کرد اگر کودکان نیاز به عینڪ داشته باشند کمک هزینه خرید عینک در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و در هزینه های درمان مساعدت های لازم در نظر گرفته خواهد شد.

مدیر کل بهزیستی لرستان با بیان اینکه در سال گذشته برنامه غربالگری بینایی و شنوایی را با پوشش صد در صدی به پایان رساندیم گفت: در سال گذشته بیش از ۲۴ هزار نوزاد مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند و از این تعداد ۱۰۱ کودک با مشکلاتد شنوایی شناسایی و به متخصصین جهت درمان و تجویز سمعک و یا کاشت حلزون ارجاع داده شدند.

کد خبر 109510

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد