دررسانه |  چرخ هایی که به کام مادران سرپرست خانوار می چرخد

همدان- اینجا در کبودرآهنگ زنجیره مهربانی وصف ناشدنی شکل گرفته آن هم به همت یک بانوی طلبه، بانویی گمنام که تصمیم گرفت چرخ خیاطی اش به کام مادران سرپرست خانوار بچرخد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هفته کار و کارآفرینی و صحبت پیرامون این مباحث موجب شد تا پای صحبت‌های بانوانی بنشینیم که با همه سختی‌ها دست روی زانوی خود گذاشتند و بلند شدند.

بانوان بی‌سرپرست و بدسرپرست کبودرآهنگی نه تنها قامت خود را مقابل فقر خم نکردند بلکه با همت مضاعف خویش کمر فقر را نیز شکستند. اینجا در کبودرآهنگ زنجیره مهربانی وصف ناشدنی شکل گرفته آن هم به همت یک بانوی طلبه؛ بانویی گمنام که رنج زنان را باری بر دوش خود می‌دید و از این رو تصمیم گرفت با خدای خویش معامله کند؛ دستی بگیرد تا دستی دراز نشود و این دستگیری را تا آخرین زنجیره ادامه دهد.

این بانوی فعال فرهنگی در شهرستان کبودرآهنگ که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حدوداً سه سال پیش وارد تبلیغات اسلامی شهرستان کبودرآهنگ شدم و فعالیت‌هایی که داشتم منجر به این شد که با هیأت‌های مذهبی، پایگاه‌های بسیج و غیره تعامل داشته باشم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مبلغ دین و سخنران هستم همین مهم باعث شد که افراد زیادی را بشناسم و با آنها تعامل داشته باشم.

این بانوی توانمند کبودرآهنگی افزود: یکی از اهداف من این بود که خانم‌هایی که بی سرپرست و بدسرپرست بودند و زندگی خوبی نداشتند، هر طور شده با هر روشی که شده دست آنها را بگیرم و کمک‌شان کنم؛ به لحاظ اینکه کاری را یاد بگیرند و دستشان را پیش کسی دراز نکنند.

وی با اشاره به اینکه افرادی که زندگی‌شان با مشقت سپری می‌شود بسیار ناراحت کننده است، ادامه داد: وقتی یک نفر را می‌بینم با چند بچه با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند یا خانمی که مراجعه می‌کرد و می‌گفت زندگی خوبی ندارم این مسائل باعث آزار و اذیت من می‌شد و به معنای واقعی تحمل این را ندارم که خانم‌ها بخواهند با رنج زندگی‌شان را سپری کنند، و همین برای من یک انگیزه شد که بخواهم به آنها کمک کنم.

همه چیز با آموزش خیاطی شروع شد

وی با اشاره به اینکه با کمک یکی از دوستانم تصمیم گرفتیم برای این خانم‌ها اشتغالزایی کنیم، افزود: با کمک یکی از دوستانم که در کار خیاطی زبده و ماهر هستند آمدیم و این خانم‌ها را شناسایی کردیم و به آنها آموزش دادیم و با رایزنی‌هایی که با بنیاد علوی و جهاد سازندگی داشتیم آنها را معرفی می‌کردیم برای دریافت وام، آنها با این وامی که دریافت می‌کردند چرخ خیاطی خریداری می‌کردند.

این بانوی طلبه ادامه داد: این خانم‌ها با توجه به شرایطی که داشتند کارگاه راه اندازی می‌کردند، بعد از آموزش، کم کم که کارشان رونق می‌گرفت و محصولات خود را به فروش می‌رساندند دستمزدی دریافت می‌کردند و این باعث انگیزه می‌شد برایشان و کارشان را ادامه می‌دادند.

چرخ هایی که به کام مادران سرپرست خانوار می چرخد

دررسانه |  چرخ هایی که به کام مادران سرپرست خانوار می چرخد

زنان نیازمندی که امروز دست نیازمندان را می‌گیرند

این فعال فرهنگی در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح کرد: خیلی از این افراد را داریم که در حال حاضر زندگی خوبی دارند و کسانی بودند که بسته‌های معیشتی می‌گرفتند اما در حال حاضر وضع مالی خیلی خوبی دارند و خودشان هم اکنون دست نیازمندان را می‌گیرند و این برای آنها و همینطور برای من لذت بخش است.

وی با تأکید بر اینکه کار باید برای رضای خدا باشد، افزود: وقتی می‌بینم این خانم‌ها زندگی‌شان راحت سپری می‌شود، دیگر حسرتی در چشمانشان نیست، مشکلاتی که فرزندانشان داشتند را دیگر ندارند و زندگی‌شان سروسامان گرفته خیلی خوشحال می‌شوم.

این بانوی توانمند در ادامه صحبت‌های خود، با اشاره به اینکه یکی از عواملی که باعث موفقیت در کارهای من شده تبلیغاتی است که انجام می‌دهم، افزود: همین تبلیغات و فن بیان سخنوری و عنایت اهل بیت (ع) است که باعث شده خیلی موفق باشم.

این فعال فرهنگی ادامه داد: همین مهم همچنین باعث شده که در هیأت‌ها و روضه‌های خانگی و پایگاه‌های بسیج، خواهران به من اعتماد داشته باشند و کسانی که در زندگی مشکلات داشتند با من در میان می‌گذاشتند و با کمک دوستان و خیرین آنها را یاری می‌کردیم تا مشکلاتشان برطرف شود.

وی افزود: خانم‌هایی هم بودند که مشکلات فرهنگی و اخلاقی داشتند و به علت بداخلاقی همسر و تصمیم گرفته بودند که طلاق بگیرند با صحبت‌هایی که در سخنرانی‌های خود داشتم و این خانم‌ها در جلسات من شرکت می‌کردند، باعث تحولی در رفتار و اخلاق آنها می‌شد، راهکارهایی به آنها می‌دادم که باعث تغییر و تحول در آنها می‌شد و از جدایی منصرف می‌شدند.

«اخلاص» نجات‌دهنده است

این مبلغ دینی با اشاره به اینکه کسی که حرف و عملش یکی باشد مردم او را بسیار قبول دارند، بیان کرد: کسی که عامل نباشد، حرف و عملش یکی نباشد، حرف‌هایش در دیگران اثر ندارد اما کسی که عامل به عمل باشد حرفش در دیگران اثر می‌گذارد، اخلاص اگر در عمل فرد باشد، همان اخلاص نجات دهنده و کمک کننده است.

وی با بیان اینکه سالی که وارد حوزه علمیه شدم با امام زمان خود عهد بستم و قرار گذاشتم که اگر برای شما کار کنم من را نگه دارید و اگر نه من را از حوزه بیرون کنید، افزود: از آقا امام زمان (عج) خواستم که راه را برایم هموار کند و راهنمایی کند، وقتی می‌بینم یک زوج جوان می‌خواهند از هم جدا بشوند و بعد از صحبت کردن با آنها منصرف می‌شوند این برای من خیلی لذت بخش است.

مشاهده عزت‌نفس بانوان برایم لذت بخش است

وی افزود: انگیزه دیگری که در انجام این کارها داشتم این بود که عزت نفس این خانم‌ها بالا برود و زندگی مستقل و بدون مشکل داشته باشند، وقتی می‌بینم این خواهران روی پای خود می‌ایستند و دستشان را پیش کسی دراز نمی‌کنند، انگیزه و امید به زندگی می‌گیرند و دلگرم می‌شوند خوشحال می‌شوم.

این بانوی طلبه با اشاره به اینکه یکی دیگر از علت‌های موفقیت من همراهی همسرم بوده است، خاطرنشان کرد: همسرم همیشه همراهم بوده و هیچ وقت با کارهای من مخالفت نکرده است، بعضی مواقع بوده که از صبح تا بعد از اذان مغرب منزل نبودم ولی ایشان با صبوری با من همراهی کردند.

وی ادامه داد: یک پسر ۱۲ ساله دارم که می‌گوید «مادر چرا خانه نیستی؟ چرا یک دل سیر من تو را نمی‌بینم؟» و وقتی برایش توضیح می‌دهم که افرادی هستند که باید کنارشان باشم و نیاز به کمک دارند، راضی می‌شود.

چرخ هایی که به کام مادران سرپرست خانوار می چرخد

دررسانه |  چرخ هایی که به کام مادران سرپرست خانوار می چرخد

خداوند، این بانوی خیّر را سر راهم قرار داد

معصومه رضایی، بانوی ۴۲ ساله‌ای که در کنار تربیت فرزندان و کارهای خانه‌داری با هنر خیاطی خود به زنان بدسرپرست و بی سرپرست حرفه خیاطی را به صورت رایگان آموزش می‌دهد، یکی از آن بانوانی است که وارد زنجیره مهربانی شده که بانوی طلبه بنیان آن را گذاشته و امروز خود هم این زنجیره را خالصانه و با عشق ادامه می‌دهد.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: همسرم بیماری ریوی داشت و راننده ماشین سنگین بود و در زندگی مشکلات زیادی داشتیم و به سختی زندگی‌مان را سپری می‌کردیم؛ اوایل تمام امیدم را از دست داده بودم همان روزهایی که دکتر شوهرم را جواب کرده بود خداوند یک خانمی را سر راهم قرار داد و به خدا توکل کردم، خدا همیشه هست و به بنده‌هایش کمک می‌کند.

این بانوی توانمند ادامه داد: علی‌رغم اینکه با توجه به شرایط زندگی فشار بسیاری را تحمل کردم، آدمی بودم که دوست نداشتم دستم را جلوی کسی دراز کنم و از کسی کمک بخواهم، این بود که هنر خیاطی را یاد گرفتم.

رضایی گفت: کار خیاطی را در خانه با یک چرخ شروع کردم البته با کمک همین خانم خیر و فعال اجتماعی که همیشه همراه خواهران نیازمند بوده‌اند.

وی بیان کرد: تمام این روزها گذشت و خدا را شاکرم که الان وضعیت خوبی داریم از لحاظ کسب درآمد و زندگی و تصمیم گرفتم که دست خانم‌های دیگر را بگیرم و به آنها حرفه خیاطی را آموزش بدهم.

این بانوی همدانی با اشاره به اینکه اگر قدم‌ها و حرف‌های این بانوی خیر نبود خدا می‌داند که چه سرنوشتی در انتظار ما بود، افزود: هر کسی حاضر نیست پای صحبت یک نیازمند بنشیند و به درد دل‌های آنها گوش دهد، هر کسی نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد اما ایشان از همه چیز خود می‌گذرد تا دست نیازمندان را بگیرد.

بانوان کبودرآهنگی با آموزش و ایجاد اشتغال برای یکدیگر فقر را به زانو درآوردند و به خوبی نشان دادند که نیت‌های خالصانه تا چه اندازه گره‌گشاست. روندی که می‌تواند در دل محله‌ها با کمک ستادهای نهضت پیشرفت بانوان فعال و با شبکه سازی مستدام باشد

کد خبر 78859

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد