دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور با وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور و مدیران ارشد این وزارتخانه با دعوت رسمی کشور جمهوری ارمنستان با «نارک میکرتچیان» وزیر کار و امور اجتماعی این کشور دیدار کردند.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» در دیدار با «نارک میکرتچیان» وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان با یادآوری روابط و پیوندهای تاریخی و تمدنی میان مردم دو کشور اظهار داشت: ارتباطات دوستانه‌ای میان دو ملت ایران و ارمنستان براساس ارزش‌های انسان‌دوستانه و آرمان‌های مقدس انسانی و الهی برقرار است.

وی افزود: مردم دو کشور همواره در طول تاریخ و در شرایط سخت منطقه‌ای و بین‌المللی و حوادث ناگوار طبیعی در کنار هم بوده‌اند و این تعاملات دوستانه و صمیمی ادامه خواهد یافت.

مرتضوی، رویکرد اصلی جمهوری اسلامی ایران را پیشبرد سیاست همسایگی به‌ویژه در حوزه قفقاز عنوان کرد و افزود: تعاملات ایران و ارمنستان در حوزه اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری متنوع‌سازی می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تمام امکانات و ظرفیت‌های خود را در خدمت برقراری صلح و ثبات در قفقاز و رشد و توسعه آن منطقه قرار دهد. 

مرتضوی، ارمنستان را کشور دوست و همسایه‌ای مهم دانست و اضافه کرد: توسعه مناسبات دوستانه و همه‌جانبه با ارمنستان از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌های دو کشور امکان دستیابی به عدد یک میلیارد دلار مبادلات تجاری را در کوتاه‌مدت فراهم می‌سازد و باید تلاش کنیم به سرعت حجم مبادلات دوجانبه را ابتدا به یک میلیارد دلار و سپس به میزان ۳ میلیارد دلار برسانیم.

وزیر تعاون، سیاست کلان اقتصادی جمهوری اسلامی را اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: براساس این سیاست باید از ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای همسایه به نحوی استفاده بشود که منافع اقتصادی منطقه به خود این کشورها برسد.

مرتضوی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم وزارت کار جمهوری اسلامی ایران مدیریت و سیاست‌گذاری حوزه کارگری و کارفرمایی در کشور است، افزود: وزارت کار مدیریت حدود ۶۰۰ شرکت که مجموعاً حدود ۱۵ درصد اقتصاد ایران را شامل می‌شود، برعهده دارد.

وی تأکید کرد: آمادگی برای تبادل تجربیات در زمینه‌های مربوط به کار و کارگری، تعاون، بهزیستی، آموزش‌های فنی‌و حرفه‌ای، سیاست‌های اشتغال، موارد مربوط به رفاه اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در صنایع مختلف را با کشور ارمنستان داریم.

مرتضوی با بیان اینکه هلدینگ شستا سهم مهمی از تولیدات ایران دارد، گفت: در زمینه‌ صادرات مصالح ساختمانی به خصوص سیمان و مواد نفتی، پتروشیمی، راهسازی و توسعه همکاری‌های اقتصادی و صنعتی با ارمنستان آمادگی لازم وجود دارد.

«نارک میکرتچیان» وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان نیز در این نشست با اشاره به قدمت دیرینه و دوستانه روابط دو کشور بیان کرد: همکاری مشترک وزارتخانه‌های کار ایران و ارمنستان در زمینه رفاه اجتماعی، اشتغال، بهزیستی و توسعه مجتمع‌های آموزش فنی‌وحرفه‌ای با تشکیل کارگروه‌های تخصصی مشترک گسترش پیدا می‌کند.

وی افزود: وزارت کار جمهوری ارمنستان آمادگی کامل برای توسعه همکاری اقتصادی و اجتماعی با وزارت کار جمهوری اسلامی ایران را دارد.

وزیر کار و امور اجتماعی ارمنستان خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای مشترک ایران و ارمنستان تأسیس می‌شود.

«سیدصولت مرتضوی» در صدر هیأتی بلندپایه به دعوت «نارک میکرتچیان» وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان، شامگاه یک‌شنبه، ۷ اسفندماه ۱۴۰۱ با استقبال مقامات ارشد سیاسی ارمنستان و سفیر ایران وارد فرودگاه ایروان شد.

دیدار با برخی وزرا و مقامات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جمهوری ارمنستان و بازدید از مراکز اقتصادی و تجاری این کشور به منظور گفت‌وگو و تبادل‌نظر پیرامون گسترش همکاری‌های دوجانبه در قالب کمیسیون مشترک از جمله برنامه‌های وزیر کار جمهوری اسلامی ایران در این سفر است.

کد خبر 74984

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =