در رسانه | آتش بی پولی به جان سامان دهی معتادان

روزنامه خراسان - محمد بهبودی نیا - دوباره شب های سرد سال و دوباره معتادان متجاهری که در سطح شهر باید چشم در چشم مرگ، شب های سرد را با سرمای استخوان سوزش به فردا برسانند. منتقدان اجتماعی پاسکاری وظایف بین نهادها را دلیل تامین نشدن سرپناه برای معتادان متجاهر اعلام می کنند و مسئولان امر نبود بودجه را. اگرچه سال گذشته اقدامات خوبی برای جمع آوری معتادان متجاهر از سوی نهادهای مختلف انجام شد اما هنوز شعار «شهر بدون کارتن خواب» محقق نشده است.

طبق اعلام دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان «هم اکنون بدهی نهادهای مسئول به کمپ های ماده ۱۶ به ۲۷ میلیارد تومان رسیده و برای هر نفر روز نگهداری از معتادان متجاهر در این کمپ ها نیاز به ۳۵ هزار تومان بودجه است. » ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تنها ۱۲ میلیارد تومان بودجه برای سال ۱۴۰۰استان خراسان رضوی در نظر گرفته است. مدیر کل بهزیستی استان نیز نبود مکان نگهداری کافی و بودجه مورد نیاز را از مهم ترین دلایل محقق نشدن شعار شهر بدون کارتن خواب می داند. از طرفی طبق شنیده ها با مصوبه شورای شهر سالن های ورزشی که تا امروز برای نگهداری معتادان متجاهر اختصاص یافتند باید به کاربری گذشته خود بازگردند.

دوشنبه شب هفته جاری راس ساعت ۲۲ با جانشین سرپرست دادستان دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، مدیر کل سازمان بهزیستی استان، دبیر شورای هماهنگی استان و مشاور اجتماعی شهردار مشهد برای بازدید از محل تجمع کارتن خواب ها و معتادان متجاهر در مشهد قرار می گذاریم البته با حجت الاسلام منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر و علوی مقدم، رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای شهر نیز برای همراهی جهت بازدید تماس می گیریم که این دو عضو شورای شهر به دلیل حضور در جلسات در این بازدید حاضر نشدند.

اولین مقصد میدان امام حسین (ع) است، کنج یکی از دیوارها بیش از ۱۰معتاد متجاهر در حال استعمال مواد مخدر هستند که به محض مشاهده ما پا به فرار می گذارند. زیر پل امام حسین (ع) در قلب شهر مشهد با فاصله چند متری، دیوارهای سیاه شده از شعله آتش گویای تمام مشکلات است، جانشین سرپرست دادستان دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به حفره های بدنه پل که با آجر و گچ مسدود شده اند اشاره می کند و می گوید: «سال قبل از حفره های همین پل پنج معتاد متجاهر را بیرون کشیدیم، در موضوع جمع آوری معتادان متجاهر چندین مسئله باید بررسی شود، فقط جمع آوری معتادان کمکی به درمان این موضوع نمی کند، گاهی یک معتاد چندین بار ترک می کند اما به دلیل نداشتن شغل، دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورد»

پس از بازدیدی کوتاه به سمت خیابان حر ۱۹ در شهرک شهید رجایی می رویم. ساعت از ۲۲:۳۰ گذشته که وارد این خیابان می شویم، این جا یکی از پاتوق های اصلی معتادان در مشهد به شمار می آید. مردم این محل بارها اعلام کرده اند شب و روز جرئت بیرون آمدن از خانه را ندارند. سال گذشته که به این خیابان آمده بودیم دسته های سه تا پنج نفری معتادان را مشاهده کردیم که در روز روشن و کنار خیابان مشغول مصرف مواد بودند اما با ورود قرارگاه عملیاتی سپهبد سلیمانی (ناحیه مقاومت بسیج سپاه مسلم) وضعیت کمی آرام تر شده است. این جا فروشندگان مواد با وینچستر و سلاح گرم به فروش مواد مخدر می پردازند. حالا کمی وضعیت بهتر شده است.

به همراه مسئولانی که هر کدام در حوزه سامان دهی معتادان متجاهر وظیفه ای دارند در کوچه پس کوچه های حر و در تاریکی شب برای با خبر شدن از وضعیت کارتن خواب ها و معتادان متجاهر به راه می افتیم. ساعت کم کم به نیمه شب روز دوشنبه نزدیک می شود. در هر زمین رها شده که بعضی از آن ها موقوفه آستان قدس رضوی است، چند نفر آتشی مهیا کرده اند و در حال استعمال مواد مخدر هستند. بدهی ۲۷ میلیاردی به کمپ های ترک اعتیاد دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در پاسخ به این سوال که میزان بدهی به کمپ ها چقدر است و بالاخره چه نهادی باید این مبلغ را تامین کند، تصریح می کند: وضعیت موجود و کاستی ها را ما هم قبول داریم، جمع آوری حداکثری معتادان متجاهر سیاست استان است ولی هم اکنون مطالبات کمپ دارها به حدود ۲۷ میلیارد تومان رسیده است که ۱۲ میلیارد تومان را تامین کردیم.

محمدحسین صالحی در پاسخ به این سوال که به چه دلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر برای پرداخت بدهی کمپ ها و کمک به تهیه بودجه لازم اقدام نمی کند، خاطر نشان می کند: ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی از دستگاه هایی است که باید منابع را تامین کند، در گذشته اعتبارات ستاد در اختیار خودش بود ولی از ابتدای امسال تمام اعتبارات نیاز به ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور دارد و این سازمان ۱۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ابلاغ کرده که برای تمام کشور در حوزه معتادان متجاهر باید هزینه کند و سهم استان خراسان تا پایان سال فقط ۱۲ میلیارد تومان است. اگر ما می خواستیم بر اساس بودجه ۱۲ میلیاردی عمل کنیم باید ماه اول کمپ های ماده ۱۶ را تعطیل یا هزار معتاد متجاهر را جمع آوری می کردیم. در این صورت وضعیت حادتری داشتیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان می گوید:در استان نیز اگر سازمان برنامه و بودجه می خواست طبق بودجه استان عمل کند باید ۲۸ درصد از ۱۲ میلیارد را به ما می داد اما کل ۱۲ میلیارد تومان را برای حل مشکل اختصاص داده است. از طرفی تمام این مبلغ را که نباید ستاد مبارزه با مواد مخدر تامین کند بلکه برای این کار نیاز به همکاری دیگر بخش هاست. وعده های استاندار برای سامان دهی معتادان متجاهر وی می افزاید: هم اکنون نگرانی هایی وجود دارد اما طبق وعده استاندار خراسان رضوی جلسه ای برای تعیین سهم دستگاه های استانی برگزار می شود و در ادامه برای تامین اعتبار به سراغ دستگاه های ملی می رویم. به احتمال زیاد این جلسات از هفته آینده شروع می شود. پیش بینی ما این است که ما می توانیم بودجه لازم را برای جمع آوری حداکثری معتادان متجاهر در دستور کار قرار دهیم.

محمدحسین صالحی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تمام اقدامات هنوز معضل کارتن خوابی و معتادان متجاهر وجود دارد؟ اظهار می کند: هم اکنون طبق آمار سال گذشته ۹ هزار معتاد متجاهر در استان و ۷ هزار معتاد متجاهر در مشهد حضور دارند و سامان دهی این تعداد نیاز به همراهی همه دستگاه ها دارد. در مدت یک سال از ۱۸۰۰ معتاد حاضر در کمپ های ترک اعتیاد به جمع آوری ۵ هزار معتاد رسیده ایم و البته این موضوع را باید در نظر گرفت که ۷۰۰ نفر از ظرفیت مکانی را برای رعایت پروتکل های بهداشتی در دوران کرونا و دلایل متعدد دیگر از دست دادیم. فرمانداری مشهد موظف به تامین مکان است.

وی تصریح می کند: فرمانداری مشهد موظف به تامین مکان است و ما آمادگی تجهیز مکان را داریم. صالحی در ادامه به لزوم اصلاح قوانین سهم آسیب های اجتماعی اشاره می کند و می گوید: سهم آسیب های اجتماعی در بودجه کشور باید افزایش یابد و همچنین در ادامه سهم سامان دهی معتادان و درمان آن ها در آسیب های اجتماعی باید بیشتر شود. برای اصلاح این قانون تا امروز بنده چند بار با نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی جلساتی داشته ام تا این موضوع در مجلس شورای اسلامی مطرح و پیگیری شود و امیدوارم هر چه سریع تر این درخواست در صحن مجلس مطرح و تصویب شود. مدیر کل بهزیستی استان از دیگر مسئولانی بود که با ما در این بازدید ۴ ساعته تا بامداد روز سه شنبه همراه شده بود.

مسعود فیروزی در پاسخ به این سوال که به چه دلیل هنوز شعار شهر بدون کارتن خواب در مشهد محقق نشده است، می گوید: در موضوع معتادان متجاهر و کارتن خواب ها اگر شرایط مالی و مکان نگهداری فراهم باشد جمع آوری معتادان متجاهر هیچ کاری ندارد. وی ادامه می دهد: ما تفاهم نامه ها را بر اساس پروتکل هایی می بندیم و بر آن نظارت داریم ما نمی گوییم کمپ بهشت برین است اما قطعا این طور نیست که هیچ نظارتی نداشته باشیم. اما دیر رسیدن پول تیغ نظارت را کند می کند و امروز بسیاری از مشکلات ناشی از همین موضوع است وقتی پولی به کمپ دار ندهیم نمی توانیم انتظار زیادی از او داشته باشیم.

وی ضمن خودداری از اعلام دقیق میزان بدهی بهزیستی به کمپ ها می گوید: هزینه درمان و نگهداری هر هزار معتاد در هر ماه حدود یک میلیارد تومان است. هم اکنون چهار هزار نفر در کمپ ها حضور دارند که برای نگهداری این تعداد در ماه چهار میلیارد نیاز است. استاندار خراسان رضوی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان دستور دادند از ماه آینده تعداد معتادان متجاهر در کمپ ها باید به پنج هزار نفر برسد که اضافه شدن به این تعداد نیاز به تامین هزینه بیشتری است اما تا امروز تنها ۱۲ میلیارد تومان به کمپ ها داده شده است.

مدیر کل بهزیستی استان تصریح می کند:علاوه بر موضوع کمبود اعتبارات برای محل نگهداری نیز مشکل داریم. بالطبع زمانی که این مشکلات برطرف شود باید انتظار نتیجه مطلوب را داشت. بودجه ۱۰.۵ میلیارد تومان در مسیر سامان دهی معتادان متجاهر مشاور شهردار مشهد در حوزه اجتماعی نیز از دیگر مسئولانی بود که با ما همراه شده بود. رضازاده در پاسخ به این که شهرداری به چه شکلی قرار است همکاری کند، می گوید: هر سال از بودجه ای که شورا به بخش اجتماعی تخصیص می دهد درصدی به این موضوع اختصاص داده می شود. از بودجه ۱۴۰۰ حدود ۱۰.۵ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص داده شده که از این مبلغ ۵.۵ میلیارد باقی مانده است که در حال تامین آن هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که این مبلغ تا کی پرداخت می شود، می گوید: این پرداخت ها نیاز به مصوبه شورای شهر دارد و اعلام زمان برای پرداخت ها چندان راحت نیست. شهرداری تمام ظرفیتش را پای کار آورده چه از نظر در اختیارقرار دادن سالن های ورزشی و چه از نظر نیروی انسانی و هزینه های مستقیم و غیر مستقیم. قانون وظیفه توانمند سازی را بر عهده شهرداری گذاشته است و شهرداری در زمینه توانمند سازی همچنان پای کار خواهد بود و شورا اعلام کرده است خودمان مستقیم در این موضوع ورود می کنیم.

مشاور شهردار مشهد در حوزه اجتماعی می افزاید: سال گذشته به دلیل تعطیلی سالن های ورزشی امکان در اختیار گذاشتن این فضاها برای نگهداری معتادان متجاهر وجود داشت اما در شش ماه دوم امسال بازگشایی سالن ورزشی به مطالبه مردمی تبدیل شده و باید به این نکته نیز توجه داشت که ما نمی توانیم در برابر این مطالبه به حق سکوت کنیم. در زمینه تامین مکان باید فرمانداری وارد میدان شود اما متاسفانه هم نهادهای مسئول و هم فرمانداری نتوانسته اند این موضوع را حل کنند. یکی از مشکلات جدی، نداشتن مکان است شورای شهر بر اساس مطالبات مردم مصوب کرده که باید سالن ها تخلیه شود اما با تمام این تفاسیر شهردار مشهد در حال همراهی و مقاومت در برابر تخلیه سالن هاست.

وی می گوید: در بحث توانمند سازی ما چند سالن را که سالن ورزشی نیست به موضوع معتادان متجاهر اختصاص داده و حتی تا حدودی گرمخانه ها را پای کار آورده ایم. بیش از این اقدامات در اختیار ما نیست که کمک کنیم و باید دیگر نهادها که امکانات دارند پای کار بیایند. هر امکاناتی که در اختیار خودمان باشد در اختیار سامان دهی معتادان متجاهر قرار می دهیم ولی بودجه مستقیم در اختیار ما نیست و در اختیار شورای شهر است که البته این بودجه هم مشخص است و نمی شود فراتر از آن را شورا مصوب کند.

کد خبر 46615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک