بهزیستی چه خدماتی به مبتلایان ایدز ارائه می‌کند؟

به گفته مسئولان سازمان بهزیستی، کمک هزینه هایی برای توانمندسازی مبتلایان به ایدز به آنها پرداخت می شود. همچنین آموزش هایی را برای زندگی ایمن تر دریافت می کنند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران به نقل از میزان، محسن فتاپور معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران گفت: اچ. ای. وی، ویروس نقص در سیستم ایمنی بدن است که باعث می‌شود فرد در مقابل کوچکترین عفونت و بیماری نتواند از اعضای حیاتی بدن خود دفاع کند و همان بیماری باعث مرگ فرد مبتلا به ایدز شود.

وی افزود: فردی که بیمار می‌شود باید ارتباط جنسی غیرمتعارف و مصرف مواد مخدر نداشته باشد. همچنین در تمامی موارد زندگی بهداشت را کاملا رعایت کند.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی ادامه داد: با طی کردن مراحل درمانی، میزان ویروس در بدن فرد کاهش می‌یابد و می‌تواند همانند یک انسان عادی به زندگی خود ادامه دهد.

✔️ دو خدمت عمده بهزیستی به متلایان به اچ. ای. وی
مریم امیدی کارشناس مسئول درمان و پیشگیری از ایدز و اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران در گفت‌وگو با میزان درباره خدماتی که بهزیستی به بیماران ایدز ارائه می‌کند، گفت: بر اساس استراتژی چهارم ایدز کشور، ۹۰ درصد بیماران را باید شناسایی کنیم، ۹۰ درصد از آن‌ها را تحت درمان قرار دهیم و ۹۰ درصد از آن‌هایی که روند درمان را انجام می‌دهند، توانمند کنیم.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی بیان کرد: سازمان بهزیستی به عنوان یکی از شرکای اصلی کمیته ایدز، دو خدمت عمده به نوزادان زنان بیماران، کودکان کار، معتادان متجاهر و زنان خیابانی که بیماری ایدز آن‌ها محرز شده است، ارائه می‌کند.

وی با اشاره به این دو خدمت عمده افزود: ارتقا و توانمندسازی افراد مبتلا یا متاثر از اچ.‌ای.وی و تقویت زیرساخت‌ها دو خدمت عمده‌ای که سازمان بهزیستی به این افراد ارائه می‌کند.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی استان تهران اظهار کرد: پرداخت کمک هزینه مسکن، اشتغال، تحصیل، دندانپزشکی، درمانی و اشتغال در زمره ارتقا و توامندسازی قرار می‌گیرد.

امیدی گفت: تقویت زیرساخت‌ها به معنای آموزش است. آموزش شناخت بیماری ایدز، پیشگیری از انتقال، ارتباط سلامت جنسی، شناخت بیماری‌های عفونی و تزریق سلامت از جمله آموزش‌های ما به این بیماران است. همچنین به اطرافیان این بیماران آموزش می دهیم چگونه با بیمار رفتار کنند و از زندگی با آن‌ها هراسی نداشته باشند.

وی با اشاره به مراکزی که برای نوزادان زنان بیمار یا زنان خیابانی ایجاد شده است، افزود: در مراکز شبانه روزی، کودکان و نوزدان زنان خیابانی نگهداری می‌شوند و از آن‌ها آزمایشات مربوط به این بیماری اخذ شده و درمان آن‌ها آغاز می‌شود.

کارشناس مسئول درمان و پیشگیری از ایدز و اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران درباره کودکان کار و خیابانی اظهار کرد: به آنها آموزش خود مراقب جنسی و آشنایی با بیماری‌های مختلف عفونی همانند ایدز و هپاتیت را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به زنان خیابانی ادامه داد: در مراکزی که وابسته به سازمان هستند، این افراد شناسایی می‌شوند و نکاتی درباره جلوگیری از بیماری‌های مراقبتی، ارتباط جنسی صحیح و نحوه برخورد با بیمار ایدزی را آموزش می‌بینند.

امیدی گفت: برای تمامی این گروه ها، مددکاران ما در باشگاه مثبت، پرونده تشکیل می‌دهند و روند درمان آن‌ها را پیگیری می‌کنند. در حال حاضر ۱۱ باشگاه مثبت در پایتخت فعال هستند.

وی افزود: در سطح استان تهران، هزار و ۸۲۴ نفر شناسایی شده و اچ‌ای وی مثبت هستند. از این تعداد، هزارو ۳۹۱ دارای پرونده پزشکی هستند و در حال طی کردن روند درمان ضد رترویتسی هستند.

کارشناس مسئول درمان و پیشگیری از ایدز و اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران اظهار کرد: پیگیری مددکاران ما تا جایی ادامه دارد که فرد با طی کردن روند درمان، میزان ویروس در بدنش به قدری کاهش یابد که دیگر به کسی انتقال نیابد و فرد مانند یک شهروند عادی به زندگی خود ادامه می‌دهد.

کد خبر 26613

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک