اماکن برای ناشنوایان مناسب سازی شود

معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی استان زنجان گفت: برای برقراری ارتباط مناسب بین ناشنوایان و تکنولوژی می‌توان با ساخت و نصب اپلیکیشن‌های ویژه ناشنوایان را یاری کرد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان به نقل از ایسنا، فرهاد میرزایی در رابطه با بحث مناسب‌سازی برای افراد دارای معلولیت در استان زنجان، اظهار کرد: مناسب‌سازی و دسترسی آسان برای معلولین و کسانی که کم‌توانی دارند یعنی اینکه این افراد بدون مانع بتوانند از همه امکانات و مبلمان شهری، مراکز درمانی، ورزشی و... استفاده کنند.

وی افزود: به بحث مناسب‌سازی در قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیز پرداخته‌شده‌است و در استان زنجان نیز به دنبال تحقق بحث مناسب‌سازی هستیم.

این مسئول با اشاره به مناسب‌سازی برای افراد دارای معلولیت شنوایی و اشاره به خدمات اورژانس که افراد ناشنوا می‌توانند با مراکز اورژانس و اورژانس اجتماعی تماس گرفته و پیام خود را در سامانه ثبت کنند، تصریح کرد: افرادی که دارای معلولیت شنوایی هستند در زندگی روزمره خود دچار مشکلات عدیده‌ای هستند که بخشی از آن‌ها را با به کارگیری علائم مشترک مانند استفاده از علامت جهانی در ماشین‌های افراد ناشنوا که افراد متوجه شوند به جای استفاده از بوق ماشین باید برای علامت دهی از چراغ راهنما استفاده کنند یا استفاده از نرم‌افزارهایی در دستگاه‌هایی خدماتی مانند اورژانس و آتش‌نشانی که در هنگام بروز حوادث این افراد نیز بتوانند پیام خود را منتقل کنند، می‌توانیم حل کنیم.

میرزایی با بیان اینکه باتوجه به برقراری ارتباط مناسب بین ناشنوایان و تکنولوژی می‌توان با ساخت و نصب اپلیکیشن ویژه حوادث که به صورت نوشتاری ارتباط برقرار می‌کند ناشنوایان را یاری کرد، ادامه داد: با نصب نرم‌افزارهای مخصوص برای ناشنوایان در گوشی‌های اندروید می‌توانیم ارتباط‌گیری را برای ناشنوایان راحت‌تر کنیم همچنین پخش فیلم‌های مخصوص ناشنوایان و وجود زیرنویس در پخش اخبار توسط صداسیما کمک زیادی به افزایش آگاهی و دانسته‌های افراد ناشنوا می‌کند که امیدواریم این اقدامات در تلویزیون‌های محلی نیز اجرا شود.


معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به بحث واکسیناسیون جامعه هدف بهزیستی نیز عنوان کرد: مراکز شبانه روزی بهزیستی جزو اولویت‌ها در دریافت واکسن کرونا بودند که در استان سالمندان و کادر حاضر در این مراکز هر دو مرحله واکسن را دریافت کرده‌اند همچنین معلولین ذهنی و روانی حاضر در این مراکز به همراه پرسنل نیز مرحله اول واکسن را دریافت کرده و مرحله دوم را نیز به زودی دریافت خواهندکرد.

این مسئول با اشاره به اینکه بیماران MS که تحت پوشش انجمن MS هستند نیز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، افزود: سالمندان دارای معلولیت که تحت پوشش بهزیستی بوده و بسترگرا نیز هستند اگر اعلام کنند که امکان حضور در مراکز واکسیناسیون را ندارند، اکیپ واکسیناسیون به منزل آن‌ها اعزام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون بر اساس جدول واکسیناسیون کشوری انجام می‌شود و تاکنون در بین جامعه هدف بهزیستی که واکسن را دریافت کرده‌اند عوارض بحرانی نداشته‌ایم.

کد خبر 37648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک