شرایط معافیت مددجویان بهزیستی از خدمت مقدس سربازی چیست؟

یکی از انواع معافیت‌های سربازی، معافیت بهزیستی است. بسیاری از مشمولان خدمت سربازی خودشان یا از اعضای خانواده ایشان به عنوان مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، سربازی و یا همان خدمت نظام وظیفه عمومی سربازی در ایران به خدمت سربازی عمومی گفته می‌شود که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که استثنا شده‌اند، باید به خدمت سربازی بروند. گذراندن دوره سربازی برای تمامی مشمولین اجباری است و مشمولین قبل از پایان این دوره از انجام هرگونه خدمات دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی بازداشته می‌شوند.

اما گذراندن خدمت سربازی مشمول برخی نیز نمی‌شود که به آن معافیت سربازی می‌گویند که در این گزارش به بیان یکی از این معافیت‌ها یعنی معافیت مددجویان بهزیستی و شرایط اخذ آن می‌پردازیم.

یکی از انواع معافیت‌های سربازی، معافیت بهزیستی است. بسیاری از مشمولان خدمت سربازی خودشان یا از اعضای خانواده ایشان به عنوان مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. معافیت ماده ۶ بهزیستی با توافق بین سازمان بهزیستی و ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته است. در دواقع این معافیت به منظور حمایت از خانواده افراد تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است.

در این گزارش به بیان شرایط اخذ معافیت مددجویان بهزیستی و شرایط آن می‌پردازیم.

مددجوی بهزیستی کسی است که به واسطه معلولیت و یا نیاز به حمایت روحی و ... تحت پوشش و حمایت سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

در واقع معافیت ماده ۶ به منظور حمایت از خانواده‌هایی است که یک یا دو نفر از اعضای آن خانواده تحت پوشش بهزیستی هستند. این معافیت طی تفاهم نامه‌ای با سازمان نظام وظیفه عمومی در دهه هشتاد منعقد شد. در این نوع معافیت در صورتی که یک یا دو نفر از اعضای خانواده فرد مشمول تحت پوشش بهزیستی باشند، فرد مشمول می‌تواند به واسطه معافیت از کفالت استفاده کند و از خدمت سربازی معاف گردد.

قوانین معافیت مددجوی مشمول خدمت سربازی بهزیستی

این نوع معافیت فقط شامل افراد مشمولی می‌شود که وضعیت خانوادگیشان در یکی از حالات زیر باشد:

پدر یا مادر فرد مشمول، یکی از آن‌ها به دلیل داشتن معلولیت، تحت پوشش بهزیستی باشند.

حداقل دو نفر از اعضای خانواده (خواهر و برادر) به واسطه معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشند.

همسر فرد مشمول به واسطه معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.

مادر فرد مشمول همسر نداشته و تحت پوشش بهزیستی باشد.

فرزند فرد مشمول به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.

در صورتی که فرد مشمول در خانواده‌ای زندگی کند که شرایط فوق را داشته باشد می‌تواند از معافیت ماده ۶ استفاده کند و از خدمت سربازی معاف شود.

شرایط اخذ معافیت

فرد مشمول دارای غیبت سربازی نباشد. یعنی در دوران غیبت قبل از تاریخ اعزام قرار نگرفته باشد.

برای اخذ معافیت تعداد برادرها در یک خانواده مهم نیست. در صورت وجود یک یا چند برادر در خانواده‌ای یک یا دو نفر از اعضای آن تحت پوشش بهزیستی هستند، یکی از برادرها می‌تواند از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کند.

معافیت مشمولان دارای مادر فاقد شوهر و یا فرزند معلول

بر اساس دستورالعملی که دفتر توانمندسازی خانواده منشتر کرده است، اگر مادر فاقد شوهر (همسر فوت کرده باشد یا طلاق رسمی گرفته باشد) و تحت پوشش بهزیستی باشد، یکی از فرزندانش از سربازی معاف می‌شود. همچنین مشمولانی که دارای حداقل یک فرزند معلول در خانواده باشند، می‌توانند بر اساس این توافق نامه از خدمت سربازی معاف شوند.

مراحل اخذ معافیت

با توجه به مطالب مذکور، در صورتی که شرایط معافیت سربازی از طریق ماده شش بهزیستی را دارید، به اداره مربوطه مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید. در مرحله دوم کمیسیون صحت ادعای شما را بررسی کرده و در صورت تایید با اخذ معرفی نامه به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید. در دفاتر پلیس + ۱۰ درخواست معافیتتان را ثبت می‌کنید. چنانچه در انجام مراحل معافیت ماده ۶ بهزیستی با سوالی مواجه شدید می‌توانید از مشاوره نظام وظیفه استفاده نمایید.

استشهاد محلی برای اخذ معافیت

معافیت ماده ۶ جز معافیت‌های کفالت سربازی به حساب می‌آید. یکی از مراحل اصلی اخذ معافیت‌های کفالت، انجام استشهاد محلی معافیت کفالت سربازی و پر کردن فرم تحقیقات محلی است. در این مرحله باید فرم‌های دریافتی از پلیس + ۱۰ را پر کنید. برای انجام استشهاد محلی شما باید شرح حال خود را در برگه‌ای تهیه کرده و به امضای شاهدان خود برسانید. باید توجه داشته باشید که اگر اطلاعات غلطی بدهید معافیت شما ابطال می‌گردد.

 اگر معلول در خارج از محیط خانه نگهداری شود فرد مشمول نمی‌تواند از این معافیت استفاده کند

از سال ۱۳۸۲ بر اساس توافق نامه‌ای بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، فرزند سالم خانواده‌های دارای معلول می‌تواند از تسهیلات سربازی بهره‌مند شود. با توجه به اینکه هدف از این نوع معافیت تشویق خانواده به مراقبت از افراد معلول در منزل است، اگر معلول در مراکز شبانه روزی و خارج از محیط خانه نگهداری شود قرد مشمول نمی‌تواند از این معافیت استفاده کند.

انتهای پیام/

کد خبر 3754

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =