در رسانه| بهزیستی ایلام ۱۲.۵ میلیارد ریال هزینه آزمایش ژنتیک به زوجها پرداخت کرد

ایلام - ایرنا - معاون توسعه پیشگیری و درمان اداره کل بهزیستی ایلام گفت: این اداره کل در طول سال گذشته بیش از ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک هزینه آزمایش ژنتیک به زوج های نیازمند پرداخت کرده است.

فروزان افسرده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعدا کل مراجعان به مرکز مشاوره ژنتیک استان در سال گذشته یک هزار و ۱۱۸ نفر بوده است که از این تعداد ۲۱۸ نفر کمک هزینه ‌آزمایش های ژنتیک در قالب معرفی به آزمایشگاه و یا کمک موردی پرداخت شده است.

وی، انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد کودکان معلول عنوان‌کرد و افزود: ریسک تولد فرزند معلول برای خانواده های با عضو معلول، نسبت فامیلی زوج ها و سن بالا مادران بیشتر از سایرخانواده هاست.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اداره کل بهزیستی ایلام بیان‌کرد: در این زمینه با انجام مشاوره های پیش از ازدواج و قبل از بارداری وحین بارداری احتمال تولد فرزند معلول بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
افسرده به نقش مشاوره های ژنتیک در بروز و کاهش معلولیت اشاره کرد و گفت: سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی به ارائه مشاوره های تخصصی و تعیین ریسک خطر جهت مراجعان در زمینه هایی نظیر پیش از ازدواج، پیش از بارداری، حین بارداری، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول فعالیت هستند.

به گفته‌ وی، با توجه به بالا بودن نرخ آزمایش ژنتیک، در این زمینه بهزیستی با توجه به اعتبارهای موجود برای پرداخت به زوجهای نیازمند با اولویت مددجویان زیر پوشش ارایه خدمت می کند.

افسرده غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد ۲۵-۱۵ سال و طرح فراگیر مشاوره ژنتیک معلولان تحت پوشش با هدف شناسایی موارد خطرزا پیش از تولد نوزاد معلول را از دیگر طرح های این اداره کل برای پیشگیری از تولد نوزاد دارای معلولیت عنوان کرد.


۳۸ هزار نفر در استان ۵۸۰ هزار نفری ایلام زیرپوشش خدمات بهزیستی قرار دارند.

کد خبر 35518

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد