احیاء حقوق افراد دارای معلولیت، تلاشی اثربخش در راستای توسعه همه جانبه کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی به مناسبت هفته افراد دارای معلولیت گفت: رایزنی موثر با دستگاه ‏های اجرایی جهت رعایت حقوق افراد دارای معلولیت بوِیژه در زمینه آموزش، اشتغال، مسکن و سلامت از مهمترین اولویت های سازمان بهزیستی بشمار می رود که در مسیر احقاق حقوق این افراد بطور مجدانه دنبال می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، متن کامل این پیام به شرح زیر است؛

انسان رشد یافته، مخلوقی است اندیشمند که با بال های آگاهی و ایمان پهنه ی گیتی را در می نوردد و بر موانع غلبه می یابد و به اوج خود شکوفایی دست می یابد؛ چنین انسانی علیرغم داشتن معلولیت از دشواری ها نمی هراسد، زیرا آموخته است که معلولیت مسیرهای تازه ای از رشد و آگاهی را پیش رو وی گشوده است.

امروز مشاهده افراد دارای معلولیت بجای ترحم و همدردی، حس احترام و تحسین را در مخاطبان برمی انگیزد و این واقعیت را در اذهان عمومی تداعی می سازد که معلولیت اگر چه با محدودیت هایی همراه هست لیکن در صورت برخورداری فرد از آموزش های لازم و بهنگام، مانعی در مسیر توانمندسازی و رشد افراد نخواهد بود.

باور ژرف به این واقیت که افراد دارای معلولیت، عظیم ترین سرمایه های اجتماعی را تشکیل می دهند ما را متعهد می سازد تا تمامی تلاش خود را جهت فعلیت یافتن استعداد های آنان در مسیر توسعه کشور بکار گیریم.

پرواضح است که آگاه سازی جامعه در خصوص شناسایی و بهره گیری مطلوب از ظرفیت های جامعه معلولان کشور یکی از مهمترین رسالت های متولیان امر بشمار می رود. امروز نیز در گرامیداشت دوازدهم آذر ماه مصادف با سوم دسامبر، روز جهانی معلولان فرصت یافته ایم تا  برای آگاهسازی هر چه بیشتر آحاد جامعه و حساس نمودن مسئولان امر نسبت به حقوق و جایگاه اجتماعی معلولان تلاش نمائیم.

سازمان های فعال همواره تلاش می نمایند تا جایگاه انسانی و حقوق برابر افراد معلول را گوشزد نموده و تلاش جمعی برای احیاء حقوق این افراد را در سطوح مختلف تصمیم گیری و اجرایی انسجام بخشند.

در جامعه ما که براساس تعالیم انسان‏ساز قرآن کریم بنا گردیده تکریم حقوق و جایگاه انسانی افراد معلول از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تمامی دستگاه ها متعهد به اجرای قوانین مرتبط با این افراد و ارائه خدمات مورد نیاز آنان خواهند بود. سازمان بهزیستی کشور نیز در نظر دارد تا با تدوین و اجرای طرح‏های خلاقانه، کاربردی و زودبازده، در راستای رفع محرومیت‏ها و افزایش سطح رضایت‏مندی گروه‏های خدمت‏گیرنده به ویژه افراد دارای معلولیت گام بردارد.

توانبخشی گروه‏ های مختلف معلولان، اولویت مهم این سازمان محسوب می‏شود و تمامی بخش‏های تخصصی این مجموعه، از طریق ارائه خدمات مراقبتی و توانبخشی در مراکز تامین و توزیع وسایل کمک توانبخشی وکلینیک‏های تخصصی، اجرای برنامه‏های توانبخشی مبتنی بر خانواده و جامعه، توسعه برنامه‏های توانمندسازی و فعالیت‏های فرهنگی و مناسب‏سازی امکانات زندگی برای افراد معلول، تلاش می‏کنند تا آموزش، توانبخشی و تلفیق اجتماعی معلولان در سطحی متناسب با کرامت انسانی و استعدادهای ارزنده آنان تحقق یابد.

رایزنی موثر با دستگاه ‏های اجرایی جهت رعایت حقوق افراد دارای معلولیت بوِیژه در زمینه آموزش، اشتغال، مسکن و سلامت از مهمترین اولویت های سازمان بشمار می رود که در مسیر احقاق حقوق این افراد بطور مجدانه دنبال می گردد.

بدون شک تسریع در روند تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای اجرای قوانین و همسویی هرچه بیشتر سایر نهادها با اهداف متعالی دولت سیزدهم در توسعه عدالت اجتماعی می‏تواند اجرای بی‏کم و کاست این قوانین، رفع محرومیت‏ها و تبعیض‏های پیش‏روی جامعه معلولان کشور و مشارکت فعالانه آنان در تمامی عرصه‏های اجتماعی را امکان‏پذیر نماید و این همان آرمانی است که در مسیر تکریم انسان‏ها در یک جامعه اسلامی دنبال می‏ گردد.

به امید جامعه ای فراگیر و بالنده با مشارکت حداکثری افراد دارای کم توانایی در همه عرصه های اجتماعی کشور عزیزمان

علی محمد قادری

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور

کد خبر 69339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =