جزئیات نحوه فعالیت خانه‌های کوچک مراقبت اعلام شد

مدیرکل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور درباره جزئیات خانه‌های کوچک مراقبت، توضیحاتی داد.

مصطفی سراج مدیرکل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جزئیات راه‌اندازی خانه‌های کوچک مراقبت، اظهار کرد: تعدادی از مددجویان که در مراکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند شرایط نگهداری در منزل را ندارند یا معلولیت آن‌ها شدید است و یا خانواده ندارند که از آن‌ها نگهداری کنند.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور  با بیان اینکه بیش از ۹۰۰ مرکز شبانه روزی توانبخشی در سراسر کشور داریم، افزود: ۵۱ هزار مددجو در این مراکز نگهداری می‌شوند و این ۹۰۰ مرکز شامل مرکز نگهداری از سالمندان، بیماران روانی مزمن، معلولیت‌های ذهنی و معلولیت‌های جسمی و حرکتی است.

وی با بیان اینکه تعدادی از افرادی که در مراکز هستند از لحاظ نوع معلولیت شرایط مناسب‌تری دارند و لازم نیست که در مراکز تجمعی از آن‌ها نگهداری شود، ادامه داد: اگر شرایط را برای این افراد فراهم کنیم، آن‌ها می‌توانند وارد جامعه هم شوند.

سراج با بیان اینکه خانه‌هایی را طراحی کردیم تا افرادی که معلولیت‌های ذهنی خفیف یا متوسط دارند مرحله به مرحله در این خانه‌ها وارد شوند، اضافه کرد: در نهایت این افراد بتوانند در جامعه حضور فعال داشته باشند، این خانه‌ها علاوه بر برخورداری از اقدامات نگهداری، شرایطی را برای مددجویان فراهم کرده که از خدمات سطح جامعه نیز بتوانند بهره‌مند شوند، یعنی جدا از اقامت در این مراکز می‌توانند مانند سایر افراد عادی به مدرسه دانشگاه و ... بروند.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در این مراکز ضرورت ارائه خدمات تخصصی به مددجویان وجود ندارد، افزود: مددجویان برای دریافت خدمات تخصصی باید مانند سایر افراد عادی در بیرون از مراکز مراجعه کنند و در این مراکز آزادی عمل بیشتری به مددجویان داده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه هدف ما از راه اندازی خانه‌های کوچک مراقبت مشارکت هرچه بیشتر افراد دارای معلولیت در اجتماع است، گفت: افراد باید بتوانند امور شخصی خودشان را انجام دهند و توانمندسازی آن‌ها و حفظ استقلال شان از اهداف ما بوده است.

سراج  با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۵ خانه کوچک مراقبت در کل کشور راه اندازی شده است، ادامه داد: این خانه‌ها با استقبال خوبی مواجه شده است و تا پایان سال تعداد این خانه‌ها به ۱۲۰ مورد می‌رسد، همچنین هزار نفر در این مراکز زندگی می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که در این مراکز هدف‌گذاری کنیم و  افرادی که در مراکز شبانه روزی هستند و قابلیت انتقال به این خانه‌ها را دارند، وارد خانه‌های مراقبت شوند، گفت: از مددجویان هزینه‌ای برای اقامت در این مراکز گرفته نمی‌شود و خود دولت تمامی هزینه‌ها را پرداخت می‌کند، چرا که افرادی که خانواده موثر ندارند متولی آن‌ها بهزیستی و دولت است. سرانه هر نفر در خانه‌های مراقبت به صورت ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که به مراکز پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم افرادی که در خانه‌های کوچک مراقبت نگهداری می‌شوند به حداکثر توانایی و استقلال برسند، افزود: این خانه‌ها به صورت مرحله به مرحله است، یعنی فردی که دارای بیماری روانی مزمن است ابتدا در خانه یک چهارم، سپس در خانه نیمه راهی و بعد از آن وارد خانه مستقل می‌شود، در خانه مستقل مددکار و مراقب در آنجا مستقر نیست و فقط سرکشی می‌کند.

سراج با بیان اینکه برای افراد دارای معلولیت ذهنی درجه بندی خانه‌ها به صورت خفیف، متوسط و شدید است، اضافه کرد: در خانه‌هایی که معلولان شدید نگهداری می‌شوند، مراقبت پزشکی بیشتر صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه برای مددجویانی که دارای معلولیت جسمی حرکتی هستند و همچنین سالمندان ضرورت درجه بندی وجود ندارد، بیان کرد: برای این گروه خانه‌های حمایتی را تعریف کردیم و بر اساس نوع معلولیت افراد در خانه‌ها وارد می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: این خانه‌ها، دیگر مشکلات مراکز بزرگ را در پیدا کردن محیط مناسب ندارند و در بطن جامعه می‌توانیم آن‌ها را توسعه دهیم، یعنی با اجاره یک واحد آپارتمان یک خانه راه‌اندازی می‌شود و افراد می‌توانند در بین مردم زندگی کنند، اما ما از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

کد خبر 25440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =