در رسانه/ به همت سازمان بهزیستی؛ راه‌اندازی ۱۶۶ مراکز مثبت زندگی

صحاف گفت: در راستای توسعه مراکز غیردولتی در سال گذشته ۱۶۶ مراکز مثبت زندگی در سطح استان افتتاح شد که ۲۲ وظیفه در سطح یک برای گروههای هدف تحت پوشش به صورت رایگان خدمات ارایه می دهند.

«فرگل صحاف» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز اظهار داشت: در راستای توسعه مراکز غیردولتی در سال گذشته ۱۶۶ مراکز مثبت زندگی در سطح استان افتتاح شد که ۲۲ وظیفه در سطح یک برای گروههای هدف تحت پوشش به صورت رایگان خدمات ارایه می دهند.


مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: از لحاظ تعداد مراکز مثبت زندگی آذربایجان شرقی رتبه پنجم کشوری و از نظر تعداد بازدیدهای حضوری نیز رتبه سوم کشوری را دارا هستیم.


وی با اشاره به خدمات ارایه شده در حوزه توانبخشی گفت: ۸۵ مرکز روزانه توانبخشی در استان برای سه هزار و ۹۱۷ نفر خدمات ارایه می دهد که از این تعداد ۲۳ مرکز ذهنی، ۱۲ مرکز جسمی و حرکتی، ۹ مرکز روزانه سالمندان، ۱۲ مرکز حرفه آموزی، ۱۰ کارگاه تولیدی و حمایتی، ۶ مرکز شنوایی، یک مرکز روزانه روانی، یک مرکز چند معلولیتی ، یک مرکز ضایع نخایی، پنج مرکز اوتیسم، یک مرکز بینایی و سه مرکز پشتیبانی شغلی است.


صحاف با اشاره به اقدامات این اداره کل در حوزه تامین وسایل کمک توانبخشی، یادآور شد: ۲۸ هزار و ۵۶۸ قلم وسایل توان بخشی با پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در سال گذشته تهیه کردیم. برای تامین ارتز و پروتز مددجویان نیز ۹۶۰ میلیون تومان برای ۶۲۰ توان خواه و همچنین ۲۳۴ میلیون تومان نیز برای ۷۸ توان خواه جهت کاشت حلزون هزینه شده است.


وی با اشاره به اینکه ۴۱ مرکز توانبخشی شبانه در استان فعالیت می کنند، گفت: در این مراکز برای ۲ هزار و ۱۹۱ نفر خدمات ارایه می شود که از مجموع این مراکز ۲ مرکز ذهنی زیر ۱۴ سال، ۱۵ مرکز ذهنی بالای ۱۴ سال، هفت مرکز روانی، ۹ مرکز سالمند، یک مرکز جسمی حرکتی، پنج خانه کوچک معلولان ذهنی، یک مرکز نگهداری موقت اوتیسم و یک خانه موقت کودکان دارای مشکل روانی مزمن می باشد.


صحاف ادامه داد: ۳۴۶ نفر معلول تحت پوشش ۹ مرکز توان بخشی مراقبت در منزل می باشند و همچنین ۱۱ مرکز ویزیت در منزل در استان فعال است که برای ۶۸۰ نفر خدمت ارایه می دهند. ضمن این‌که سه هزار و ۹۵۱ نفر دانش آموز و ۵۵۱ نفر دانشجوی معلول در استان وجود دارد که از نظر هزینه های تحصیل حمایت می شوند.


وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی پنجمین استان از لحاظ جمعیت سالمندی در کشور است، ادامه داد: ۱۳ هزار نفر معلول سالمند بالای ۶۰ سال در استان وجود دارد و ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر بالای ۶۰ سال تحت پوشش این اداره کل بوده و برای ۱۳ هزار نفر بالای ۶۰ سال مستمری پرداخت می شود و ۱۳ هزار سالمند نیز خدمات غیرمستمر دریافت می کنند.


مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی اضافه کرد: از مجموع سالمندان تحت حمایت این اداره کل فقط ۳۹۰ در مراکز سالمندان نگهداری می شوند و بقیه تحت حمایت خانواده هستند. برای ۴۳۲ معلولین تحت پوشش این اداره کل جهت مناسب سازی منزل کمک شده و ۵۵ مورد نیز برای مناسب سازری خودرو معلولان کمک شده است.

کد خبر 34731

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک