در رسانه | توانمندسازی راهی برای بهبودیافتگان به جامعه است

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: توانمند سازی، راهکاری موثر برای برگشت ترک کنندگان، به جامعه است و لذا سازمان بهزیستی اقداماتی را برای پاکی معتادین و عدم بازگشت آن ها به دام اعتیاد برنامه ریزی کرده است.

حسن شرفی، در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: برای حل مساله اعتیاد در سطح اجتماعی و برای حل مشکل، فرد معتاد نیاز به افراد متخصص با توانمندی علمی و حرفه ای خاص دارد و مددکاران اجتماعی با توجه به روش‌های مددکاری فردی و گروهی، مساله اعتیاد را در سطوح فرد، خانواده و جامعه مورد تحلیل و بررسی قرار می دهدو تنها قشر حامی که می‌تواند بر روند تداوم بهبودی، بهبود یافتگان تاثیر گذار باشد، مددکاری اجتماعی است. 

وی افزود: افزایش حس همدلی، عدم سرزنش و تحقیر و تشویق در جهت انجام فعالیت‌های اجتماعی و تقویت حس مفید بودن و خود آگاهی بیشتر از جمله تلاش های مددکاران اجتماعی در حمایت از معتادین و بهبودیافتگان است. 

شرفی اظهار کرد: تعداد معتادین بهبودیافته ۱۷۱ نفر بوده که ۱۴۵نفر از طریق دریافت تسهیلات خود اشتغال یافته‌اند و تعداد ۵ نفر اشتغال یافته از طریق کاریابی کارفرمایی و مابقی پشت نوبت دریافت تسهیلات هستند. 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه مبلغ تسهیلات اعطایی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است، گفت: حدود ۱۰۰ نفر از معتادین بهبود یافته در واحد مدیریت مورد و توانمند سازی، تحت پوشش حمایت‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی وابستگی به مواد مخدر از مشکلات عمده‌ای است که از یک سو سلامت جامعه را تهدید می‌کند و از سوی دیگر با بسیاری از جرائم و نیز بیماری‌ها همچون ایدز در ارتباط است، گفت: مشکل اصلی اعتیاد، بازگشت و شروع مجدد به اعتیاد بوده و از عواملی که منجر به اعتیاد دوباره افراد می‌شود، محیط زندگی آلوده، دوستان معتاد، ناکارآمدی جلسات روان درمانی، عدم پذیرش خانواده‌ها و ... را می‌توان برشمرد.

لینک کوتاه: isna.ir/xdQVJT

کد خبر 105952

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد