در رسانه | معلولان و مشکلاتی که با کرونا دو چندان شده است

قزوین - ایرنا - شیوع ویروس کرونا باعث شده معلولان برای زندگی خود با مشکلات و محدودیت‌های بیشتری نسبت به گذشته روبه رو شوند، موضوعی که سختی‌ها و چالش های جدیدی را پیش روی آنان قرار داده و این قشر را به انزوا کشانده است.

به گزارش ایرنا، بیش از یک ماه است از یکسالگی کرونا در کشور ما می گذرد، ویروسی که بار دیگر شعله های آن به بالاترین حد زبانه کشیده و مسوولان را واداشت تا برای پایین کشیدن شعله های آن محدودیت های جدیدی را تعیین و اعمال کنند، محدودیت هایی که در این روزها به اوج خود رسیده و حتی برخی از مشاغل گروه یک را هم به تعطیلی کشانده است.

اما در کشور و البته در تمام دنیا عده ای پیک و رنگ بندی کرونایی برایشان اهمیتی ندارد، برای آنها کرونا، کرونا است و حتی رنگ آبی آن هم مشکلات زیادی را می تواند به وجود بیاورد، کسانی که بیش از یکسال است که زندگی مشقت بارشان با سختی بیشتری همراه شده و بسیاری از آنها در خانه هایشان محبوس شده اند.

"معلولان"، به عنوان قشری از جامعه شناخته می شوند که قبل از کرونا هم زندگی آنها با محدودیت هایی رو به رو بوده ولی امروز این محدودیت ها بیشتر شده و مشکلات زیادی را برایشان به وجود آورده است و آنها را از حیث روحی و روانی و جسمی و مادی دچار چالش های زیادی کرده است.

چالش های کرونا برای معلولان به عنوان یکی از قشرهای آسیب پذیر، لزوم توجه بیشتر به این قشر را از سوی دستگاه هایی مانند بهزیستی ضروری می رساند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان قزوین برای آشنایی با مهم ترین مشکلات معلولان در روزگار کرونایی و چگونگی خدمت رسانی سازمان بهزیستی به این قشر گفت و گویی را با علیرضا وارثی مدیر کل بهزیستی استان قزوین ترتیب داده که شرح آن در ادامه آمده است.

ایرنا. معلولان در ایام کرونا با چه محدودیت هایی رو به رو هستند؟

مشکلات معلولان در ایام کرونا  دوچندان شده و ما آنها را در بخش های مختلف تقسیم بندی می کنیم اما در مهم ترین دسته بندی می توان این مشکلات را به هشت بخش تقسیم کرد.

بزرگ ترین مشکل و محدودیت معلولان نداشتن دسترسی به زیرساخت های فضای مجازی به دلیل وجود مشکلات مالی در تأمین تجهیزات لازم و حداقلی و خرید اینترنتی است که تبدیل به یکی از اصلی ترین معضلات آنها شده است.

مشکل دیگر، نداشتن آگاهی خانواده ها در زمینه استفاده از فضای مجازی و ایجاد مشکلاتی در موضوعات آموزشی و بعضی اوقات تخصیص نیافتن زمان و حوصله کافی برای آموزش های مرتبط می باشد که منجر به ایجاد فاصله بین فعالیت های آموزشی به ویژه کودکان و پسرفت های درمانی و آموزشی آنان شده است.

یکی از مشکلات دیگر، نداشتن دسترسی به امکانات لازم در منزل و  نبود حمایت های لازم از سوی خانواده ها و کمبود فعالیت های آموزشی، توانبخشی و مشکل حضور سالمندان در فعالیت های اجتماعی می باشد که منجر به تشدید افسردگی در این قشر شده است.

مشکل بعدی، کاهش فعالیت های گروهی متناسب با معلولیت در مراکز و در بین معلولان روستایی و همچنین کاهش فعالیت های اجتماعی هنری، تفریحی و اوقات فراغت و اردوهای یکروزه است که منجر به انزوای هر چه بیشتر این افراد و جداسازی بیش از پیش آنان از جامعه شده است.

دیگر مشکلات این قشز هم شامل محدودیت در مرخصی دایم و موقت بیماران روان و معلولان و محدودیت در خدمات رسانی مراکز روزانه، مراقبین و ویزیت درمنزل است.

مشکل بعدی خستگی کادر آموزشی درمانی مراکز به جهت شیفت های مستمر و محدودیت های مراکز در تأمین فضای قرنطینه است.

البته به این مشکلات بسیاری از موضوعات دیگر را هم می توان اضافه کرد، ولی مشکلات کرونایی برای معلولان بیشتر حول محور همین موضوعات می چرخد.

ایرنا. بهزیستی برای کاهش این مشکلات چه خدماتی را به این قشر ارایه می کند؟

اداره کل بهزیستی از نخستین روز شیوع کرونا در استان قزوین توجه ویژه ای به این قشر داشته و سعی کرده تا در حد توان مشکلات آنان را کاهش دهد.

به طور مثال این اداره کل در استان قزوین به ارایه خدمات درمان، نگهداری و توانبخشی معلولان در مراکز شبانه روزی و ارایه خدمات آموزشی و توانبخشی  به صورت برخط (آنلاین) به جامعه هدف پرداخته است.

همچنین این دستگاه فعالیت های مختلفی را از جمله فعالیت های آموزشی، ورزشی و هنری در فضای مجازی برای معلولان انجام داده است.

این اداره کل برای مراکز نگهداری معلولان هم خدمات مختلفی را ارایه کرده که مهم ترین آنها شامل پرداخت کمک هزینه به مراکز شبانه روزی و مراقبتی جهت خرید اقلام مورد نیاز کرونا در سه نوبت و پرداخت اعتبار به کارمندان مراکز شبانه روزی بوده است.

در کنار این موارد ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده اهدایی یونیسف به مراکز شبانه روزی و مراقبتی نیز از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در چندین مرحله توزیع شده است.

ایرنا. در این مدت بسیاری از معلولان برای تامین مایحتاج خود هم با مشکلاتی رو به رو بوده اند، برای این مشکل چه تدابیری اتخاذ شده است؟

اداره کل بهزیستی سعی کرده با ارایه های بسته های مختلف نقدی و غیرنقدی مشکلات معلولان در این ایام را کاهش دهد، خدماتی که شامل اهدای بسته های بهداشتی از جمله ماسک، دستکش، مواد ضد عفونی کننده، مواد شوینده و دارو می شود.

علاوه بر این توزیع سبد کالا به خانواده های کم بهره مند در چهار نوبت، خرید لوازم التحریر و کوله پشتی برای تعدادی از توانخواهان و کمک به اجاره بهای خانواده ها هم انجام شده است.

کمک نقدی برای دندانپزشکی، خرید وسایل زندگی مانند آبگرمکن و بسیاری از موارد دیگر هم در این مدت انجام شده که امیدواریم مورد رضایت معلولان قرار گیرد.

سخن پایانی؟

در وهله نخست امیدواریم که این ویروس منحوس هر چه سریعتر نابود شود و واکسن کرونا شیوع این ویروس را به صفر برساند و در وهله دوم هم سعی می کنیم تا زمانی که این ویروس در جامعه نفس می کشد یاری رسان شایسته ای معلولان و جامعه هدف بهزیستی باشیم

کد خبر 34740

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک