رضازاده

تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 دکتر مجید رضازاده_ در کنار تعداد زیاد کسانی که بعد از گرفتار شدن در مشکلات عمده، فجایع و بلایا و از دست دادن عزیزان، دچار اختلالات روانی، اعتیاد، خشونت، خودکشی و... شده‌اند، بسیاری از شخصیت‌های موفق و معروف قرار دارند که پس از مواجهه با آن مشکلات به این موفقیت‌ها دست‌یافته‌اند. عوامل متعددی بر تاب‌آوری افراد، خانواده‌ها و اجتماعات مؤثرند. فقر، بی‌خانمانی، بی‌سوادی، ناپایداری خانواده و احساس بی‌پناهی و بی‌کسی برخی عوامل کاهنده تاب‌آوری و حمایت‌های خانواده و اجتماع، دارا بودن شخصیت مستقل، پیگیر، منعطف، خوش‌بین، مهربان، دارای مهارت‌های فردی و اجتماعی حل مسأله و اعتماد به نفس، خلاقیت و خانواده‌های حمایتگر، تشویق‌کننده و پایدار عوامل افزایش تاب‌آوری هستند. اعتماد افرادی که در معرض بلایا و فجایع قرار گرفته‌اند به دولت و اطمینان ایشان به مساعدت مسئولان عامل مهمی برای کمک به تحمل، سازگاری و انعطاف‌پذیری آنان است و هرگونه اقدامی که به مردم القاء نماید که کسی به فکر آنان نیست تاب‌آوری آن اجتماع را خواهد کاست و در مقابل هرگونه فعالیت و مداخله‌ای که به مردم نشان دهد دیگر مردم و مسئولان در کنار ایشان و غمخوارشان می‌باشند به آنان کمک خواهد نمود تاب‌آوری بیشتری را از خود نشان دهند. تأثیرات منفی احساس بی‌پناهی به همان اندازه بی‌پناهی و بی‌کسی واقعی است. در ماجرای سیل اخیر اگرچه کاستی‌های زیادی وجود داشت اما نادیده انگاشتن تلاش گسترده دولت برای کمک به مردم توسط برخی رسانه‌ها، شبکه‌های مجازی و اندکی از رقبای سیاسی باعث لطمه روانی و اجتماعی هرچه بیشتر به مردم در اثر افت تاب‌آوری و تحمل آنان گردید. همچنین رفتارها، موضع‌گیری‌ها و سخنان برخی مسئولان از همین طریق باعث وارد آمدن صدمات روانی اجتماعی به مردم درگیر در سیل شد و نهایتاً برخی  رفتارهای تصنعی و نمایشی بر بی‌اعتمادی جامعه بحران‌زده افزود و می‌توان انتظار داشت که آسیب‌های روانی به آنان را افزایش دهد.

منبع: بهزیستی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

» آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.