وظیفه نخست ما در برابر جامعه دارای معلولیت اشتغال و معیشت است

استاندار اصفهان گفت: معیشت و اشتغال مهمترین نیاز جامعه بالاخص برای معلولان است؛ اگر برای این دغدغه اساسی راهکار داشته باشیم بسیاری از مشکلات دیگر نیز حل خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان اصفهان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، صبح امروز ۱۲ آذر ماه استاندار اصفهان با حضور در همایش بزرگداشت روز معلولان با گرامیداشت این روز و ایام روز پرستار بیان کرد: این روز و مناسبت‌ها با هدف پرداختن به جامعه معلولان و موضوعات پیرامون آن‌ها نامگذاری شده است و بعنوان یک قله در طول سال انتخاب می‌شود تا بتوانیم وظایف و ماموریت‌هایی که در قبال معلولان جامعه داریم را رصد کنیم.

وی با اشاره به این که شناخت وظایف و مسئولیت در برابر معلولان وظیفه همگانی است، ادامه داد: همه ما نسبت به یکدیگر از جمله معلولان مسئولیت داریم و باید به بهانه روز بزرگداشت معلولان عملکرد خود را رصد کنیم و برای آینده نیز برنامه داشته باشیم.

استاندار عنوان کرد: در مجموعه استانداری اصفهان امروز نیز وظیفه داشتیم با حضور در این همایش به معلولان استان ادای احترام کنیم و از ظرفیت‌هایی که در استان در قالب محصولات متنوع جهت زندگی آسان‌تر معلولان فراهم شده قدردانی کنیم.

مرتضوی خاطرنشان کرد: شاهد این هستیم که بسیاری از محصولات مرتبط با معلولان توسط افراد دارای معلولیت طراحی و ساخته می‌شود که همین موضوع اوج توانمندی جامعه معلولان را نشان می‌دهد و گویای این سخن معروف است که معلولیت محدودیت نیست.

استاندار اصفهان اظهار کرد: جامعه دارای معلولیت اگر با اتکا به توانمندی‌های خود گامی در جهت توانمندسازی و رفع محدودیت‌های جامعه بردارد به هیچ بن‌بستی نمی‌رسد.

وی افزود: این فرصت را غنیمت می‌شماریم و از همه طراحان، ایده پردازان، نخبگان و موثرترین که برای معلولان تلاش می‌کنند تقدیر و قدردانی می‌کنیم.

مرتضوی با بیان این که وظیفه نخست ما در برابر جامعه دارای معلولیت اشتغال و معیشت است، بیان کرد: مهمترین مسئله جامعه بالاخص معلولان، معیشت و اشتغال است که اگر برای این دغدغه اساسی راهکار داشته باشیم بسیاری از مشکلات دیگر نیز حل خواهند شد.

وی با اشاره به سخنان ریاست جمهوری مبنی بر استفاده از ظرفیت قانون اشتغال سه درصدی معلولان در آزمون‌های استخدامی کشور، گفت: همانگونه که آیت‌الله رییسی ریاست جمهوری به سازمان امور استخدامی کشور تکلیف کردند؛ ما نیز از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان این مطالبه جدی را خواهیم داشت تا زمینه فعالیت معلولان فراهم شود.

استاندار اصفهان تصریح کرد: از این رو بایستی هرگونه استخدامی که در استان انجام می‌شود با رعایت سه درصد سهمیه جذب معلولان اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به اهمیت مهارت آموزی معلولان، خاطرنشان کرد: مهارت‌آموزی می‌تواند معلولان را با جامعه هماهنگ کند. خوشبختانه صنعتگران اصفهان از حضور معلولان در مجموعه‌های خود استقبال می‌کنند که با فراهم کردن زمینه این اشتغال می‌توانیم فرایند مهارت‌آموزی معلولان و جذب در صنعت شدن را فراهم کنیم.

استاندار اصفهان مسکن را از نیازهای اولویت‌دار معلولان دانست و عنوان کرد: دو هزار و ۶۸۰ نفر از معلولان فاقد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن استان ثبت نام کردند که جزو اولویت‌های استان هستند.

وی اظهار کرد: بایستی کمیته و کارگروه مناسب‌سازی اماکن عمومی جهت استفاده معلولان به صورت جدی دنبال شود و برای حمایت بیشتر از این کارگروه شخصا در برخی جلسات حضور خواهم یافت تا اراده حاکمیت پشتوانه این کمیته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اجرای قانون جامع حمایت از معلولان از جمله مواردی حائز اهمیت است که اگر مواردی از آن اجرایی نشده است؛ مدیرکل بهزیستی استان اطلاع دهد تا برای آن چاره‌ای بیندیشیم.

استاندار اصفهان گفت: رسانه‌ها نقش ویژه‌ای در آشنایی جامعه مخاطب با افراد دارای معلولیت دارند از این رو انتظار است صدا و سیمای مرکز اصفهان با برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی به صورت مستمر برنامه‌هایی را در خصوص معلولان تهیه و منتشر کند.

کد خبر 69232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد