ثبت‌نام بیش از ۷ هزار مددجوی بهزیستی در سامانه افراد جویای کار طی ۴۸ ساعت

سامانه ثبت‌نام افراد بیکار و جویای کار تحت پوشش بهزیستی در حالی از روز شنبه (۸ بهمن‌ماه) راه‌اندازی شده است که به گفته رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور طی ۴۸ ساعت، بیش از ۷۰۰۰ مددجوی تحت پوشش در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از ایسنا، «سیدحسن صافی» رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور، ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: از روز شنبه سامانه‌ای با هدف معرفی افراد بیکار و جویای کار تحت پوشش سازمان بهزیستی به متقاضیان نیروی کار با همکاری مراکز آزاد فنی و حرفه‌ای به آدرس http://www.jobwo.ir راه‌اندازی شده است که تاکنون بیش از ۷۰۰۰ فرد در این سامانه به عنوان افراد دارای مهارتِ بیکار یا افراد فاقد مهارت و فاقد شغل ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی سامانه مذکور پیرو سخنان رئیس‌جمهوری در روز جهانی دارای معلولیت بوده تا براین اساس بهزیستی لیستی از افراد جویای کار خود ارائه دهد، افزود: این بانک اطلاعاتی برای اولین بار به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است. هرچند که آمارهایی در این زمینه از استان‌ها وجود داشته است.

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه خروجی این سامانه در سه موضوع پیگیری خواهد شد، توضیح داد: موضوع اول مربوط به افراد فاقد مهارت است که طی تفاهم‌نامه‌ منعقد شده با مراکز آزاد فنی و حرفه‌ای و مراکز دولتی فنی و حرفه‌ای، قرار بر این است بحث مهارت‌آموزی این افراد به طور جدی پیگیری شود. موضوع دوم افراد تحت پوششِ دارای مهارت و فاقد شغل است که با کمک وزارت کار، مراکز فنی و حرفه‌ای و سایر سازمان‌ها، به دنبال ایجاد اشتغال برای این افراد در بخش غیردولتی باشیم.

صافی، ادامه داد: موضوع سوم بحث افرادی است که تمایل دارند از طریق آزمون سه درصد استخدام شوند. این افراد به لحاظ مدرک دانشگاهی، مدرک مهارتی و علائق، شناسایی و لیست آنها به دولت ارسال خواهد شد تا این موضوع یکبار برای همیشه حل و فصل شود که چند نفر شرایط استفاده از قانون ۳ درصد استخدام معلولان را دارند و دولت چگونه می‌تواند به صورت متمرکز در این زمینه ظرفیت‌ها را پای کار آورد؟.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت بیمه‌ای افرادی که از طریق این سامانه شاغل خواهند شد، خاطرنشان کرد: ساز و کار سازمان بهزیستی برای افراد دارای مهارت و فاقد شغل ایجاد اشتغال متناسب با شرایط قانون کار است. بهزیستی قطعا در این زمینه حمایت‌هایی که در ماده ۱۲ و ۱۳ قانون حمایت از حقوق معلولان درخصوص پرداخت بیمه و ارتقاء کارایی مطرح شده را در صورت تامین بودجه در نظر خواهد گرفت.

 رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور، یادآور شد: همچنین در حوزه تسهیلات اگر این افراد باتوجه به مهارت‌هایشان علاقه به خوداشتغالی داشته باشند برای تسهیلات این افراد اولویت قائل خواهیم شد.

به گفته وی، برای به کارگیری این افراد به ظرفیت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و مجموعه‌های کمک کننده در زمینه به کارگیری نیروهای کار نیاز است.

کد خبر 72846

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =