پیام رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز جهانی آگاهسازی اتیسم

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی به مناسبت دوم آوریل مصادف با ۱۳ فروردین ماه روز جهانی آگاهسازی اتیسم گفت: خدمات سازمان بهزیستی در قالب راه اندازی ۱۱۰ مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اُتیسم  و ۱۶ مرکز چندمعلولیتی (با کاربری اتیسم) و با حدود ۱۵۰۰ پرسنل تخصصی به حدود ۵۰۰۰ فرد با اختلال طیف اتیسم تعریف شده و بسته خدماتی سازمان با فعالیت  ۴ مرکز اقامت موقت، ۳۹۹ مرکز حرفه آموزی، ۱۲۷ کارگاه تولیدی حمایتی، ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی و ۱۰۳ مرکز مراقبت در منزل تابعه، تکمیل می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، متن این پیام به شرح ذیل است؛

اختلال طیف اتیسم شایع‏ ترین اختلال رشدی و از جمله اختلالات جدی و پر هزینه ای است که بر توانایی برقراری ارتباط، رفتار و تعامل یک فرد تأثیر گذاشته و نیاز به خدمات تخصصی مستمر روان شناسی، کاردرمانی و گفتار درمانی دارد. هر ساله در ۲ آوریل، روز جهانی آگاهی از اتیسم به منظور تشویق کشورهای عضو سازمان ملل متحد برای انجام اقداماتی برای کمک به افزایش آگاهی در مورد افرادی که از اختلال طیف اتیسم رنج می برند، جشن گرفته می شود. اقدامات صورت گرفته در این روز به گرد هم آوردن سازمان ها برای کمک به همه افراد با این اختلال کمک می کند. 
روز جهانی آگاهی از اتیسم، روز افزایش آگاهی آحاد جامعه در مورد این اختلال است، زیرا تنها آگاهی می تواند منجر به پذیرش آن شود. این روز برای انتشار این پیام مهم است که مشکل، معلولیت فرد نیست، بلکه دیدگاه جامعه نسبت به توانایی های اوست و باور کنیم افراد با اختلال اتیسم، فقط متفاوت هستند، تا در پذیرش"منحصر به فرد بودن" و "متفاوت بودن"، متحد شویم و بتوانیم افراد با اختلال اتیسم را بپذیریم و درک کنیم. پس در این روز، گرد هم می آییم تا از همه افراد خاص جامعه خود تجلیل کنیم. شاید بعضی از آنها هنوز نمی توانند به پیام شما پاسخ دهند، اما احساسات قلبی شما را احساس می کنند. بیایید به آنها احترام بگذاریم و افراد بیشتری را نسبت به اتیسم آگاه کنیم تا این دنیا مکانی بهتر برای همه ما باشد.
سازمان بهزیستی از سال  ۱۳۷۹ به عنوان سازمان پیشرو در خدمات به این قشر از توانخواهان عزیز است و تاکنون با ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی با همکاری مراکز غیردولتی آموزشی و توانبخشی اتیسم تحت نظارت سازمان، سازمان های دولتی همکار، سازمان های مردم نهاد و صاحب نظرانی که به نوعی، در تلاش برای ارایه خدمات به این عزیزان می اندیشند و اقدام می کنند، همگام و هم قسم بوده است. خدمات سازمان بهزیستی در قالب راه اندازی ۱۱۰ مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اُتیسم  و ۱۶ مرکز چندمعلولیتی (با کاربری اتیسم) و با حدود ۱۵۰۰ پرسنل تخصصی به حدود ۵۰۰۰ فرد با اختلال طیف اتیسم تعریف گردیده و بسته خدماتی سازمان با فعالیت  ۴ مرکز اقامت موقت، ۳۹۹ مرکز حرفه آموزی، ۱۲۷ کارگاه تولیدی حمایتی، ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی و ۱۰۳ مرکز مراقبت در منزل تابعه، تکمیل می گردد. 
ما در سازمان بهزیستی برآنیم تا در روز جهانی آگاهی اتیسم، در تغییر نگرش به افراد دارای اتیسم در شناخت و احقاق حقوق شان به عنوان شهروندان جامعه، همانند دیگرشهروندان این جامعه و تصمیم بر زندگی مطابق با علایق و ترجیحات خود، نقش خود را به خوبی ایفا کنیم. افتخار ما بر این است که با تمام توان و دانش سازمانی خود و همکاری شرکای اجتماعی، موسسات غیردولتی، مراکز علمی و صاحب نظران بر غنای برنامه های خدمت رسانی به این گروه از جامعه هدف افزوده ایم. 
در سال  جاری همزمانی این روز را با بهار طبیعت و بهار نیایش به فال نیک می گیریم تا فرصتی نو برای تازه شدن و بازنگریستن بر چگونه زیستن باشد. اینجانب به نمایندگی از تمامی همکاران و کارشناسان زحمتکش و دلسوز سازمان بهزیستی و مراکز غیردولتی تحت نظارت این سازمان، در این فرصت نو، شوری نو برای ساختن و بهتر زیستن برای پدران و مادران و خانواده های محترم عزیزان با اختلال طیف اتیسم، آرزو می‌کنم. امید است با ایفای نقش سایر دستگاه های مسئول در قبال افراد دارای اختلال اتیسم، شاهد بهبود شرایط و ارتقاء کیفیت زندگی کسانی باشیم که این روز، یادآور نیاز ایشان به همیاری همگانی و مشارکت حداکثری است. 

روز جهانی آگاهسازی اتیسم (۲ آوریل مصادف با ۱۳ فروردین ۱۴۰۲) گرامی باد.

علی محمد قادری

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور

کد خبر 76613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =