۱۲۱ بیمار اتیسمی در استان البرز از خدمات آموزشی و حمایتی بهزیستی بهره‌مند هستند

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: بیماران اوتیسمی از جمله گروه‌های هدفی هستند که بهزیستی فعالیت‌های مختلفی برای آن‌ها ارائه می‌کند و در حال حاضر ۱۲۱ بیمار اتیسمی در استان البرز از این حمایت‌ها بهره مند هستند

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز؛"وجیهه محمدی فلاح" در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه اتیسم اختلالی نورولوژیکی است که در سال‌های اولیه رشد کودک نمود پیدا می‌کند اظهار داشت:مغز فرد مبتلا به اتیسم نمی‌تواند در زمینه رفتارهای اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی به‌درستی عمل کند و همین تعامل با دیگران را برای او سخت می‌کند.

وی ادامه داد: کودکان و بزرگسالان دارای اختلال اتیسم در زمینه ارتباط کلامی و غیرکلامی، مهارت‌های شناختی معمول، رفتارهای اجتماعی، فعالیت‌های سرگرم‌کننده و بازی دچار مشکل هستند.

وی افزود: مقاومت در برابر تغییر،رفتارهای تکراری و کلیشه‌ای و نقص در ارتباط چشمی و عدم پاسخگویی به محرکات محیطی از دیگر علائم این اختلال است.

این مسئول با اشاره به میزان شیوع این اختلال ابراز کرد: طبق آمارحدود یک درصد جمعیت هر کشوری دچار این اختلال هستند و با برآوردهای صورت گرفته از هر ۶۸ کودک در ایران یک نفر به این اختلال مبتلا است.

محمدی فلاح با بیان اینکه متأسفانه تا کنون درمانی برای این اختلال شناخته نشده ،گفت: با این اوصاف آموزش و مداخلات رفتاری و درمانی،غربالگری،تشخیص و مداخلات بهترین اقدام برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری محسوب می‌شود.

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به اینکه در البرز سه مرکزتوانبخشی و ارائه خدمات به این بیماران فعالیت دارد،اضافه کرد: در مجموع ۱۲۱ مددجو از این مراکز خدمات می گیرند که به ازای هر یک از آنها سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به این مراکز پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این مراکز توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی تأسیس شده که به صورت روزانه خدمات توانبخشی در ابعاد مختلف ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به ضوابط پذیرش در مراکز روزانه اتیسم، ادامه داد: افراد دارای اختلال طیف اوتیسم با تشخیص کمیسیون پزشکی و تعیین نوع و شدت معلولیت یا ارائه گواهی روانپزشک و آزمون تشخیصی در محدوده سنی ۶ تا ۱۴ سال در بخش‌های آموزشی و توانبخشی پذیرش می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه به افراد دارای اختلال اتیسمی خدمات آموزشی، شناختی و رفتاری ارائه داده می‌شود، اظهار کرد: این اقدامات منجر به افزایش کنش‌های شناختی فرد می‌شود.

محمدی فلاح با عنوان اینکه برنامه‌ها شامل تلاش در جهت ایجاد بستر مناسب برای حضور فرد دارای اختلال طیف اتیسم در جامعه و فراهم آوردن شرایط زندگی عادی طبق آموزش‌های مختلف است،خاطرنشان کرد: در این راستا برای آگاه سازی خانواده‌های افراد دارای اختلال اتیسم مربیان مراکز از طریق تهیه بروشور، مقالات، راه‌اندازی سایت اینترنتی و ارتباط با رسانه‌های گروهی انجام می‌شود.

وی با اشاره به ارائه شیوه‌های تقویت حسی حرکتی،گفتار درمانی، کاردرمانی و ورزش درمانی در مراکز افزود:خدمات تکمیلی و ترکیبی نیز مانند بازی،هنر و موسیقی درمانی در مراکز بهزیستی استان البرز انجام می‌شود.

کد خبر 105207

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد