در رسانه| هدیه ویژه با کارت اعتباری جدید برای مددجویان بهزیستی

با صدور «سماکارت» ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی می‌توانند برای سفرهای ریلی بلیت نیم‌بها دریافت کنند.

معضل ایاب‌وذهاب برون‌شهری برای افراد دچار معلولیت شدید و خیلی شدید موضوعی است که طبق گفته معاون توان‌بخشی بهزیستی خراسان‌رضوی در قانون جامع حمایت از حقوق به آن اشاره شده است. به گفته وی، سال گذشته دراین‌خصوص اعتباری از سوی کشور به بهزیستی استان تخصیص داده شد که در راستای آن اطلاع‌رسانی کردیم که مددجویان باقی‌مانده بلیت سفرهای ریلی، هوایی و دریایی خود را به مددکار تحویل دهند و در قبال آن مابقی مبلغ بلیت نیمهبهای خود را دریافت کنند.

حمیدرضا علیزاده  بیان کرد: از سوی کشور برای ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی سماکارت صادر شده که پایان سال گذشته این کارت‌ها بین مراکز بهزیستی مشهد و شهرستان‌ها توزیع و به مددجویان ارائه شده است.

وی درباره نحوه فعال شدن سماکارت‌ها گفت: در نرم‌افزار موردنظر برای این کاربران نام کاربری تعریف شده است و پس از اینکه مددکار اطلاعات مددجو را وارد کند، به‌صورت خودکار برای او قرارداد چاپ می‌شود. این قرارداد پس از امضای مددجو در همان سامانه آپلود می‌شود و توسط بانک رؤیت و تأییدپذیر است؛ بنابراین سماکارت فعال می‌شود.

علیزاده با اشاره به اینکه به مددجویانی که سماکارت برایشان صادر شده، اطلاع داده شده است تا برای تکمیل اطلاعات به مددکار خود مراجعه کنند، افزود: این کارت‌ها برای سنین ۱۸ تا ۴۷ سال صادر شده و فعلا سقف درنظرگرفته‌شده برای آنها ۲ میلیون تومان در سال است.

معاون توان‌بخشی بهزیستی خراسان‌رضوی اضافه کرد: هنوز تعدادی از کسانی که باید سماکارت دریافت کنند، باقی مانده‌اند، اما طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، امسال همه مددجویانی که شامل این طرح هستند کارت دریافت خواهند کرد.

او ادامه داد: سایر افراد تحت‌پوشش بهزیستی مانند معلولان ذهنی، بیماران اعصاب‌وروان یا دچار اختلالات شناختی و اوتیسم گروهی هستند که نیاز به قیم دارند و به‌همین‌دلیل برای این افراد امکان صدور سماکارت وجود ندارد.

گفتنی است ،براساس ماده ۷ قانون حمایت از معلولان در حال حاضر حق پرستاری ۲ میلیون ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد.
حق پرستاری مستمری است که طبق ماده ۷ قانون حمایت از معلولان هر ماه واریز می‌گردد.

سازمان بهزیستی به دنبال اختصاص و افزایش حق پرستاری به افراد نیازمند است، اما گویا سیاستگذاران نظام رفاهی و مالی آنگونه که باید به این حق توجه نکرده‌اند.

حق پرستاری به منظور کمک به بهبود سلامت فرد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید، بسترگرا و ضایعه نخاعی سینه‌ای، کمری و گردنی به او یا سرپرست، همسر یا قیمش پرداخت می‌شود.

مشخصات حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای معلولیت از جمله ۳۳ هزار فرد دارای ضایعه نخاعی در بانک اطلاعاتی کمیسیون پزشکی بهزیستی ثبت شده که سه درصد آن‌ها دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند. براساس گزارش ایرنا، نکته تاسف بار اینجاست که سالانه ۲۵۰۰ نفر دارای ضایعه نخاعی به این لیست اضافه می‌شوند.

 

کد خبر 108674

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد