برای اولین بار در کشور؛
فرهنگسرای تخصصی ویژۀ معلولان در کرمان افتتاح شد

در رسانه های استان کرمان- فردای کرمان – گروه جامعه: اولین فرهنگسرای تخصصی ویژه‌ی افراد دارای معلولیت در محیطی به مساحت ۷۰۰ مترمربع در کرمان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده، مدیرکل بهزیستی استان کرمان در آیین افتتاح اولین فرهنگسرای افراد دارای معلولیت کشور در کرمان که با حضور استاندار و شهردار کرمان، اعضای شورای شهر و جمعی از مسئولین برگزار شد، با تقدیر از حرکت‌های خوب شهرداری در مباحث مربوط به افراد دارای معلولیت بیان کرد: «یکی از مهم‌ترین راه‌های توانمندسازی افراد دارای معلولیت جدا کردن آن‌ها از فضای خانه و تلاش برای ورود آن‌ها به محیط جامعه است و این فرهنگسرا می‌تواند به خوبی پاسخگوی این نیاز افراد دارای معلولیت باشد».

وی با اشاره به این‌که با تلاش انجمن آوات و همکاری شهرداری و بهزیستی برای نخستین بار در کشور این فرهنگسرا مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، افزود: «قرار شد ساختمان و محل این فرهنگسرا را شهرداری تامین کرده و بهزیستی نیز تجهیز این مجموعه را تقبل کرده است که امیدواریم با تجهیز امکانات این فرهنگسرا، به‌زودی فعالیت‌های فرهنگی، هنری و آموزشی در آن آغاز شود ».

شهردارکرمان نیز در این مراسم گفت: «امروز و در پویش هر هفته یک افتتاح، بیست‌وپنجمین مرکز فرهنگی و آموزشی شهر کرمان و اولین فرهنگسرای تخصصی ویژه‌ی افراد دارای معلولیت در کشور در محیطی به مساحت حدود ۷۰۰ مترمربع افتتاح شد».

سیدمهران عالم‌زاده با بیان این‌که ملک این فرهنگسرا متعلق به شهرداری کرمان است، افزود: «مراحل آماده‌سازی این مجموعه بیش از ۵ میلیارد ریال هزینه داشته است و از این به بعد مسئولیت این مکان چه از نظر محتوایی و چه برنامه‌ریزی به طور کامل برعهده‌ی یکی از موسسات تخصصی در حوزه‌ی معلولان است».

وی با بیان اینکه فضای فرهنگسرا و پیرامونی آن (خیابان، معبر و مسیرهای دسترسی) به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند برای معلولان مناسب باشد، بیان کرد: «در این فرهنگسرا شرایطی فراهم شده است تا بتوانیم در بخش‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، ورزشی، فراغتی و کتابخوانی، خدماتی به گروه‌های مختلفی از شهروندان که دارای معلولیت‌های جسمی، حرکتی، ضایعه‌ی نخاعی، نابینایی، ناشنوایی و اوتیسم و.... هستند، ارائه دهیم».

سیدشورش دلپسند مشاور شهردار در امور افراد دارای معلولیت و مسئول انجمن حمایت از معلولین آوات نیز در این مراسم با قدردانی از تلاشهای بی‌وقفه‌ی شهرداری در مناسب‌سازی محیط‌های شهری و نیز آماده‌سازی این فرهنگسرا، گفت: «برای اولین بار در کشور اولین فرهنگسرای تخصصی ویژه‌ی افراد دارای معلولیت به بهره‌برداری رسیده که در این مجموعه کلیه‌ی امور از جمله آموزش دوره‌های مختلف فرهنگی و هنری توسط اساتید و هنرورزانی که همه جزو افراد دارای معلولیت هستند، انجام می‌شود».

وی افزود: «افراد دارای معلولیت دارای استعدادهای بالقوه‌ای هستند که سعی داریم با کشف و پرورش این استعدادها ضمن خارج ساختن این عزیزان از انزوا، در راستای ایجاد اشتغال برای آن‌ها قدم برداریم».

کد خبر 43105

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک