در رسانه| میانگین پایین نرخ رشد جمعیت در استان آذربایجان شرقی

ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که متاسفانه میانگین نرخ رشد جمعیت در استان پایین‌تر از میانگین کشوری است، خواستار اعطای مشوق‌های لازم برای فرزندآوری از سوی دستگاه‌های مسئول شد.

عابدین خرم در جلسه ستاد جمعیت آذربایجان شرقی با بیان این‌که جزو پنج استان پیر کشور هستیم، افزود: موضوع حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مساله بسیار مهمی است که باید تمامی دستگاه‌ها برای رفع موانع و اعطای مشوق‌های لازم پای کار بیایند.


وی ادامه داد: امروز باید از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات برای دستیابی به اهداف مورد نظر در مساله حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خوبی استفاده شود.
خرم گفت: علاوه بر حمایت‌های قانونی و مشوق‌های در نظر گرفته شده، آموزش، آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی در رابطه با این بحث بسیار مهم باید به صورت مستمر انجام شود.


وی با بیان این‌که نیازمند اقدامات گسترده و متنوعی در این حوزه هستیم، اضافه کرد: سمت و سوی برنامه‌ها و اقدامات بایستی با محوریت فرزند آوری و جوانی جمعیت و استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌ها باشد.
استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت همکاری و تعامل همه دستگاه‌های اجرایی برای دستیابی به اهداف این ستاد و بررسی عملکرد و اقدامات آن‌ها تاکید کرد.


معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌ شرقی نیز در این جلسه گفت: یک هزار و 652 نفر دارای سه فرزند بیشتر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 348 نفر حائز شرایط هستند.
بابک نجفیان افزود: براساس مفاد سه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اگر فردی دارای بیشتر از سه فرزند باشد می تواند در طرح نهضت ملی مسکن فرم "ج "را اصلاح و زمین و یا واحد مسکونی به این فرد اختصاص یابد.


وی ادامه داد: همچنین براساس مفاد چهار قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نیز اشاره شده می توان زمین و یا واحد مسکونی به صورت فروش اقساطی با دو سال تنفس و بازپرداخت هشت ساله در شهرهای زیر 500 هزار نفر واگذار شود.
معاون بیمه سلامت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه دستورالعمل پوشش بیمه ای خدمات ناباروری از سال گذشته ابلاغ شده، گفت: از ابتدای سال 1400 تا مرداد ماه امسال یک هزار و 436 زوج نابارور در سیستم بیمه سلامت ثبت و نشان دار شده و بیش از سه میلیارد تومان هزینه خدمات درمان ناباروری در استان پرداخت شده است.
محمدحسین امیر پور افزود: در مراکز دولتی و عمومی غیردولتی درمان ناباروری در استان 90 درصد هزینه ها توسط بیمه سلامت پرداخت و 10 درصد فرانشیز نیز توسط بیمه شده پرداخت می شود و در مراکز خصوصی 70 درصد توسط بیمه پرداخت می‌شود.


مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه اظهار داشت: مجموع فرزندان امدادبگیر از محل اعتبارات سازمان بهزیستی کشور در استان یکهزار و 700 نفر بوده و مهم ترین هدف سازمان حمایت از کودک و نگهداری در نزد بستگان درجه یک و دو است.
فرگل صحاف با بیان اینکه یک هزار و 148 خانوار دو قلو و 211 خانوار سه قلو در استان وجود دارند افزود: بهزیستی به عنوان یکی از دستگاه های اصلی حمایت کننده از خانواده های دارای فرزند چند قلو و با هدف توسعه عدالت اجتماعی و تامین رفاه اجتماعی این خانواده ها و تسهیل حمایت و مساعدت چند لایه به آنها، برنامه حمایت از خانواده های دارای فرزند چند قلو را تدوین و اجرا کرده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته 7 هزار و 654 نفر آزمایش ژنتیکی خانواده های معلولین به مبلغ 4.5 میلیارد تومان توسط بهزیستی هزینه شده تا از تولد نوزاد معلول و سقط های ناصحیح جلوگیری شود.


به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری، حسین حقائی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه گفت: براساس آمار مرکز آمار ایران تغییرات جمعیتی در کشور از سال‌های 65 تا 95 به سمت پیری بوده و 12 درصد جمعیت آذربایجان شرقی بالای 65 سال بوده و چهارمین استان با بیشترین سالمند در کشور هستیم.

کد خبر 65327

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد