در رسانه| 320 فرصت شغلی برای بهبود یافتگان از اعتیاد در همدان ایجاد شد

همدان- ایرنا- سرپرست معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان همدان گفت: ۳۲۰ فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات خود اشتغالی برای بهبود یافتگان از دامن اعتیاد این استان در سال گذشته ایجاد شد.

شجاع احسانی" روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ۶۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره با کارمزد چهار درصد به معتادان بهبود یافته استان همدان در سال گذشته پرداخت شده است.

وی افزود: پرداخت این میزان تسهیلات بانکی به خلق فرصت های شغلی بهبود یافتگان از اعتیاد کمک کرده تا آنها دوباره بتوانند با بازگشت به کانون خانواده  زندگی را دوباره از سر بگیرند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی همدان یکی از اولویت های بهزیستی را توانمند سازی عنوان و بیان کرد: افرادی که یکسال از ترک اعتیاد آنها می گذرد می توانند با شرکت در دوره های آموزشی و دریافت مدرک فنی و حرفه ای نسبت به دریافت وام خوداشتغالی اقدام کنند.

احسانی اضافه کرد: یکسری از دوره های آماده سازی شغلی شامل مهارت های بازاریابی، کسب و کار، بیمه و کارفرمایی توسط بهزیستی برگزار می شود تا برای بهبود یافتگان از اعتیاد متناسب با توانمندی اشتغال ایجاد کند.

وی ابراز امیدواری کرد در سال جدید با افزایش جذب اعتبارات حوزه توانمندسازی بتوان فرصت شغلی بیشتری برای بهبود یافتگان ایجاد کرد.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی همدان اظهار داشت: همچنین در حوزه پیشگیری به عنوان یکی دیگر از اولویت های بهزیستی اجرای طرح های مختلف در نواحی آسیب خیز و حاشیه شهر است که نمونه آن طرح "پازک" به منظور پیشگیری و مصون سازی کودکان زیر سن دبستان و خانواده های آنها از اعتیاد است.

احسانی عنوان کرد: شماری از والدین با حضور در بهزیستی از آموزش های ویژه شامل پیشگیری از اعتیاد، ارتباط سالم و موثر با اعضای خانواده، کنترل خشم، غنی سازی اوقات فراغت، سالم و صمیمی بودن روابط درون خانوادگی برخوردار می شوند تا کودک آسیب نبیند.

وی افزود: این نوع آموزش ها از زمان ورود فرزندان به مهد کودک، برای مادران برگزار می شود تا با نحوه برخورد صحیح با کودکان آگاه شوند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی همدان یادآور شد: همچنین در این دوره های آموزشی سبک «فرزند پروری» به خانواده ها آموزش داده می شود تا کودکان با چگونگی تعامل و صحبت با فرزندان آشنا شده تا در نوجوانی و بزرگسالی دچار مشکل نشوند.

احسانی از آغاز فعالیت خط ملی اعتیاد به شماره (۰۹۶۲۸) خبرداد و گفت: این سامانه به مردم مشاوره های لازم در زمینه پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب را ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: خانواده ها می توانند بدون وارد کردن پیش شماره با این سامانه ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم در زمینه شناخت رفتار صحیح با فرد معتاد در خانواده و ترغیب آن به ترک مواد مخدر را دریافت کنند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی همدان درباره راه اندازی مرکز «موبایل ون» نیز گفت: با توجه به اینکه تعداد پاتوق معتادان و شمار معتادان تزریقی در همدان کم است نیازی به راه اندازی موبایل ون در استان همدان دیده نشد.

احسانی بیان کرد: ۴۳ کمپ ترک اعتیاد برای درمان معتادان در استان همدان دایر شده که سه کمپ از این تعداد متعلق به بانوان در شهرستان های همدان، نهاوند و تویسرکان است.

وی اظهار داشت: بیماران به صورت خود معرف به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کرده و به مدت ۳۰ روز در این مراکز خدمات لازم برای ترک اعتیاد را دریافت می کنند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی همدان اضافه کرد: همچنین در حوزه درمان مراکز ماده ۱۶ با عنوان مراکز درمان و کاهش آسیب معتادان راه اندازی شده است.

احسانی افزود: ۸۰۰ معتاد متجاهر و کارتن خواب استان همدان سال گذشته در این مرکز واقع در کبودراهنگ پذیرش شدند و خدمات دارویی دریافت کردند.

وی از وجود چهار مرکز کاهش آسیب اعتیاد در استان خبر داد و گفت: یکی از این مراکز مخصوص بانوان با عنوان «شلتر» یا سرپناه شبانه است و بانوان با حضور در این مراکز خدمات پیش بینی شده دارویی و بسته های بهداشتی را دریافت می کنند.

سال گذشته ۸۰۰ معتاد متجاهر در مرکز ماده ۱۶ و ۹۵۰ معتاد با حکم قضایی در مراکز ماده ۱۵ ترک اعتیاد استان همدان پذیرش شدند.

کد خبر 34083

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک