قوانین حمایتی معلولان نیاز به تعیین الزامات قانونی برای دستگاه‌ها دارند

رئیس فراکسیون سلامت سالمندی مجلس، بابیان‌اینکه این مجلس به دنبال ارتقا وضعیت زندگی افراد دارای معلولیت است از نبود الزامات قانونی به عنوان عاملی در جهت استنکاف دستگاه‌ها از اجرای قوانین حمایتی در این حوزه یاد کرد.

محمد علی محسنی بندپی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مناسب سازی منازل افراد سالمند و دارای معلولیت ارجح‌تر از مناسب‌سازی معابر و مبلمان شهری برای آنها است، گفت: شاید حضور یک فرد دارای معلولیت یا سالمند در منزل بیشتر از زمانی است که در سطح جامعه حضور پیدا می‌کند، بنابراین باید از امکانات لازم در جهت بهبود شرایط زندگی خود بهره‌مند شود.

تلاش مجلس برای اصلاح ساختارها و مناسب‌سازی مبلمان شهری در حمایت از جامعه معلولان

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ما از ابتدای سال با تشکیل جلساتی در کمیسیون بهداشت و درمان در تلاش هستیم که با اصلاح ساختارها و مناسب‌سازی مبلمان شهری شرایط مناسبی را برای حضور افراد دارای معلولیت و سالمندان در جامعه ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه برغم برخورداری از قوانین بسیار خوبی که برای حمایت از معلولان وجود دارد چون تاکنون الزامات قانونی برای آنها وجود نداشته، اجرایی نشده‌اند، کما اینکه این موارد در قانون برنامه ششم توسعه مسجل شده و در آئین‌نامه جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت هم آمده است، اما دستگاه‌های اجرایی آن را اجرا نکرده‌اند؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات جدی افراد دارای معلولیت در سال ۹۹ این بود که دولت به شدت با کسری اعتبارات مواجه شد، به همین دلیل قوانین حمایتی برای به رفع نیازهای این قشر اجرا نشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تاکید کرد: نتیجه جلساتی که در فراکسیون سلامت سالمندان و کمیته بهزیستی و توانبخشی مجلس برگزار کردیم نشان می‌دهد هیچ دستگاه اجرایی در قوانین حمایت از افراد دارای معلولیت و سالمندان موظف نبوده که به تکالیفی که برای آنها تعیین شده، عمل کند، بنابراین مجلس در این مورد باید بیش از آنکه به نقش تقنینی خود عمل کند به نظارت بپردازد، چرا که این مهم در گذشته مورد  غفلت قرار گرفته بود.

رئیس فراکسیون سلامت سالمندی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ما در این کمیسیون به شدت به دنبال تقویت نقش نظارتی خود در حوزه‌های مختلف هستیم تا بتوانیم تغییراتی در وضعیت گروه‌های هدف جامعه سلامت ایجاد کنیم

کد خبر 39762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک