در رسانه|  ۲هزار همدانی مشاوره ژنتیک دریافت کردند

همدان- ایرنا- مدیرکل سازمان بهزیستی استان همدان گفت: ۲ هزار نفر در راستای پیشگیری از معلولیت ها و شناسایی بیماری هایی منجر به معلولیت سال گذشته مشاوره ژنتیک دریافت کرده اند.

«مهدی دیناری» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه مرکز مشاوره ژنتیک در شهر همدان، یک مرکز در اسدآباد و ۲ مرکز در نهاوند به مراجعه کنندگان خدمات رسانی می‌کنند.

به گفته وی در سال گذشته ۶۸۴ میلیون تومان برای آزمایشات ژنتیک خانواده های مددجویان جهت پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی تخصیص یافته است.

دیناری تاکید کرد:بی‌توجهی و ناآگاهی اغلب مردم پیرامون فواید آزمایش ژنتیک از جمله مهمترین دلایل بروز بیماری های ژنتیکی و معلولیت ها است.

وی خاطرنشان کرد: معلولیت علاوه بر صرف هزینه های هنگفت، مشکلات متعدد اجتماعی را به دنبال دارد و بر این اساس سازمان بهزیستی با اجرای طرح اجبار غربالگری و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، سعی دارد تا از بروز این‌گونه بیماری‌ها جلوگیری کند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان همدان اعلام کرد: غربالگری های ژنتیک شامل سه مرحله، پیش از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری است که ۲ مرحله اول مهمتر بوده و درصد تولد نوزادان سالم و معلول مشخص خواهد شد.

دیناری خاطرنشان کرد: همه ساله تعدادی از افراد به دلیل اختلالات ژنتیکی در جهان دچار معلولیت شده و هر روز نیز بر تعداد آنان افزوده می‌شود و در این میان به باور متخصصان انجام مشاوره‌های ژنتیک به عنوان سدی در برابر معلولیت عمل کرده و از بروز این اختلالات جلوگیری می‌کند.

به گفته وی سازمان بهزیستی وظیفه جلوگیری و پیشگیری از معلولیت در جامعه را بر عهده دارد و از راهبردهای اصلی و کلیدی سازمان توجه همه جانبه و رویکرد علمی و سیستماتیک به مساله پیشگیری از معلولیت ها با در نظر گرفتن جنبه‌های علمی و اجتماعی آن است.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان همدان با اشاره به اینکه در زمان حاضر از مشاوره ژنتیک به عنوان یکی از رویکردهای جدید در سیستم مراقبت‌های بهداشتی نام برده می‌شود، اظهار داشت: در کشورهایی مانند ایران که اقوام گوناگونی در آن زندگی می کنند تمایل به ازدواج با افراد خویشاوند بالاتر و به طور معمول بیماری های ارثی و ناهنجاری‌های ژنتیکی نیز در آن شایع‌تر است.

دیناری، گروه‌های هدف ملزم به انجام مشاوره های ژنتیک را مربوط به ازدواج های فامیلی، افراد دارای بیماری های ژنتیک در خانواده از قبیل عقب ماندگی ذهنی، بیماری های متابولیک، عصبی و عضلانی، ناشنوایی، نابینایی و بیماری های خونی مثل تالاسمی، هموفیلی و در نهایت زوج های نگران در ارتباط با بارداری ذکر کرد.

وی انجام مشاوره ها و آزمایشات ژنتیک را گامی برای سالم سازی جامعه و امید به داشتن فرزندان سالم و با نشاط دانست و ادامه داد: تولد نوزادان معلول، علاوه بر بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، منجر به فشارهای عاطفی بر خانواده می شود و خانواده های بسیاری به جهت ترس از تولد نوزاد معلول تمایلی به فرزندآوری ندارند.

تعداد معلولان زیر پوشش سازمان بهزیستی در استان همدان ۴۵ هزار و ۵۳۰ نفر است که بیشترین تعداد مربوط به شهر همدان با ۱۷ هزار و ۶۳۶ و فامنین با هزار و ۳۳۲ نفر معلول است و ۶۰ درصد آنها را مرد و ۴۰ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

کد خبر 34337

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک