انجام روزانه تب‌ سنجی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی/ ممنوعیت پذیرش مددجوی جدید

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در مراکز تجمعی ما با توجه به وجود گروه‌های پرخطر مقرر شده است، افراد در کلیه مراکز سالمندان، بیماران روانی مزمن و معتادان متجاهر روزانه تب‌سنجی ‌شوند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی خراسان رضوی دکتر حمیدرضا پوریوسف درخصوص برنامه‌های پیشگیری از کرونا در مراکز تحت پوشش این اداره کل  اظهار کرد: از اواخر بهمن ماه کمیته کشوری پیشگیری از بیماری‌های واگیردار تشکیل و دستورالعمل‌هایی برای مراکز تجمعی و همچنین مراکز متنوع بهزیستی تبیین و به استان نیز ارسال شد.

وی افزود: ما نیز کمیته استانی پیشگیری از بیماری‌های واگیردار را در اداره کل بهزیستی استان تشکیل دادیم و تا الان نیز 6 جلسه برگزار شده است. همچنین به موازات آن در استان نیز ستاد مبارزه و پیشگیری از کرونا استان از طرف استانداری تشکیل شد و این دستورالعمل‌ها به تایید دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد رسید .

وی در تشریح اقدامات صورت گرفته، عنوان کرد: در مراکز تجمعی با توجه به وجود گروه‌های پرخطر مقرر شده است، در کلیه مراکز سالمندان،بیماران روانی مزمن و معتادان متجاهر افراد روزانه تب‌سنجی می‌شوند که در صورت وجود تب توسط پزشک معاینه شوند. همچنین پذیرش جدید در مراکز ما صورت نمی‌گیرد مگر موارد خاص که با رأی دادستان استان این امر صورت می‌پذیرد و آن افراد به مدت ۱۴ روز در اتاق قرنطینه نگهداری می‌شوند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در مراکز شبانه‌روزی، اتاق بیمار در نظر گرفته شده است که بایستی افرادی که سرما خوردگی دارند با نظر پزشک در اتاق بیمار استراحت کنند و با مدد جویان دیگر ارتباط نداشته نباشند.

پوریوسف افزود: مراکز ما باید تهویه مناسب داشته باشند و زنجیره ارتباط افراد و انتقال ویروس را به حداقل برسانیم. شست‌وشوی دست و تشویق مددجویان به‌خصوص مددجویان کم‌توان و کودکان به شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون صورت می‌گیرد. نظافت و شست‌وشوی مراکزمان را با مواد ضدعفونی کننده انجام می‌دهیم. از ازدحام مددجویان ‌ممانعت به‌عمل آمده و به آنها تاکید می‌شود که از یکدیگر فاصله داشته باشند. همچنین سعی شده است تغذیه مناسبت‌تری در برنامه غذایی مراکز  گنجانده شود و میوه و سبزیجات تازه بیشتر داشته باشد.

پویوسف ضمن اشاره به اینکه ملاقات درمراکز تحت پوشش ما محدود و ممنوع شده است، گفت: با نظر ستاد استانی مبارزه با کرونا نیز، مهدکودک‌ها و مراکز روزانه توانبخشی تا پایان سال تعطیل هستند و از این فرصت در جهت آموزش افراد مراکز استفاده شده است. مراکز ما توسط تیم‌هایی بازدید خواهند شد که اطمینان حاصل شود تمام اقدامات طبق دستورالعمل و به طور کافی اجرایی شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی از هماهنگی های به‌عمل آمده با دانشگاه علوم پزشکی جهت دریافت مواد ضدعونی کننده دست و ماسک برای مراکز پرخطر گفت و ادامه داد: بهزیستی کشور نیز به تمام مراکز شبانه‌روزی توان‌بخشی و مراکز شبه‌خانواده و مراکز درمان ترک اعتیاد مبالغی را برای تهیه مواد شوینده و ضد عفونی کننده محافظتی پرداخت کرده است 

کد خبر 14793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

خدمات بهزیستی