برگزاری اولین رویداد ملی ورزش و بازی‌های بومی محلی روستایی معلولان

اوّلین رویداد ملی ورزش و بازی های بومی محلی روستایی برای افراد دارای معلولیت (جام بلند همتان) در بخش آقایان با حضور ورزشکارانی از ۳۱ استان کشور و در ۶ رشته ورزشی آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی،

این رویداد در راستای تحقق بخشیدن به ماده ۴۴ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺷﺸﻢ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ﺍﻳﺮﺍﻥ به منظور "توسعه تربیت بدنی و ورزش همگانی" تحت عنوان «سیاست‌ها، راهبردها، وظایف و ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور، توانمندی و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان از طریق ورزش» و همچنین ماده ۳۰ کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت «مشارکت در زندگی فرهنگی و تفریحی، اوقات فراغت و ورزش» تدوین شده تا فرصت های برابری را برای ورزش و بازی افراد دارای معلولیت ساکن روستاها فراهم آورد.

ورزش و بازی، بخش مهمی از برنامه توانبخشی مبتنی برجامعه(CBR) است که در مناطق روستایی کشور اجرا می شود. هر ساله تعداد زیادی از افراد دارای معلولیت در مناطق روستایی از طریق برنامه توانبخشی مبتنی برجامعه در رویدادها و مسابقات ورزشی شرکت می کنند.

بر اساس این گزارش، امسال برای اولین بار با همکاری وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی این مسابقات در ۶ رشته ورزشی بومی و محلی شامل چوب کشی، دال پلان (یکی از بازی‌های بومی لرستان) ، دوز فیزیکی، کلاس کلاس، یک قل ودوقل، هفت سنگ در قالب یک رویداد ملی در بخش های بانوان و مردان برگزار شد.

بنا به این گزارش، بهبود سلامتی، مشارکت اجتماعی، کمک به توانمندسازی افراد، و ارتقاء توسعه فراگیر جامعه از مزایای ورزش، بازی و شرکت در فعالیت های اوقات فراغت برای افراد دارای معلولیت است و هدف اصلی شرکت فعال افراد دارای معلولیت ساکن روستا در مسابقات ورزشی و بازی های بومی در سطح روستا، شهرستان، استان و کشوری به منظور ایجاد فرصت های برابر ارتقای سطح سلامت، توانمندی های جسمانی، روانی و اجتماعی است.
گفتنی است : ورزشکاران اعزامی از استان آذربایجان غربی نیز با حضور در این مسابقات در شهرستان بابلسر مدال نقره این مسابقات را در رشته چوب کشی کسب کردند.

کد خبر 103142

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد