مسئله‌ای به نام "بیان مسئله"

ارائه‌ای از دکتر کرمخانی، کارشناس‌مسئول دفتر امور خانواده و بانوان، معاونت امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان کرمانشاه

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل بهزیستی استان کرمانشاه؛

| گاهی اوقات در ارائه گزارش عملکرد کارکنان دیده می‌شود که "طرح مسئله" (بیان مسئله) و" نتایج"، شبیه به یکدیگر بیان می‌گردد.


در واقع بیان مسئله به زبان ساده نشان‌دهنده وضعیت موجود جامعه و یا یک گروه اجتماعی خاص از حیث درگیر بودن با یک یا چند مسئله یا آسیب اجتماعی و یا فرهنگی و ... می‌باشد که اغلب با زبان آماری بیان می‌گردد تا شکاف موجود را با وضعیت مطلوب مقایسه نماید.

هدف از بیان مسئله که اغلب در قالب ضرورت مسئله بیان می‌گردد، در واقع این است که؛ چه اقداماتی ضرورت دارد که انجام دهیم تا این شکاف آماری را با نُـرم جامعه کمتر کنیم و قبل از تبدیل شدن به آسیب اجتماعیِ جدی، که پیامد آن بخش زیادی از جامعه را درگیر خود نماید، از میان برداریم؟!
و یا اگر به آسیب تبدیل شده است، افراد کمتری را درگیر خود نماید و با مداخلات مددکاری، مشاوره‌ای و روانشناسی و ... پیامدها (نتایج) را به حداقل برسانیم که اگر این اتفاق نیفتد، آن جامعه به قهقرا خواهد رفت.

 برای مثال فقدان مهارت‌های اجتماعی نوجوانان و جوانان در منطقه آسیب‌خیز X (که در نتیجه تحقیقات میدانی محرز شده است)، طرح یک مسئله می‌باشد که ممکن است از قِبل این نا آگاهی و فقدان مهارت، نوجوانان و جوانان در آن محله آسیب‌خیز با ملحق شدن به گروه همسالان و حتی سوءاستفاده بزرگسالان، به دام اعتیاد و یا ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری دیگر گرفتار گردند و این مسئله که تا حدودی قابل پیشگیری سطح اول بوده تبدیل به یک آسیب و در نهایت به یک جرم اجتماعی گردد و تبعات خاص آن ..

لذا برنامه‌ها در راستای آموزش مورد نیاز  جوانان محله X  (که قبلاً نیازسنجی شده) تدوین می‌گردد و استراتژی آموزش با راهبردهای خاص آن به یک اقدام عملیاتی تبدیل و اجرا می‌گردد که "نتایج" خاص خود را از جمله ارتقاء سطح دانش عمومی نوجوانان در زمینه‌های (هدف‌گذاری شده)، پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی مبتلا به، پیشگیری از رفتارهای نا بهنجار در محله و ... می‌باشد.

 اما گاهی مسئله سطح بزرگتری از افراد یک جامعه را در بر می‌گیرد که نیاز به سیاست‌گذاری در سطح کلان خواهد داشت. برای مثال؛ مسئله بیکاری در استان که برای نمونه، با طرح از سوی استاندار در هفته اخیر منجر به شور در سطح کشور و نیاز به سیاست‌گذاری در سطح کلان  آن محرز گردید، که ان شاءالله نتایج مفیدی برای وضعیت بیکاری استان خواهد داشت.

لذا انتظار می‌رود؛ مفاهیم، درست و در جای خود به‌کار گرفته شود و هنگام تدوین گزارش برای نمونه مفهوم "طرح مسئله" با مفهوم "نتایج حاصله" دو موضوع مجزا محسوب و ارائه گردد.


برای پیوستن به کانال اداره‌کل بهزیستی استان کرمانشاه در پیام‌رسان ایتا، اینجا را لمس کنید

کد خبر 108136

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد