دررسانه|فعالیت دو مرکز شبانه‌روزی سامان‌دهی کودکان خیابانی در اهواز

ایسنا/خوزستان در خوزستان بیش از ۱۴ مرکز شبانه‌روزی نگهداری کودکان وجود دارد که دو مرکز از این تعداد مراکز شبانه‌روزی ویژه سامان‌دهی کودکان خیابانی هستند و در حال حاضر حدود ۱۹ کودک از این مراکز خدمات می‌گیرند.

مهران کریمیان مدیرکل بهزیستی خوزستان در حاشیه آیین آغاز به کار یک مرکز نگهداری از کودکان خیابانی که امروز (۲۹ اردیبهشت‌ماه) در اهواز برگزار شد، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از وظایف سازمان بهزیستی سامان‌دهی کودکان و نوجوانانی است که در مخاطره آسیب‌های اجتماعی قرار دارند. در این خصوص در خوزستان بیش از ۱۴ مرکز شبانه‌روزی نگهداری کودکان وجود دارد که دو مرکز از این تعداد مراکز شبانه‌روزی ویژه سامان‌دهی کودکان خیابانی هستند و در حال حاضر حدود ۱۹ کودک از این مراکز خدمات می‌گیرند.

وی افزود: علاوه بر این در ۱۲ مرکز شبه‌خانواده در خوزستان، حدود ۳۵۰ کودک در حال نگهداری و سامان‌دهی هستند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان گفت: همچنین دو مرکز روزانه سامان‌دهی کودکان کار و خیابانی در اهواز فعال هستند و به صورت روزانه خدمات مددکاری، آموزشی و دیگر خدمات مورد نیاز را به کودکان ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کودکان کار شناسایی نشده‌اند، عنوان کرد: در حال حاضر ۲۴۰ کودک کار در اهواز شناسایی شده‌اند و از سوی دو مرکز روزانه خدمات دریافت می‌کنند. ۱۹ کودک هم در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند.

کریمیان بیان کرد: مجموع مراکز فعال در حوزه سامان‌دهی کودکان با مشارکت موسسات خیریه و بخش خصوصی فعالیت می‌کنند.   

وی گفت: کودکان بی‌سرپرست یا کودکانی که سرپرست موثر ندارند و کودکانی که شرایط زندگی در منزل برای آن‌ها فراهم نیست تا سامان‌دهی شرایط خانواده در مراکز شبه‌خانواده نگهداری می‌شوند. همچنین کودکان بی‌سرپرست یا خیابانی تا سن ۱۸ سالگی در مراکز شبه‌خانواده نگهداری می‌شوند و خدمات مختلفی دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان افزود: در این مراکز پیگیری و آغاز تحصیل کودکان و تربیت و پرورش کودکان توسط مددکاران، روان‌شناسان و مراقبان انجام می‌شود. در مراکز شبانه‌روزی نیز پرورش دینی و مذهبی کودکان توسط روحانیان انجام می‌شود. تمام تلاش بر این است کودکان به بهترین شکل ممکن تربیت شوند.

وی بیان کرد: در حوزه کودکان در معرض مخاطره به ویژه کودکان خیابانی، ۱۸ دستگاه متولی هستند و باید در کنار بهزیستی کار سامان‌دهی این کودکان را انجام دهند. اگر این دستگاه‌ها و بخش خصوصی در کنار بهزیستی نباشند، در سامان‌دهی موفق نخواهیم بود.

مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به تبعات وجود کودکان در خیابان‌ها گفت: کودکان زیر ۱۸ سال نباید کار کنند زیرا در صورت کار کردن در خطر آسیب قرار می‌گیرند. کار کردن کودکان به ویژه سر چهارراه‌ها و خیابان‌ها موجب می‌شود، آسیب‌های اجتماعی مختلف در کمین این کودکان باشد.

وی بیان کرد: از مردم می خواهیم به جای کمک به کودکان خیابانی که موجب تشویق آن‌ها به کار کردن در خیابان‌ها می‌شود، به موسسات یا بهزیستی که سامان‌دهی این کودکان را انجام می‌دهند کمک کنند تا حضور کودکان سر چهارراه‌ها کمتر شود.

کد خبر 108290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد