سهم‌آورده مددجویان بهزیستی در نهضت ملی مسکن حذف شد / نرخ بهره تسهیلات مسکن از ۱۸ به ۵ درصد کاهش می‌یابد

رئیس سازمان بهزیستی کشور عصر پنجشنبه با نمایندگان و مسؤولان تشکل‌های معلولین خراسان رضوی در سالن اجتماعات بهزیستی استان، نشست صمیمی داشت.

در این نشست، مسؤولان انجمن‌های مراکز توانبخشی، مراکز شبه خانواده، اوتیسم، ام‌اس، ضایعه‌نخاعی‌ها، نابینایان، ناشنوایان، هیأت ورزش‌های ناشنوایان و جامعه معلولین استان، درخواست‌ها و مشکلات خود را مطرح کردند و رئیس سازمان بهزیستی پس از بیان این مشکلات توسط مهماناان نشست، به آنها پاسخ گفت.
در این نشست صمیمی، مدیر کل بهزیستی استان و معاونین وی و همچنین نماینده مشهد و کلات در مجلس نیز حضور داشتند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در این نشست ضمن تشکر از حضور نمایندگان تشکل‌های افراد دارای معلولیت به خاطر پذیرش دعوت بهزیستی برای شرکت در جلسه، تشکل‌ها را بازوان بهزیستی برای خدمت به مددجویان دانست و گفت: تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که در حدود امکانات و مقدورات سازمان و در چهارچوب قوانین، به خواسته‌های افراد دارای معلولیت، پاسخ مناسب بدهیم.
علی‌محمد قادری، ارکان توانمندسازی خانواده‌ها را مسکن، معیشت و اشتغال برشمرد و گفت: در این میان، اشتغال، مهم‌ترین حلقه‌ی این زنجیره است و پایه‌ی استقلال و توانمندی خانواده را تشکیل می‌دهد.
مشارکت شتاب‌دهنده‌ها برای پایداری اشتغال
وی با اشاره به تسهیلاتی که در تبصره‌های قانون بودجه برای اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده گفت: این تسهیلات اگر چه امکانات خوبی برای اشتغال در اختیار می‌گذارد اما برای پایداری اشتغال، در حال بررسی روش‌هایی هستیم که با مشارکت شتاب‌دهنده‌ها، این پایداری را محقق کنیم.
معاون وزیر رفاه از ایجاد تعداد بالای معلولیت توسط تصادفات و سوانح رانندگی یاد کرد و گفت: متأسفانه از اعتبارات حاصل از درآمد بیمه‌های شخص ثالث، هیچ سهمی به بهزیستی که بیشترین بار این معلولیت‌ها را به دوش می‌کشد داده نمی‌شود.
وی با اشاره به مأموریت‌های مهم اورژانس اجتماعی در زمینه‌ی پیشگیری از بحران‌های فردی و خانوادگی گفت: کارشناسان این بخش که مأموریت مهمی را بر عهده دارند از امنیت شغلی و حقوقی برخوردار نیستند که در حال چاره‌جویی مشکل هستیم.
وی در خصوص اعتبارات و سرانه ساماندهی معتادان متجاهر گفت: اعتبارات و تعرفه‌ی این موارد در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر است و ما هم مشکلات را منتقل کرده‌ایم که هم سرانه کافی نیست و هم دیرهنگام تخصیص می‌یابد.
وی در عین حال تأکید کرد: به هر حال ما از نظر انسانی و وجدانی، مسؤولیت داریم که با همین سطح سرانه، حداقل‌های ممکن برای مددجویان این مراکز را فراهم کنیم که امیدواریم این سرانه اصلاح شود و مشکلات مراکز که با تلاش بخش غیر دولتی اداره می‌شوند کمتر شود.
اگر مراکز غیر دولتی نگاه صرفا انتفاعی دارند اشتباه می‌کنند
رئیس سازمان بهزیستی همچنین گفت: از طرفی هم باید در نظر داشته باشیم که مراکزی که تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌کنند با نگاه انسانی و مسؤولیت‌پذیری اجتماعی وارد جرگه خدمت شده‌اند و اگر نگاه صرفا انتفاعی داشته باشند این نگاه اشتباه است.
وی با بیان تغییراتی در حوزه‌ی صدور مجوزهای مؤسسات و مراکز تحت نظارت گفت: باید شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد داشته باشیم و مؤسساتی که با نگرش‌های جدید و به‌روز شده در حوزه‌ی نیازها و روش‌ها فعالیت کنند.
وی در ادامه به موضوع مسکن مددجویان اشاره کرد و گفت: برای خانواده‌های دارای دو عضو معلول و بیشتر در مسکن شهری ۲۰۰ میلیون و برای مسکن روستایی ۱۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی اختصاص می‌یابد.
رئیس سازمان بهزیستی همچنین از حذف سهم آورده‌ی مددجویان در نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: بهره‌ی تسهیلات بانکی موضوع این بخش، برای مددجویان بهزیستی از ۱۸ درصد به ۵ درصد تبدیل می‌شود که اقدام بسیار خوبی برای خانه‌دار شدن عزیزان مددجو در طرح نهضت ملی مسکن است.
تجلیل از مادران و همسران فداکار افراد دارای معلولیت
قادری همچنین با اشاره به تلاش‌ها و زحمات همسران و مادران افراد دارای معلولیت و فداکاری‌های آنان گفت: در نظر داریم برای این مادران و همسران که رنج و سختی زیادی را تحمل می‌کنند بیمه‌ی بازنشستگی برقرار کنیم که پس از ۱۰ سال بازنشسته شوند و مستمری بازنشستگی بگیرند.
وی از نذر خدمت به عنوان یکی از راه‌های جلب مشارکت خیرین به سمت رفاه و معیشت مددجویان یاد کرد و گفت: باید در این زمینه استیذان کنیم که نیکوکاران مؤمن با مشارکت در این بخش، نذور خود را ادا کنند و خدمت داوطلبانه به مددجویان را به عنوان عهد با خدا در زندگی خود ثبت کنند.
وی ضمن یادکرد تلاش‌های ورزشکاران معلول در بخش ورزش قهرمانی گفت: این عزیزان سختی و تلاش زیادی دارند تا به مقامات بالای ورزشی می‌رسند و باید از آنها قدردانی و تجلیل شود که در نظر داریم با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و خیرین، از این عزیزان تجلیل کنیم.
بازنگری یارانه‌های نگهداری معلولین در مرکز و منزل
قادری همچنین تجلیل و تقدیر از نخبگان دارای معلولیت را جزو برنامه‌های بهزیستی برشمرد و گفت: تمام افراد رتبه‌دار نخبه در بخش‌های معارف دینی، علمی، ورزشی و هنری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.
وی همچنین تهیه بانک اطلاعاتی جامع از مددجویان توانمند را در زمره‌ی برنامه‌های این نهاد دانست و گفت: باید عصر نوی داشته باشیم که در قالب کانون ارزیابی استعدادها که در سازمان بهزیستی تشکیل شده، مددجویان موفق را به جامعه معرفی و توانمندی‌های آنان را ابزار ترغیب برای توسعه‌ی روحیه‌ی توانمندی در بین سایر مددجویان قرار دهیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین از بررسی اصلاح و بازنگری یارانه‌هایی که برای نگهداری از معلولین در مراکز و در منزل پرداخت می‌شود خبر داد و گفت: به نظر ما این یارانه برای خانواده باید بیشتر باشد که افراد دارای معلولیت در نزد خانواده‌هایشان نگهداری شوند.

کد خبر 59461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد