لرستان| اوتیسم

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران گفت: از ۱۳ مراکز توانبخشی در تهران، چهار پایگاه دائمی غربال اتیسم وجود دارد که تا پایان سال جاری حدود پنج پایگاه دیگر در تهران احداث خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، پرستو منصوری درباره آمار مبتلایان به اتیسم در تهران اظهار کرد: کودکانی که دچار اختلالات طیف اتیسم هستند بیشتر در عملکرد عصبی مرکزی مغز مشکل دارند که باعث می‌شود همزمان با رشد، بر توانایی و یادگیری کودک تاثیر بگذارد.

وی افزود: این اختلالات در سطوح مختلف به‌خصوص از یک تا دو سالگی بروز پیدا می‌کند و در صورت رسیدگی و درمان نکردن وضعیت بدتری پیدا خواهد کرد.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در طیف اتیسم نشانه‌های رفتاری در فرد به‌خصوص در کودکان بیشتر دیده می‌شود، گفت:‌ در کمیسیون‌های بهزیستی اینگونه موارد بررسی شده و نظرات ارائه می‌شود و پس از ارزیابی به مراکز توانبخشی اعزام می‌شوند.

منصوری با اشاره به اینکه ۱۳ مرکز توانبخشی روزانه در استان تهران وجود دارد اظهار کرد: در کل کشور ۹۰  مرکز توانبخشی وجود دارد که تهران با وجود ۱۶ شهرستان ۱۳ مرکز را داراست و برنامه آینده سازمان این است که در هر شهرستان مرکز توانبخشی راه اندازی کند.

وی بیان کرد: ممکن است بسیاری از مواردی که اختلالات اتیسمی دارند، معلولیت ذهنی هم داشته باشند به همین دلیل طبق آمار یک درصد افراد جامعه در استان تهران دچار اختلالات اتیسمی هستند.

منصوری افزود: در ۱۳ مراکز توانبخشی تهران حدود ۷۰۰ کودک حضور دارند که تا ۱۸ سال می‌توانند از این مراکز استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مرکز شبانه‌روزی توانبخشی مبتلایان به اتیسم در تهران وجود ندارد گفت:  از ۱۳ مراکز توانبخشی ۴ پایگاه دائمی غربال اتیسم وجود دارد که تا پایان سال جاری حدود پنج پایگاه دیگر در تهران افزوده خواهد شد.

منبع: آنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.