پذیرش ۵۰ کودک نیازمند درمان به فرزندخواندگی در خراسان رضوی/۲۷۸ خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال گذشته تا پایان شهریورماه ۵۰ فرزند نیازمند درمان در استان به فرزندخواندگی پذیرفته شدند.

حمیده محدث در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آمار فرزندخواندگی در استان اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان مهرماه ۲۳۲ فرزند به فرزندخواندگی پذیرفته شدند که فرزندخواندگی آن‌ها قطعی شده است.

وی افزود: از این تعداد ۳۳ مورد بالای ۴ سال بودند یعنی فرزندان ۱۰ و ۱۱ ساله هم داشته‌ایم، مابقی زیر ۴ سال هستند. همچنین از ابتدای سال گذشته تا پایان شهریورماه ۵۰ فرزند نیازمند درمان به فرزندخواندگی پذیرفته شدند.

محدث با بیان اینکه از سال ۹۹ همه درخواست‌ها و فرایند فرزندخواندگی در سامانه فرزندخواندگی ثبت و رصد می‌شود، عنوان کرد: در حال حاضر ۱۲۰ خانواده پشت نوبت دختر شیرخوار و ۴۸ خانواده پشت نوبت پسر شیرخوار داریم، ۱۱۰ خانواده نیز پشت نوبت بچه بزرگسال هستند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: در خصوص کودکان نیازمند درمان نیز به دلیل اینکه اگر هر خانواده‌ای متقاضی فرزند نیازمند درمان باشد به سرعت اقدام می‌کنیم، در حال حاضر خانواده‌ای پشت نوبت نیست و شیرخوارگاه ما نیز به طور کل یک کودک نیازمند درمان واجد شرایط داریم.

وی با اشاره به اینکه تلاش کردیم فرایند فرزندخواندگی را تسهیل کنیم، تصریح کرد: به طور مثال پزشکی قانونی زمان‌بر و پر هزینه بود و در گذشته زوجین حتما باید به مرکز استان مراجعه می‌کردند اما اکنون به شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند.  فرایند به گونه‌ای است که زمان را کوتاه می‌کند تا خانواده‌ها اذیت نشوند.

محدث اضافه کرد: این فرایند نیست که موجب می‌شود خانواده‌ها پشت نوبت باشند، بلکه شرابط بچه‌ها است. تا زمانی که بچه‌ها سلب حضانت نشوند نمی‌توانند به فرزندخواندگی پذیرفته شوند، بنابراین طولانی شدن زمان فرزندخواندگی بیشتر به دلیل وضعیت خود فرزندان است که عدم سلب حضانت اتفاق نمی‌افتد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر فرزند برای پذیرفته شدن باشد، تلاش می‌کنیم فرایند فرزندخواندگی زیر یک سال انجام شود اما گاهی فرزند مناسب است اما خانواده نمی‌تواند ارتباط بگیرد و خودش تقاضا می‌کند که فرزند دیگری معرفی شود. 

کد خبر 93406

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد