۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۲
در رسانه| مهربانی به وسعت یک اقیانوس

وارد محوطه ساختمان پردیس که شدیم، مدیر مرکز و مددکاران به استقبال اصحابه رسانه آمدند تنها چیزی که از مددکاران این مرکز عاید من شد مهربانی، محبت و فداکاری بود که با جان و دل برای پدران و مادران سرزمین‌مان خدمت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، امروز تور رسانه‌ای بهزیستی استان زنجان با حضور جمعی از اصحاب رسانه برای آشنایی و بازدید از مرکز توانبخشی و مراقبتی اعصاب و روان حکیم و پردیس سالمندان برگزار شد.
نخستین بازدید اصحاب رسانه از پردیس سالمندان بود که این پردیس به عنوان یکی از مراکز مجهز نگهداری از سالمندان تحت نظارت بهزیستی در حال  فعالیت است که برای تکمیل آن خیرین زنجانی و بهزیستی تلاش بسیاری داشته‌اند.
ساختمان پردیس سالمندان در مکانی دنج و به دور از هیاهوی شهری قرار گرفته است، وارد محوطه پردیس که شدیم، مدیر مرکز و مددکاران به استقبال اصحابه رسانه آمدند، در وهله نخست مدیر مرکز اهالی رسانه را به داخل ساختمان پردیس سالمندان راهنمایی کرد، ساختمانی شیک و تر و تمیز و مجهز. 
مدیر مرکز پردیس سالمندان اهالی رسانه را با بخش‌های مختلف این مرکز با ارائه توضیحاتی آشنا می‌کرد، این در حالی است که تنها چیزی که از مددکاران این مرکز عاید من شد تنها مهربانی، محبت و فداکاری بود که با جان و دل برای پدران و مادران سرزمین‌مان خدمت می‌کنند.
 
این مرکز میزبان ۳۰ نفر از پدران و مادرانی است که شکر خدا دوره کهنسالی را تجربه کرده‌اند که موی سپید هر کدامشان  حکایت از فراز و نشیب‌های زندگی است، پدران و مادرانی که تجربه‌هایشان برای نسل نوجوان و جوان گنجینه است و اما مددکارانی که تنها از جسم آنها پرستاری نمی‌کنند بلکه همدم تنهایی‌ها و دلتنگی هایشان هستند.
حضور ۳۰ سالمند در مرکز سالمندان پردیس
فریدون طاهری، مسوول آسایشگاه حکیم در رابطه با این مرکز  در جمع اهالی رسانه اظهار داشت: این مرکز دارای ۱۲ سوئیت دو خوابه و سه خوابه  است و در حدود ۳۰ نفر سالمند در این مجمئعه حضور دارند و کارها و اقدامات مربوط جهت کمک و یاری برای افراد سالمند در این مجموعه انجام می‌شود.
مسوول آسایشگاه حکیم اضافه کرد: پردیس سالمندان در زنجان دارای بخش‌های مختلفی چون کاردرمانی ،فیزیوتراپی ،ایستگاه پرستاری ،اتاق پزشک ،هنر درمانی،روانشناس  ،سالن آمفی تئاتر و فضای سبز است  که برای رفاه بیشتر حال سالمندان  مقیم در مرکز برنامه های مختلف در نظر گرفته شده است.
وی گفت:  این مرکز یکی از مجهزترین مراکز در کشور است که وظیفه نگهداری سالمندان را با شیوه های نوین و به صورت سکونت زوجین و سوئیت‌ها به صورت دو نفره و سه نفر  انجام می‌دهد.
مسوول آسایشگاه حکیم با اشاره به بازدید اصحاب رسانه از این مرکز ادامه داد: نقش برجسته  اصحاب‌رسانه می‌تواند فرهنگ‌سازی در ارتباط با آگاهی و اطلاعات مردم  را به خوبی انجام دهد و خیرین در این زمینه بهترین یاری‌رسان هستند.
وی افزود: همه اقدامات مربوط به نگهداری سالمندان در این مرکز با برنامه و دقت لازم انجام می‌شود.
بازید بعدی اصحاب رسانه از مرکز توانبخشی و مراقبتی اعصاب و روان حکیم بود که این مرکز در سال ۸۱ توسط سازمان بهزیستی تاسیس شده است و از سال ۹۱ به گفته مسوول این مرکز تغییرات چشمگیری در این مرکز رقم خورده است.
کار این مرکز به طور کلی توانبخشی، درمان و آموزش به مددجویان است که شامل سه بخش اداری، درمان و کاردرمانی است.
که در این مرکز هم خدمات قابل توجهی به صورت شبانه روزی به مددجویان زیر پوشش ارایه می‌شود.
فعالیت۱۱ مرکز شبانه روزی  مراقبتی توانبخشی در استان زنجان
روح‌الله خدابنده‌لو، مدیرکل بهزیستی استان زنجان در حاشیه این دیدار اظهار داشت : در حال حاضر ۱۱ مرکز شبانه روزی  مراقبتی توانبخشی در سطح استان فعالیت می‌کند که وظیفه نگهداری از سالمندان ،بیماران اعصاب و روان و کم توانان ذهنی را برعهده دارد.
مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه درحال  حاضر ۷۹۱ مددجو در این مراکز مقیم هستند، گفت: اغلب جزو یارانه بگیرهای بهزیستی بوده و بهزیستی هزینه نگهداری این عزیزان را بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳ مرکز روزانه توانبخشی نیز زیر نظر بهزیستی زنجان در سطح استان فعالیت دارد و بسیاری از مددجویان را به صورت روزانه نگهداری می‌کند، افزود: برنامه‌های حرفه آموزی، مهارت آموزی، هنردرمانی و...جز وظلیفه آنها است و در حال حاضر ۵۰۰ مددجو از خدمات این مراکز در سطح استان بهره‌مند هستند 
خدابنده‌لو با بیان این مطلب که نقش خیرین در بهبود شرایط جامعه هدف بهزیستی نقشی تاثیر گذار و انکارناپذیر دانست و بیان داشت: حضور خیرین در مراکز بهزیستی می‌تواند گره‌های زندگی بسیاری از آنان را در زمینه تامین مسکن، معیشت و هزینه درمان مرتفع کند و همچنین خیران می‌توانند مراکز بهزیستی  را در نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست ،افراد دارای معلولیت  و سالمندان ساکن در مراکز یاری کنند.
خدابنده‌لو در پایان گفت: از جمله دلایلی که بهزیستی جزو سازمان های حمایتگر شناخته شده است، مهربانی و حمایت آن از افراد ناتوان جامعه است.

کد خبر 108089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد