در رسانه| وقتی عطر توانمندی زنان در زندگی آنها می‌پیچد

ایسنا/زنجان برای یازدهمین سال متوالی، برداشت محصول بیدمشک باغ بانوان سرپرست خانوار ابهری آغاز شد تا عطر توانمندی در زندگی آنها بپیچد.

بهزیستی یک سازمان تخصصی و حمایتی به‌شمار می‌رود که در برنامه ششم توسعه به‌عنوان متولی سلامت و رفاه اجتماعی است. همچنین‌ بهزیستی، سازمانی فرهنگی و اجتماعی است که برای امنیت اجتماع با حفظ ارزش‌ها و کرامت والای انسانی، مجموعه خدماتی را ارائه می‌دهد و هدف متعالی آن، توانمندسازی جامعه هدف است که هر کدام به دلیلی و به نوعی نیازمند حمایت هستند.

در میان همه خدماتی که بهزیستی در جامعه ارائه می‌دهد توانمندسازی جامعه هدف و ایجاد خودباوری در آنها یکی از اولویت‌های این سازمان است که برای تحقق این موضوع نیز آماده‌سازی شغلی و ایجاد اشتغال یکی از مولفه‌های توانمندسازی و بخصوص توانمندسازی اقتصادی است که با هدف استقلال اقتصادی و نیل به خودکفایی همه‌جانبه ضرورت دارد.

علاوه بر حمایت‌هایی که بهزیستی برای ایجاد اشتغال مردان دارد، توانمندسازی زنان به‌ویژه زنان سرپرست خانواره، یکی از موضوعاتی است که در این سازمان با جدیت دنبال می‌شود، زنانی که به هر علتی از داشتن سرپرست محروم بوده‌اند یا بدسرپرست هستند.

از اهداف کلی توانمندسازی زنان توسط بهزیستی می‌توان به افزایش و ارتقای توانایی‌ها و مهارت‌های زیستی، روانی، اجتماعی و کیفیت زندگی جمعیت هدف اشاره کرد و برخی از اهداف اختصاصی نیز شامل شناسایی قابلیت‌ها و استعدادها، رغبت‌ها، خصیصه‌های روانشناختی، مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، مسائل و مشکلات افراد و خانواده‌های خدمت‌گیرنده، ارتقای سطح دانش زنان سرپرست خانوار تحت پوشش، فراهم آوردن زمینه‌های اشتغال و فعالیت مولد و پایدار برای خانوارهای تحت حمایت سازمان و کمک به بهبود شرایط زندگی خدمت گیرندگان و دسترسی آنها به سطح مناسب زندگی است.

موضوع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یکی از موضوعاتی است که در بهزیستی ابهر نیز چند سالی است به‌طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است به‌طوری‌ که اکنون در این شهرستان دو گروه همیار زنان شهد شفابخش ابهررود و ترمه ابهر با ۱۴ عضو فعال هستند که این گروه‌ها شامل زنان سرپرست خانوار، دختران عضو خانواده، زنان و دختران خودسرپرست هستند که در گروه عرقیجات و خیاطی فعالیت دارند.

گروه همیار شهد شفابخش ابهررود دارای باغ گیاه بیدمشک، گل محمدی و انگور است و فعالیت فصلی دارد که هر سال در فصل بهار گیاه بیدمشک و باغ انگور و گل‌محمدی نیز که در تابستان محصولش برداشت می‌شود و محصولات گروه یادشده به‌صورت فرآوری‌شده، عرقیجات، کشمش، شیره انگور روانه بازار می‌شود و امسال نیز برای یازدهمین سال متوالی برداشت محصوب بیدمشک باغ بانوان سرپرست خانوار ابهری آغاز شده است تا عطر توانمندی در زندگی آنها بپیچد.

در این‌باره، مدیر اداره بهزیستی ابهر با تاکید بر اینکه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از موضوعاتی است که با جدیت در ابهر دنبال می‌شود، گفت: با توجه به همین موضوع اداره بهزیستی ابهر در راستای شروع به کار این زنان با کمک خیران و اعتبار سازمانی دو قطعه زمین که هر کدام به متراژ ۴۰۰۰ مربع برای فعالیت گروهی از زنان سرپرست خانوار خریده است.

علی لطیفی با توضیح اینکه درآمد این گروه از زنان از فروش محصولات باغ انگور، گل‌ محمدی، بیدمشک و کارگاه نقل‌پزی تامین می‌شود، افزود: این کارگاه در اداره بهزیستی و باغات در بهترین نقطه اتوبان ابهر و خرمدره واقع است.

کد خبر 106392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد