مدیران بر روی ویلچر و با چشم بسته در شهر تردد کنند تا ضرورت مناسب سازی را درک کنند/پویش همراه با توان خواهان در استان راه اندازی شود

جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان البرز به ریاست استانداری البرز و دبیری اداره کل بهزیستی استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز : روز پنجشنبه ۳۰ شهریورماه جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان البرز به ریاست استانداری البرز و دبیری اداراه کل بهزیستی استان البرز با حضور دکتر "مجتبی عبداللهی "  استاندار البرز، دکتر افضلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، دکتر شیریزاد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، "وجیهه محمدی فلاح " مدیرکل بهزیستی استان البرز، دکتر محمود نژاد مشاور رییس سازمان بهزیستی کشور در حوزه معلولین،مدیران کل دستگاه های اجرایی استان، فرمانداران شهرستان ها، نمایندگان شهرداری ها و سایر دستگاههای مرتبط با امر مناسب سازی در محل سالن شهدای دولت با دستور جلسه پیگیری مصوبات جلسه قبل،گزارش اقدامات انجام شده، مشکلات و موانع فرا روی دستگاههای اجرایی در زمینه اجرای صحیح دسترسی به محیط های فیزیکی شهری و بررسی مشکلات تردد افراد دارای معلولیت و جانبازان برگزار شد.

در ابتدای جلسه «وجیهه محمدی فلاح» مدیرکل بهزیستی استان البرز و دبیر ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان البرز ضمن تشکر از اعضاء جلسه و شخص دکتر عبداللهی استاندار البرز برای پیگیری مجدانه بحث مناسب سازی، گزارش مبسوطی از عملکرد این دبیرخانه طی ماه های گذشته ارائه کرد.

وی افزود: پیشرفت و بالندگی در دنیای توسعه یافته امروزمنوط به فراگیرسازی تمامی امکانات رفاهی، اجتماعی و اقتصادی برای کلیه آحاد جامعه است و قطعاً ظرفیت افراد دارای معلولیت که بزرگترین اقلیت اجتماع را تشکیل میدهند ظرفیت بسیار بزرگ و گسترده ای هست که در صورت بهره مند بودن و در دسترس بودن امکانات میتوانند در توسعه کشور خیلی اثر گذار باشند.

محمدی فلاح با بیان اینکه ۴۴ هزار نفر فرد دارای معلولیت در بهزیستی استان پرونده دارند افزود:بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ۱۰ الی ۱۵ درصد هر جامعه ای را افراد دارای معلولیت تشکیل میدهند که اگر به این آمار جمعیت سالمندان، جانبازان، بانوان باردار و کودکان خردسال را هم اضافه کنیم میبینیم که تعداد افراد زیادی نیازمند مناسب سازی اماکن و معابر عمومی می باشند.


وی گفت :مناسب سازی از حقوق اولیه و بدیهی کلیه آحاد جامعه می باشد به شکلی که امکان تردد و دسترسی به اماکن عمومی برای همه افراد فراهم گردد.

محمدی فلاح با اشاره به مبحث فرزند آوری و جوانی جمعیت افزود: بحث جوانی جمعیت که یکی از سیاست های کلان کشور درحال حاضر می باشد و از دستورات ابلاغ شده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است اما ملاحظه بفرمایید ،بانویی که قرار است چندین فرزند داشته باشد و با کالسکه در شهر تردد کند واقعاً محیط شهری را برای وی فراهم کرده ایم؟ متاسفانه در این خصوص هم ما آن ملاحظه لازم را نداشتیم.

افزود: شاید در سنوات گذشته قوانین و مقررات خیلی جدی نداشتیم اما در حال حاضر که قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت را داریم و در بند دوم این قانون نیز صراحتاً تکلیف و وظایف کلیه دستگاههای متولّی امر را مشخص کرده است واقعا هیچگونه عذری پذیرفته نیست و لازم است به شکلی برنامه ریزی شود تا این عزیزان بتوانند به مانند سایر افراد جامعه زندگی عادی خودشان را داشته باشند.


مدیرکل بهزیستی البرز در پایان گفت : اما با این حال و وجود مشکلات، دلگرم به عزم جدی جناب آقای دکتر عبداللهی استاندار محترم البرز در برطرف کردن مشکلات افراد دارای معلولیت و جانبازان و افراد کم توان هستیم و انشاءالله با تشکیل مستمر این جلسات بسیار بسیار به آینده امیدوار هستیم و این نگاه ویژه به ما هم انگیزه می دهد که بعنوان خادمین مردم مطالبات آنها را پیگیری نمائیم.

در ادامه جلسه دکتر مجتبی عبداللهی نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: باید فارغ از جلسات تکلیفی با جلب مشارکت های اجتماعی، ظرفیت های مدیریت شهری و توان اجرایی بدنبال مناسب سازی معابر باشیم چراکه حتی در برخی موارد شرایط برای تردد افراد عادی جامعه نیز مهیا نیست.

وی افزود: مناسب سازی از جمله موضوعات مهمی است که باید برای تمامی اقشار جامعه لحاظ شود ولی در این میان جامعه توان خواهان در اولویت قرار دارند.

وی ادامه داد: ما در کشوری مسلمان با مردمانی سرشار از عطوفت و نوع دوستی زندگی می کنیم از این مسئولان چنین نظامی با اراده و باور قلبی برای آسایش و رفاه مردم برنامه ریزی می کنند.
عبداللهی گفت: باید فارغ از جلسات تکلیفی با جلب مشارکت های اجتماعی، ظرفیت های مدیریت شهری و توان اجرایی بدنبال مناسب سازی معابر باشیم چراکه حتی در برخی موارد شرایط برای تردد افراد عادی جامعه نیز مهیا نیست.

وی افزود: تمامی معابر باید بر تردد تمامی افراد جامعه از جمله توان خواهان مناسب سازی شود، تکالیف و مسئولیت های ما در قبال جامعه و رعایت حقوق شهروندی این گونه ایجاب می‌کند. 
استاندار البرز گفت: باید از تجارب کشورهای موفق در مناسب سازی معابر بهره برداری کنیم و برای اجرای آنها اهتمام و جدیت داشته باشیم. 
وی افزود: باید معابر را از دید توان خواهان ببینیم و بر این باور باشیم که معلولیت و حوادث از هیچ کس دور نیست پس ضرورت دارد چاره اندیشیده شود و برنامه و افقی صحیح مدون کرد.

عبداللهی گفت: باید با راه اندازی پویشی تحت عنوان همراه با توانخواهان، جامعه و بویژه مدیران را در خصوص مناسب سازی معابر حساس کنیم، همچنین ضرورت دارد مدیران بر روی ویلچر قرار گیرند و یا با چشم بسته در شهر تردد کنند تا مشکلات را بهتر درک کنند.

وی افزود: تمامی قوانین و مقررات در خصوص حقوق توان خواهان در جامعه بار دیگر به شهرداری ها و دستگاه های مربوطه ابلاغ شود.

استاندار البرز با بیان اینکه باید به جای توان خواهان مطالبه گر باشیم، آموزش به شهرداری ها و دستگاه های مربوطه در خصوص قوانین و مناسب سازی معابر را مورد تاکید قرار داد و گفت: عدم رعایت قوانین و اجرای وظایف، ترک فعل و تخلف محسوب می‌شود. 

وی همچنین از مدیران استان خواست تا نسبت به مناسب سازی اماکن ورزشی و ساختمان های اداری استان اقدام کنند.

کد خبر 89873

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد