بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را در اولویت قرار دهد

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار با مدیرکل بهزیستی استان گفت: بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را با جدیت بیشتری دنبال کند و در اولویت قرار دهد.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار آقای علی دهباشی‌پور، مدیرکل و جمعی از کارکنان بهزیستی استان قزوین ضمن تبریک هفته بهزیستی اظهار کرد: اگر ما واقعیت زندگی، دین، نظام دینی و الهی را درک کنیم، در می‌یابیم که این ما هستیم که محتاج دستگیری از ضعفا، معلولان، سالمندان، بد سرپرستان و بی‌سرپرستان هستیم.

وی ادامه داد: ما وقتی طبیعی و به دید مادی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که آن‌ها احتیاج به کمک ما دارند اما اگر به دید الهی، انسانی و قیامتی نگاه کنیم، می‌بینیم که ما به کمک کردن به آن‌ها احتیاج داریم.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: بزرگترها برکت هستند، هیچ آدم عاقلی برکت را از خانه‌اش دور نمی‌کند، پدربزرگ و مادربزرگ برکت هستند، بنابراین جای آن‌ها خانه سالمندان نیست، نفس آن‌ها به کوچک و بزرگ اهالی خانه حس و حال می‌دهد، زندگی و معنویت می‌بخشد، توفیق الهی را جاری می‌کند، اگر آن‌ها به خانه سالمندان رفتند و احساس غریبی کردند و احساس دل‌گرفتگی به آن‌ها دست داد خطراتی متوجه ما خواهد شد.

بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را در اولویت قرار دهد

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: کسانی که شما پای‌کار خدمت به آن‌ها هستید، مظلوم‌ترین اقشار عالم هستند، مظلومان سفارش‌شده خدا هستند، هر چه آدم به داد مظلومان برسد نتایج ارزشمندی خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را با جدیت بیشتری دنبال کند و در اولویت قرار دهد، خاطرنشان کرد: باید به مددجویان بگوییم ما آمده‌ایم دست شما را بگیریم تا خودتان راه رفتن را یاد بگیرید، اگر ضعفی دارید ما آن را جبران می‌کنیم و در مسیر توانمندسازی شما با جدیت پای کار هستیم.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: اگر نگاه شما توانمندسازی باشد، با درایت و حکمت کارها پیش می‌رود و اتفاقات خوبی می‌افتد، یعنی عائله شما روز به روز کمتر می‌شوند اما اگر قرار باشد دائم آمارتان را زیاد کنید این کار را به بن‌بست می‌کشاند و سخت می‌کند.

بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را در اولویت قرار دهد

امام جمعه قزوین تصریح کرد: تلاش کنید خودتان برای کشور الگوساز باشید، برای مثال یک شرکتی در کشور بود که صرفاً به کسانی که دارای سوءپیشینه بودند کار می‌داد، یکی از کارخانه‌های قزوین نیز این‌گونه است که فقط معلولان را به کار می‌گیرد، بنده کارخانه تولیدی ایشان را دیده‌ام، قطعاً دستگاه‌هایی وجود دارند که می‌توانند کار این کارگران را انجام دهند، هزینه کمتری هم دارند اما مدیر این شرکت می‌خواهد از این افراد در کارخانه استفاده کند چرا که می‌داند خدا هم به او عنایت می‌کند و موجب رونق بیشتر کسب و کارش می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: خداوند در آیه ۳۵ سوره نساء می‌فرماید «وَإِنْ خِفْتُمْ شِقَاقَ بَیْنِهِمَا فَابْعَثُوا حَکَمًا مِنْ أَهْلِهِ وَحَکَمًا مِنْ أَهْلِهَا إِنْ یُرِیدَا إِصْلَاحًا یُوَفِّقِ اللَّهُ بَیْنَهُمَا إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا خَبِیرًا»، یعنی (شما ای حاکمان شرع و عُقلا و بزرگان خانواده، اگر از جدایی و ناسازگاری میان زن و شوهر بیم داشتید، پس داوری از خانواده مرد، و داوری از خانواده زن برای رفع اختلاف برانگیزید که اگر هر دو داور قصد اصلاح داشته باشند، خدا میان دو داور توافق و سازگاری ایجاد می‌کند تا به صلاح زن و شوهر حکم کنند، یقیناً خدا به نیّات و اعمال شما دانا و آگاه است).

بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را در اولویت قرار دهد

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید به محض اینکه نگران بروز اختلاف در میان زوج‌ها شدید نسبت به حل اختلاف اقدام کرده و سراغ یک بزرگتر از خانواده آقا و یک بزرگتر از خانواده خانم بروید، بنابراین ما باید خانواده مستحکمی داشته باشیم اما اگر بزرگترهای خانواده و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را در خانه‌های سالمندان بگذاریم و حرفشان نفوذ نداشته باشد، این شدنی نیست، این در سایه حضور در خانواده و حفظ احترام محقق می‌شود.

وی بیان کرد: در حدیث از ائمه اطهار (ع) داریم کسی که بزرگترها را احترام نگذارد و کوچکترها را مورد شفقت و رحمت قرار ندهد از ما نیست؛ بنابراین اگر خانواده این انسجام را داشت حتماً در خانواده یک عمو، دایی، پدربزرگ یا مادربزرگ پیدا می‌شود که در حل اختلاف کمک‌کننده باشد، خانه سالمندان باید آخرین گزینه ما باشد، حتی باید خیران را هم جهت بدهیم که کار سالمندان به خانه سالمندان نرسد.

بهزیستی «توانمندسازی مددجویان» را در اولویت قرار دهد

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: رسول اکرم (ص) فرمودند به قرآن تمسک جویید، قرآن را امام خود قرار دهید، حضرت نفرمود که فقط قرآن را برای مرده‌هایتان بخوانید، البته برای اموات هم باید قرآن قرائت شود اما همان قرآنی هم که برای مردگان خوانده می‌شود، فایده‌اش به خود ما می‌رسد، برای اینکه جان خود ماست که از تابش قرائت قرآن روشن می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین تأکید کرد: ببینیم چقدر از جوامع خاص که کارشان قرآنی است، قرآن را امام خود قرار می‌دهند؟ اگر با این فرهنگ باشیم چقدر همه چیز خدایی و معنوی می‌شود و برکت در کارها می‌آید.

آقای علی دهباشی‌پور، مدیرکل و جمعی از کارکنان بهزیستی استان قزوین گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات انجام شده ارائه کرد.

کد خبر 84306

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد