نزدیک به ۲۰۰ فرد دارای اختلال اوتیسم تحت پوشش بهزیستی هستند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به همکاری سازمان بیمه سلامت و بهزیستی برای ارائه خدمت به بیماران دارای اختلال اوتیسم گفت: کلیه افراد مبتلا به اوتیسم می توانند از ۶ کد خدمتی در حیطه مداخلات کار درمانی، گفتار درمانی و... تحت پوشش سازمان بیمه سلامت برخوردار شوند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان دکتر روح اله خدابنده لو ضمن گرامیداشت روز جهانی افراد دارای اختلال اوتیسم، اظهار کرد: ۱۸۶ نفر فرد دارای اختلال اوتیسم تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که از این تعداد بیش از ۳۴نفر، خدمات آموزشی - توانبخشی روزانه دریافت می‌کنند.

وی افزود: هرچند که ارائه خدمات توانبخشی به کودکان دارای اوتیسم از ضروریات نظام توانبخشی به شمار می رود اما مهم تر از آن شناسایی به موقع کودکان دارای اوتیسم است تا بتوان با استفاده از تکنیک ها و رویکردهای استاندارد از دوره حساس رشد این کودکان نهایت استفاده را کرد و نقایص به وجود آمده توسط این اختلال را جبران یا پیشگیری کرد. 
این مقام مسئول با بیان اینکه  اختلالات اوتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می‌شوند، تصریح کرد: ملاک تحت پوشش قرار گرفتن کودکان مبتلا به اوتیسم در بهزیستی تشخیص و تایید معلولیت در کمیسیون های پزشکی و توانبخشی این سازمان است.
خدابنده لو در خصوص حمایت بهزیستی از افراد دارای اختلال اوتیسم بیان کرد: مددجویان دارای اختلال طیف اوتیسم همانند سایر افراد دارای معلولیت، خدمات بهزیستی از جمله دریافت مستمری، کمک هزینه درمان، کمک هزینه مناسب سازی، کمک هزینه مسکن، تسهیلات خوداشتغالی برای خانواده یا فرد مبتلا به اوتیسم و... را دریافت می کنند.
مدیرکل بهزیستی از خانواده ها خواست برای اطمینان از عدم دارا بودن علایم اختلال فرزندشان  به درگاه https://autism.behzisti.net  مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و اجرای آزمون غربالگری ۱۰ سوالی اقدام کنند؛ همچنین می‌توانند با مراجعه به پایگاه غربالگری با راهنمایی مربیان و کارشناسان آموزش دیده ، کودک خود را از نظر احتمال دارا بودن علایم این اختلال مورد سنجش و غربال قرار دهند.

کد خبر 105078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد