در رسانه | پذیرش ۷ هزار نفر در مراکز بهبودی از اعتیاد در استان قزوین

ایسنا/قزوین مدیرکل بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه ۷۰۰۰ پذیرش در مراکز بهبودی از اعتیاد در استان قزوین داشتیم، گفت: همچنین ۲ مرکز حمایتی در حوزه ترک اعتیاد برای آقایان و بانوان داریم که به مدت یک سال می‌توانند در این مراکز اقامت داشته باشند.

علی دهباشی‌پور شنبه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، اظهار کرد: «برای مردم، برای به زیستن» شعار امسال سازمان بهزیستی است که فرصت مناسبی برای طرح اهداف، مأموریت‌های سازمان و ارائه گزارش عملکرد با هدف افزایش آگاهی عمومی است.

وی با بیان اینکه در راستای هفته بهزیستی، تفاهم‌نامه‌های متعددی با سایر دستگاه‌های اداری از جمله بانک‌ها جهت تسهیل امور مددجویان بهزیستی منعقد شده است، افزود: همچنین در حوزه‌هایی چون اشتغال، کارفرمایی و ۳۷ مسکن معلولان افتتاحیه داریم.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: با توجه به اینکه برخی از مددجویان بهزیستی، اقشار آلوده به اعتیاد هستند، بر حسب توجه شورای مبارزه با مواد مخدر و دادستان قزوین، مقرر شده بود تاپایان خرداد ماه، کمپ‌های ترک اعتیاد مکلف به اشتغال‌زایی برای معتادان بهبود یافته داشته باشند و در تلاشیم تا پایان سال، اشتعال در تمام ۱۶ کمپ استان در جریان باشد.

وی ادامه داد: بالغ بر ۲۰۰۰ نفر در مجمع «ان‌ای‌» و بالغ‌بر ۱۰۰۰ نفر در کنگره شصت بهبود یافتند و معتقدیم با کمک خیرین و انجمن‌های مردم نهاد می‌توان گام مؤثرتری در راستای بهبودی این قشر برداشت.

این مسئول با بیان اینکه ۷۰۰۰ پذیرش در مراکز بهبودی از اعتیاد در استان قزوین داشتیم، بیان کرد: همچنین ۲ مرکز حمایتی در حوزه ترک اعتیاد برای آقایان و بانوان داریم که به مدت یک سال می‌توانند در این مراکز اقامت داشته باشند.

وی تصریح کرد: براساس قوانین موجود، افرادی که بیش از ۶ ماه پاکی داشته باشند می‌توانند از تسهیلات و خدمات حمایتی بهزیستی و سایر دستگاه‌های اجرایی بهره‌مند شوند. در خصوص بیمه افراد دچار برخی چالش‌ها هستیم که با رایزنی‌های صورت گرفته با فعالان اقتصادی و اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حال حل و فصل است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: بانک ملی بالغ‌بر ۱۸ میلیارد تومان موظف به پرداخت تسهیلات به معتادان بهبودیافته در سال جاری است که از این میزان، ۱۲۰ درصد به بانک‌ها معرفی شدند و ۹۰ درصد افراد معرفی موفق به اخذ تسهیلات شدند و در این زمینه رتبه یک را در کشور داریم.

وی در ادامه از بهبود ۱۹ الی ۲۱ درصدی معتادان پذیرش شده در استان خبر داد و بیان کرد: یکی از چالش‌هایی که در کمپ‌های ماده ۱۵ و ماده ۱۶ وجود دارد، ورود مواد مخدر به کمپ‌ها توسط افراد است که از نیروی انتظامی تقاضای اهتمام بیشتری در این زمینه داریم.

بالغ بر ۱۱۰ خانواده چند معلولی در قزوین وجود دارد

دهباشی‌پور تصریح کرد: بالغ بر ۱۱۰ خانواده چند معلولی در استان قزوین وجود دارد و بالغ‌بر ۷۰ خانواده ۲ معلولی تحت پوشش بهزیستی هستند. ۲۸ هزار و ۷۴ مددجوی معلول تحت پوششی بهزیستی قزوین قرار دارند و ۵ هزار و ۳۸۸ خانواده زن‌سرپرست خانوار و ۵۸۰ تحت پوشش فرزند دوقلو، ۵۱۶ مددجوی شبه خانواده و ۳۵۱ مورد خدمت گیرنده در اورژانس اجتماعی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۶۵۰ تا ۷۳۰ هزار تومان مستمری مددجویان تحت پوشش بهزیستی است، عنوان کرد: سال گذشته ۱۸ میلیارد تومان، برای مولد بهزیستی در نظر گرفته شد که بهزیستی رتبه یک را در این زمینه کسب کرد.

مدیرکل بهزیستی ادامه داد: در حوزه اشتغال معلولان یک سری تعهدات داریم که در عمل اجرایی نمی‌شود و در این زمینه از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گله‌مند هستیم. از دستگاه‌های اجرایی خواستار پیگیری از اشتغال سه درصد معلولان هستیم و با پیگیری‌های دادستان قزوین با دستگاه‌هایی که در این حوزه ترک فعل کردند برخورد خواهد شد. در سال گذشته، ۶۵ معلول جهت اشتغال در دستگاه‌های اجرایی معرفی شدند که از این تعداد تنها ۵ نفر مشغول به کار شدند.

وی‌ گفت: در حوزه مناسب‌سازی معلولان دچار مشکلات بسیاری هستیم. به عنوان مثال معلولان برای تردد و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی دچار چالش‌ هستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در حوزه اجاره مسکن نیز اقداماتی در دستور کار است، اما متأسفانه افزایش اجاره بها نسبت به نرخ مصوب، از مشکلاتی است که جامعه هدف ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی ادامه داد: تأمین زیرساخت فیزیکی ابنیه برای مددجویان،‌ بر عهده حاکمیت است. در کارگروه اشتغال استان مصوبه‌ای گرفتیم که بتوانیم برای مراکز غیردولتی بهزیستی تسهیلات اخذ کنیم اما متأسفانه تنها سه مرکز توانستند تسهیلات اخذ کنند.

دهباشی‌پور در پایان اظهار کرد: در بحث تأمین داروی‌ مددجویان دچار مشکل هستیم و بستری مددجویان در بیمارستان‌های خصوصی از گله‌مندی‌های ما از پزشکان و حوزه نظارت دانشگاه علوم پزشکی قزوین است.

کد خبر 84291

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد