مصداق بارز توانمند شدن افراد دارای معلولیت ورود آنان به عرصه هنر است

مدیرکل دفتر توانبخشی، روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشورمصداق بارز ورود به جامعه و توانمند شدن افراد دارای معلولیت را ورود آنان به عرصه هنر بیان کرد و افزود: انسانی که خود باور بوده و جایگاهی را در جامعه کسب و در روال عادی زندگی مشارکت دارند نشان از توانمند شدن آنها است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان رامین رضایی  در حاشیه ششمین جشنواره تئاتر افراد دارای معلولیت طلوع که به میزبانی زنجان برگزار می شود، افزود: افراد عادی با تمامی توانمندی هایی که دارند، شاید جرات نکرده باشند وارد عرصه هنر شوند، اما افراد دارای معلولیت به این باور رسیده اند و در این جشنواره نشان دادند که توانمند هستند.

مدیرکل دفتر توانبخشی، روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور برگزاری جشنواره ها را در راستای توانمندسازی جسمی و ذهنی معلولان عنوان کرد و گفت: بر حسب تکلیف تلاش داریم با اقدامات به موقع توانبخشی آن بخش از مسوولیت توانمندی های جسمی، روانی و ذهنی را ارتقا دهیم، اما این تنها کار برای اجتماعی شدن نیست چراکه افراد دارای معلولیت می توانند با اقدامات توانمندساز به فعالیت ها و مشارکتهای اجتماعی ورود کنند.
این مسوول با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه از معلولیت هایی که منشا ژنتیکی دارند، انجام می گیرد، اضافه کرد: البته در فعالیت‌های اجتماعی تلاش می شود که آسیب ها، تروما و صدماتی که به معلولیت منجر می شود، کاهش یابد.
وی در خصوص مراکزبهزیستی عنوان کرد: در زمان حاضر یک هزارو ۵۰۰ مرکز روزانه و حرفه آموزی بهزیستی در کشور فعال است که نزدیک به ۵۵ هزار نفر جمعیت سازمان در گروههای سنی مختلف با انواع محدودیت های تحت پوشش قرار دارند.

رضایی افزود: بهزیستی تعداد قابل توجهی مراکز شبانه روزی دارد که نزدیک به ۴۸ هزار نفر جمعیت هدف را در بر می گیرد. بخشی از این مراکز حرفه آموزی بوده و  پیگیری های شغلی و مهارت آموزی در آنها انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه در این دفتر سه فعالیت رسمی و یک فعالیت غیر رسمی انجام می گیرد گفت: روزانه برای افراد زیر ۱۴ سال حرفه آموزی، آماده سازی شغلی و در نهایت پیگیری های شغلی انجام می شود.

رضایی با اشاره به اینکه در کل تامین نیازهای توانبخشی و تجهیزاتی معلولان از کارکردهای این دفتر است، خاطرنشان کرد: بخش دیگری که سال ها پیش از آغاز شده است و در زمان حاضر نیز ادامه دارد بخش گروه هنری است که برگزاری جشنواره های منطقه ای تئاتر و نمایش های هنری توسط جمعیت هدف این سازمان برگزار می شود.

 به گفته این مسوول، صنعتی شدن فعالیت های اجتماعی و خطرات ناشی از دستیابی به فناوری ها و معضلاتی نظیر نامناسب بودن جاده ها عوامل دیگر همچون بیماری های غیرواگیر، سالمندی و  آتروز به معلولیت منتهی شده است.

مدیرکل دفتر توانبخشی، روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور در خصوص وسایل کمک توانبخشی جامعه هدف با بیان اینکه هر سال به جمعیت هدف بهزیستی کشور افزوده می شود، افزود: متناسب با این افزایش تلاش می شود با تامین بودجه مشکلی در تامین وسایل کمکی و توانبخشی برای این قشر به وجود نیاید.

وی اضافه کرد:  امسال به رغم مشکلات اقتصادی به ویژه تحریم‌های ناعادلانه تحمیلی بر کشور و از طرفی بالا رفتن قیمت تجهیزات، با حمایت‌های دولت در تامین یارانه ها و برنامه ریزی لازم، تلاش شد تا هیچ معلولی از داشتن وسایل کمکی محروم و خانه نشین نشود.

این مسوول با تاکید بر اینکه نیازهای گروههای هدف به ویژه  برای گروههای سنی در حال رشد از قبیل ویلچر، عصا و غیره به موقع اولویت بندی شد، ادامه داد: نمی توان گفت در زمان حاضر همه نیازهای گروه‌های هدف تامین شده است اما به اساسی ترین نیازها پاسخ داده ایم.
رضایی با اشاره به اینکه طی ۶ ماهه نخست امسال ۵۳ درصد اعتبارات این دفتر تخصیص یافت تا به موقع وسایل مورد نیاز خریداری شود، افزود: طی هفته جاری مابقی اعتبارات تامین شده به استان ها تخصیص خواهد یافت تا به موقع نسبت به خرید وسایل اقدام شود.
مدیرکل دفتر توانبخشی و روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه اعتبارات این دفتر ۳۳ درصد رشد داشته اما قیمت کالا بیشتر شده است، ادامه داد: تمامی تلاش‌ها بر این بوده نیازهای ضروری گروه‌های هدف در خصوص تجهیزات برطرف شود.
 

کد خبر 68239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد