در رسانه| سالمندان تحت چه شرایطی راهی خانه سالمندان می‌شوند؟

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان این‌که ظرفیت مراکز نگهداری سالمندان استان خالی است، اعلام کرد: مراکز نگهداری سالمندان که بیشتر شبیه بیمارستان هستند کنار گذاشته می شوند و بر اساس آیین نامه‌ها، مراکزی شبیه به هتل و یا سوییت که سالمندان بتوانند هم‌چون منزل شخصی، وسایل زندگی خود را نگهداری کنند، در کانون توجه است.

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، فرگل صحاف در  دومین کنگره و وبینار بین المللی سالمندی سالم در تبریز با اعلام اینکه تعداد ۵۱ مراکز شبانه روزی نگهداری در استان وجود دارد که ۹ مرکز به سالمندان اختصاص یافته است، افزود: از تعداد ۸۹ مرکز توانبخشی روزانه استان نیز تعداد ۹ مرکز در حال ارائه خدمات به سالمندان هستند .


وی با بیان اینکه سالانه نزدیک به ۵۰ میلیارد ریال صرف تهیه و توزیع تجهیزات بین سالمندان استان می‌شود، ادامه داد: سعی می‌کنیم تا حد امکان، سالمندان را در خانه و کنار خانواده خود با پرداخت مستمری، حق پرستاری، کمک هزینه و فرستادن مراقب به منزل حمایت کنیم اما اگر امکان زندگی در کنار خانواده خود را نداشته باشند به مراکز شبانه روزی هدایت می‌کنیم.


صحاف با بیان این‌که اهمیت به حقوق سالمندان در سالیان اخیر مورد توجه دستگاه‌ها و دولت قرار دارد، گفت: توجه به سالمندان از قانون برنامه توسعه سوم تا به امروز مطرح شده است.


وی از تهیه برش استانی برنامه عملیاتی سند ملی سالمندان خبر داد و افزود: در این سند به راهبردها و سیاست‌های اجرایی اشاره شده و توانمندسازی، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی، تقویت حمایت‌های اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های موردنیاز سالمندان، ارتقای سطح آگاهی جامعه و تامین مالی پایدار برای نظام حمایت سالمندان از جمله اهداف آن است.

کد خبر 111191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد