مناسب‌ نبودن معابر مهم‌ترین مشکل نابینایان در قزوین است

وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت؛مناسب‌ نبودن معابر مهم‌ترین مشکل نابینایان در قزوین است

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان قزوین مدیرکل بهزیستی قزوین گفت: مناسب سازی معابر و اشتغال به عنوان مهم‌ترین چالش‌های نابینایان در استان به حساب می‌آید که امیدواریم در این زمینه دستگاه‌های ذیربط اقدامات لازم را پیگیری فرمایند .
علیرضا وارثی اظهار کرد:  راه اندازی و فعالیت ویژه موسسه نابینایان و کم بینایان استان قزوین بسیاری از خلاهای سازمان بهزیستی را برطرف کرده و سبب حمایت های بیشتری از این جامعه آماری شده است.
وارثی با اشاره به اهمیت تغییر نگاه جامعه و مسوولان نسبت به نابینایان، افزود: تغییر باورهای مردم نسبت به جامعه نابینایان و کم بینایان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بسیاری از اوقات حتی خانواده این افراد هم نسبت به ظرفیت ها و توانمندی آنها آگاه نیستند که تغییر این وضعیت نیازمند توجه بیشتری است.
او با اشاره به مشکلات اساسی نابینایان در قزوین گفت: یکی از مشکلات اصلی نابینایان در استان مناسب سازی معابر و مکان های عمومی  است که در این زمینه هنوز اقدامات مناسبی انجام نشده و نیازمند توجه بیشتری است.
این مقام مسئول بیان کرد: اشتغال یکی دیگر از چالش های اساسی این قشر است که در این زمینه باید دستگاه های دولتی، واحدهای صنعتی و اصناف همکاری لازم را با سازمان بهزیستی داشته باشند.
وارثی اظهار کرد: در سطح استان قزوین پنج هزار نابینا و کم بینا شناسایی شده که بیش از سه هزار نفر از این افراد را آقایان و ۲هزار نفر را بانوان تشکیل می دهند.
مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: نزدیک به ۹۰درصد از نابینایان و کم بینایان استان قزوین تحت پوشش حمایت های مستمر سازمان بهزیستی هستند که امیدواریم این آمار را به ۱۰۰درصد برسانیم.
او گفت: بیشترین معلولیتی که در این زمینه وجود دارد مربوط به مشکلات مادرزادی است که بیش از ۲ هزار نفر را شامل می شود و کم ترین علل این موضوع هم ژنتیک است که با برنامه های سازمان به دنبال پیشگیری این موضوع هستیم.
وارثی افزود: بیشترین جامعه هدف ما در این حوزه از معلولیت با ۲هزار و۲۹۱ نفر در قزوین هستند و کمترین جامعه هدف نیز با ۲۰۶ نفر مربوط به آوج است.
وارثی اضافه کرد: از جهت شدت معلولیت بیشتر افرادی که دارای معلولیت نابینایی هستند از شدت خفیف برخوردار هستند و تنها ۴۲۶نفر از آمار نابینایان استان قزوین دچار نابینایی شدید و مطلق هستند.
مدیر کل بهزیستی قزوین اظهار کرد: بسیاری از افراد نابینا در سطح استان قزوین با توجه به امکاناتی که موسسه نابینایان و کم بینایان در اختیار آنها گذاشته است دارای مدارک بالای علمی هستند که این مهم نشان دهنده توانمندی بالای این افراد است.
او با اشاره به اینکه سه هزار و ۷۶۲نفر از نابینایان استان قزوین مشکل اشتغال دارند، گفت: سازمان بهزیستی خدمات مختلف تحصیلی، بیمه ای و غیره را برای افراد نابینا در نظر گرفته است ولی دستگاه ها و خیران هم باید در این زمینه کمک رسانی کنند.
این مقام مسئول افزود: در مناطق روستایی هیچ گونه نابینای شناخته نشده ای وجود ندارد و تمامی این افراد تحت پوشش سازمان هستند

کد خبر 44765

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک