آذربایجان شرقی |افتتاح خانه نگهداری روزانه سالمندان و «یک چهارم راهی» در تبریز

با آغاز هفته بهزیستی، مرکز نگهداری روزانه سالمندان و «یک چهارم راهی» به همت جوانان تبریزی گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز محسن ارشدزاد،در افتتاح پروژه‌های بهزیستی به مناسبت هفته بهزیستی اظهار کرد: در هفته بهزیستی مراکز و پروژه‌های مختلف در عرصه خدماتی و اجتماعی و تخصصی توانبخشی و اجتماعی و پیشگیری و مسکن مددجویان و معلولان افتتاح شد.


مرکز نگهداری روزانه سالمندان همدلان با ظرفیت ۵۰ نفر

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: مرکز نگهداری روزانه سالمندان همدلان برای ایجاد فضای شاد و با نشاط برای زنان است، این مرکز به همت یک خانواده تبریزی ایجاد شده است و ظرفیت آن ۵۰ نفر می‌باشد.

وی اضافه کرد: سازمان تمام حمایت خود را خواهد کرد تا تعداد پذیرش مراکز افزایش یابد و فضا و اوقات فراغت مناسبی برای سرگرم شدن افراد سالمند ایجاد شود چراکه وقتی بنده با افراد سالمند صحبت می‌کردم، قبلا آنها دچار افسردگی و تنهایی بودند ولی الان فضای صمیمیت و محبت در آنها ایجاد شده است.

همچنین موسس این مرکز به خبرنگار فارس می‌گوید: ظرفیت پذیرش این مرکز ۵۰ نفر می‌باشد که فعالیت‌هایی از قبیل آموزشی و هنری و روان‌شناسی و فیزیوتراپی و پرستاری انجام می‌گیرد.

به گفته علی چاپاری، اعتبار هزینه‌ای برای این مرکز ۲۰۰ میلیون تومان بوده و ملکیت زمین به اسم آنهاست، بعد در صورت تامین بودجه این مرکز به مرکز شبانه‌روزی تبدیل خواهد شد.


افتتاح یک چهارم خانه راهی در مرکز توانبخشی روان‌آسا

محسن ارشدزاده همچنین در افتتاح یک چهارم خانه راهی در مرکز توانبخشی روان‌آسا اظهار کرد:این مجموعه با همکاری و همراهی ایجاد شد که با پیشرو استان آذربایجان‌شرقی شد.

وی با بیان اینکه این خانه‌های کوچک طرح جدیدی بوده و الگوبرداری از کشورهای خارجی شده است، گفت: این طرح برای افراد و بیماران و معلولان است که خانواده‌ای ندارد و امکان برگشت دوباره به جمع خانواده‌ها وجود ندارد، ایجاد شده است چراکه این چنین افرادی احتمال رسوب در مراکز دیگر را داشتند ولی این مراکز باعث فعال‌تر شدن و توانمند شدن آنها می‌شود.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به وجود دو خانه کوچک در تبریز برای نگهداری معلولان افزود: این مرکز اولین خانه کوچک راهی برای بیماران روانی مزمن است و هدف از این مراکز توانمند شدن و ترخیص و بازگشت دوباره است ولی با توجه به اینکه اکثر آنها شرایط دوباره بازگشت را ندارند، در این مرکز نگهداری می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: این مراکز یک دیده بیرون و ایجاد فضای واقعی کار و انجام فعالیت‌های مختلف را برای افراد تحت پوشش ایجاد می‌کند.

ارشدزاده با تأکید بر این که این مرکز مشاوره خانه و خانواده می‌باشد،گفت: افراد این مرکز طبق ضوابط،شرایط و دستورالعمل انتخاب شده و از طریق نیازهای آنها را تامین می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۶ مرکز نگهداری شبانه‌روزی بیماران مزمن در آذربایجان‌شرقی وجود دارد،اظهار کرد: ۵۰۰ نفر به صورت شبانه‌روزی در این مراکز نگهداری می‌شوند ولی متاسفانه متقاضیان بسیار زیادی وجود دارد که ما ظرفیت تحت پوشش قرار دادن آنها را نداریم به طوری که باید با تأمین اعتبارات و یارانه‌های دولتی، این مراکز و بسترسازی لازم برای تحت پوشش قرار دادن آنها را ایجاد کنیم.

راحله آزادی، سرپرست موسسه یک چهارم راه نیز به فارس گفت: ظرفیت پذیرش این مرکز ۹۵ نفر می‌باشد که کارهایی از قبیل گلیم‌بافی،نمد، بافت فرش، دستبند و غیره انجام می‌گیرد و ۱۰ نفر از این افراد در بیرون کارهایی از قبیل ساخت فیلتر انجام می‌دهند و بعد از انجام کار از ساعت ۹ صبح تا ۱۴ به خانه خود برمی‌گردند.

کد خبر 1802

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک