غربالگری ۲۵ هزار معتاد متجاهر در سال جاری/ ۱۲.۵ درصد غربال‌شدگان، اعتیاد نداشتند

کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران از غربالگری ۲۵ هزار معتاد متجاهر در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران،داریوش تقی‌زاده کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران درباره غربالگری معتادان متجاهر گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۵ هزار نفر در طرح غربالگری ارزیابی شده‌اند، از این تعداد حدود ۳۵ درصد شرایط پذیرش را نداشتند، یعنی یا معتاد نبوند، یا اینکه دارای مشکلات پزشکی بودند. قاعدتا درباره افرادی که دارای مشکلات پزشکی هستند نیز باید وزارت بهداشت پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه ما افرادی با مشکلات پزشکی را هم در مراکزمان پذیرش می‌کنیم، ادامه داد: مشکل پزشکی این افراد نیز حاد بوده و اغلب شامل زخم‌های باز است. در مجموع از ۲۵ هزار نفری که از ابتدای سال در غربالگری ارزیابی شده‌اند، ۷ درصد دارای مشکلات پزشکی حاد بوده‌اند.

کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: ۱۲.۵ درصد از افرادی که غربال شده‌اند، تست اعتیادشان منفی بوده و صرفا کارتن‌خواب بوده‌اند. همچنین ۳.۵ درصد از این افراد نیز با وجود اینکه کارتن‌خواب بوده‌اند، تحت درمان هم بوده‌اند، اما به دلیل اینکه این چرخه درست نیست، همچنان تحت عنوان کارتن‌خواب زندگی می‌کنند.

تقی‌زاده درباره روند غربالگری خاطرنشان کرد: معمولا با توجه به ظرفیت‌های خالی که در مراکز وجود دارد، این ظرفیت‌های خالی اعلام و پر می‌شود. تقریبا حدود ۱۲۰۰ الی ۱۳۰۰ ظرفیت ماده ۱۶ غیردولتی داریم. همچنین دو مرکز دولتی هم داریم که در حدود ۲ هزار و ۱۰۰ نفر ظرفیت دارند.

وی ادامه داد: چند مرکز مانند فشافویه، مهرسروش و شهید ضیاییان نیز مراکز ماده ۱۶ هستند که زیر نظر بهزیستی فعالیت نمی‌کنند، اما غربالگری آنها توسط کارکنان بهزیستی انجام می‌شود. تقریبا در سال جاری از ۵ فروردین غربالگری شروع شده است و با توجه به اینکه غربالگری به صورت مداوم انجام می‌شود، دیگر مانند سابق با مشکلاتی مانند برخورد نامناسب روبرو نیستیم و معمولا روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر غربال می‌شوند.

کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران تصریح کرد: در گذشته طرح‌ها طی مدت ۱۰ الی ۱۵ روز اجرا می‌شد و ما در یک دوره مشخص با حجم زیادی از افراد مواجه بودیم که باید آن‌ها را مورد آزمایش قرار می‌دادیم، اما با توجه به ظرفیت‌های خالی که ایجاد شده ما به صورت مداوم غربالگری را انجام می‌دهیم و تلاش می‌کنیم کیفیت کار در غربالگری و نوع برخورد مناسب‌تر شود و دیگر طرح‌های ضربتی که با مشکلاتی مانند ضرب و شتم و ... همراه بود، اتفاق نیفتد.

تقی‌زاده با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون معتاد منع پذیرش نداشتیم، ادامه داد: همچنین در برخی از مراکز بیمار اچ‌آی‌وی و منع پذیرش نداشتیم، اما در معدود مراکزی هم که بیماران اچ‌آی‌وی حضور داشته باشند، خدمات درمانی به آنها ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ تست ایدزی از معتادان متجاهری که جمع‌آوری شده و به مراکز غربال می‌آیند، گرفته نمی‌شود، تصریح کرد: در دستورالعمل غربال یک ارزیابی ثانویه نیز در نظر گرفته شده است. در مراکز بازپروری باید یک ارزیابی ثانویه از معتادان متجاهر صورت بگیرد و براساس این دستورالعمل وزارت بهداشت موظف است، در مراکزی که بیمار اچ‌آی‌وی حضور دارد کارهای درمانی را برای آنها انجام دهد.

کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران تصریح کرد: آزمایش ارزیابی دوم را معمولا کارکنان بهداشت باید در مراکز بازپروری انجام دهند، چراکه آزمایش باید آگاهانه انجام شوند.در مراکز غربالگری فرد دستگیر شده کمتر از ۵ ساعت حضور دارد و ما نمی‌توانیم دو تست را در ۵ ساعت انجام دهیم. اگر ما تست را انجام دهیم و افراد را برای انجام تست‌ها از هم جداکنیم، این موضوع می‌تواند باعث انگ زدن به معتاد شود و مشکلاتی را ایجاد کند.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: کارکنان بهداشت منطقه در حال حاضر در ارزیابی‌های ثانویه این کار را انجام می‌دهند و ما مکاتبات لازم را در این خصوص انجام داده‌ایم. پزشکانی که در مراکز بازپروری حضور دارند، معمولا با توجه به علائم افراد اقدام به گرفتن تست اچ‌آی‌وی از آنها می‌کنند.

وی با بیان اینکه مراکز بهداشت منطقه، دارو را برای مراکز بهزیستی تامین می‌کنند، یادآور شد: پزشک علائم افراد را چک کرده و چنانچه موردی باشد فوری به بهداشت منطقه گزارش می‌دهد، اما گاهی اوقات تا اسم افراد در سیستم بهداشت ثبت شده و دارو برای افراد بیاید زمان‌ می‌برد و این مشکلی است که باید برطرف شود. در یکی از مراکز از خرداد ماه تا مدتی امکان تحویل دارو برای مراکز بازپروری وجود نداشت، اما با رایزنی‌هایی که انجام شده بود، این مشکل برطرف شد.

کد خبر 13315

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

خدمات بهزیستی