در رسانه| تبریز در مقابله با آسیب های اجتماعی به برکت خیرین می درخشد

رئیس کارگروه کودکان کار و خیابان وزارت کشور، با بیان مزیت‌های آذربایجان‌شرقی در حوزه اجتماعی؛ در بخش‌های ساماندهی کودکان کار، تکدی‌گری و بحث‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛ لزوم الگوبرداری و بهره‌مندی استان‌ها از تجارب موفق آذربایجان‌شرقی را در این زمینه مهم خواند و بر ضرورت تقویت برنامه‌های تحولی و کارآمد تاکید کرد.

تانیش نیوز/ رئیس کارگروه کودکان کار و خیابان وزارت کشور، با بیان مزیت‌های آذربایجان‌شرقی در حوزه اجتماعی؛ در بخش‌های ساماندهی کودکان کار، تکدی‌گری و بحث‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛ لزوم الگوبرداری و بهره‌مندی استان‌ها از تجارب موفق آذربایجان‌شرقی را در این زمینه مهم خواند و بر ضرورت تقویت برنامه‌های تحولی و کارآمد تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ملکی در جریان سفر یک روزه به آذربایجان‌شرقی گفت: خدا را شاکریم امروز این فرصت مهیا شد که ضمن حضور در نشست‌های کاری، در جمع بچه‌های با صفای مراکز نگهداری و خیریه حضور پیدا کنیم.

 ملکی افزود: موضوع کارگروه که از ۶ ماه قبل فعالیت خودش را شروع کرده در حوزه پیگیری مصوبات شورای اجتماعی کشور، ناظر به مسئله کودکان کار و مشکلاتی که در سطح کشور وجود دارد، بوده و ارزیابی اقداماتی است که دستگاه‌ها انجام می دهند و هماهنگی هایی که لازم است بین بخش‌های مختلف صورت پذیرد و در نهایت تهیه و ارائه گزارشی جامع از وضعیت مساله در استان‌های مختلف می.باشد.

ملکی گفت: در ۶ ماه گذشته که کارگروه کودکان کار و خیابان فعالیت خودش را آغاز کرده، این بیستمین استان است که توفیق شده به آن سفر کنیم و علت اینکه استان آذربایجان‌شرقی جزء استان‌های آخری بود، این است که خدا رو شکر تبریز در کشور می درخشد، به این معنا که حوزه آسیب اجتماعی و کودکان کار و خیابان در تبریز الحمدلله اگر ناچیز هم باشد، مورد توجه و مراقبت بوده و بی تردید، این امر نتیجه و ثمره همت خیران بزرگوار و مردم فهیم و ولایت مدار این شهر است و زحماتی که دستگاه های مختلف این شهر در این حوزه و این مسئله کشیدند. به این ترتیب علاقه‌مند بودیم از نزدیک علل و عوامل این مسئله را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهیم تا بتوانیم از این مدل موفق، در بقیه استان ها هم استفاده بکنیم.

ملکی تصریح کرد: باید برای هم افزایی و هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های فعال در حوزه کودکان کار تلاش کنیم تا ماموریت‌ها و تکالیف ذاتی خود را با کمترین مانع انجام دهند، همچنین ظرفیت‌های مردمی نیز حمایت و پشتیبانی شوند تا با دغدغه‌ کمتری در حوزه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشند.

وی گفت: استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز در حوزه مساله کودکان کار و خیابان، در پیشگیری از این مساله، سامان‌دهی و مواجهه با این مساله، به واقع جزء بهترین‌ها است.

لزوم هم‌افزایی و هماهنگی بیشتر دستگاه‌های فعال در حوزه اجتماعی

سیدناصر هاشمی دبیر کارگروه کودکان کار و خیابان شورای اجتماعی وزارت کشور نیز در گفتگویی، هدف نخست از سفر به استان‌ها را شناسایی ظرفیت‌های مردمی خواند که در حوزه رفع آسیب های اجتماعی، صاحب تجربه و توانمندی هستند و احیانا مورد بی‌توجهی قرار بگیرند و قابلیت کمک در این معضلات و آسیب‌های اجتماعی را دارند. یکی دیگر از اهداف سفر، ارتباط‌گیری با موسسات و مجموعه های مردمی است که به واقع، ورودشان در رفع و حل آسیب های اجتماعی کمک قابل توجهی باشد.

وی افزود: هدف بعد، ایجاد هم افزایی بین دستگاه هایی است که در قانون، تکالیفی برای آنها در جهت رفع آسیب های اجتماعی پیش بینی شده، به ویژه قانون مترقی حمایت از کودکان و اطفال که در سال ۱۳۹۹ مصوبه مجلس شورای است که تقریبا در همه ابعاد مسئله، کمک می کند به رفع آسیب‌ها، که در این قانون پیش بینی شده و برای دستگاه ها تکالیفی مشخص شده، منتها لازم هست که طی جلساتی این هم‌افزایی بین دستگاه‌ها اتفاق بیفتد تا خلاهای مدیریتی که احیانا موجب شود که دچار کم‌کاری یا قصور شوند، مسائل و مشکلات دستگاه‌ها در آن حوزه رفع شود و ان‌شاءالله در راستای بهبود این وضعیت، بتوانیم گام‌های جدی، عملی و موثر برداریم.

وی افزود: در آذربایجان‌شرقی دقیقا برابر آن چیزی که ما شنیده بودیم و گزارش ها حاکی بود، الحمدلله آسیب های اجتماعی در حداقل هست، فکر می‌کنم در بعضی از مسایل اجتماعی، آذربایجان شرقی و تبریز پرچمدار است در رفع این آسیب‌ها، مخصوصا تکدی‌گری و کودکان‌کار که ما امروز در خدمت دوستان در استان بودیم برای این موضوع. امروز بازدید میدانی هم در خیابان های شهر داشتیم… و باعث خرسندی است تلاش کنیم این مدلی که در آذربایجان، دوستان صحبت می‌کردند که قریب هشتاد سال پیش پایه‌گذاری شده توسط پیشینیان این استان و کمک مالی مستقیم نکردن به متکدیان، که باعث وضعیت مناسب شده و ما در این خصوص سعی می کنیم این مدل را به استان های دیگر تعمیم بدهیم و مدل موفقی را بتوانیم در کشور معرفی بکنیم به بقیه استان ها.

بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود برای افزایش مشارکت هدفمند مردم و توانمندسازی خانواده‌ها

فرگل صحاف، مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست‌ها با بیان اهدف کلی اجرای برنامه ساماندهی کودکان کار و خیابان؛ آمار، عناوین اقدام‌های صورت گرفته، نقاط قوت و پیشنهادهای لازم را برای بازتوانی کودکان کار و خیابان و استفاده از ظرفیت‌های موجود برای افزایش مشارکت هدفمند مردم در رسیدگی به امور کودکان کار و .. تشریح کرد. ارائه خدمات مددکاری و روانشناسی، ترغیب و تشویق آنها به ادامه تحصیل، برگزاری کلاس‌های تقویتی، گشت شهری به همراه تیم شهرداری، بازدید از منزل و انجام خدمات مددکاری و موارد مختلف دیگر از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه بود که مدیرکل بهزیستی به آنها اشاره کرد*

کد خبر 108121

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد