غربالگری اختلالات عصبی_شناختی سالمندان در استان‌های یزد و قزوین به صورت پایلوت

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از اجرای برنامه پیشگیری و غربالگری اختلالات عصبی_شناختی سالمندان به صورت پایلوت در ۲ استان یزد و قزوین کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «افروز صفاری‌فرد» معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور همزمان با روز جهانی آلزایمر از اجرای برنامه پیشگیری و غربالگری اختلالات عصبی_شناختی سالمندان به صورت پایلوت در ۲ استان یزد و قزوین کشور با همکاری انجمن دمانس و آلزایمر ایران خبر داد.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی در جهان بالاخص در ایران بر ضرورت توجه ویژه‌تر به برنامه‌های حوزه سالمندی تاکید کرد و افزود: براساس گزارش سازمان سلامت جهانی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان در ایران بالغ بر ۲۶ میلیون نفر خواهد بود و ایران به یک جامعه پیر تبدیل می‌شود.

وی آلزایمر را شایع‌ترین سندروم دمانس دانست و گفت: این بیماری به سبب تخریب وسیع نرون‌های مغزی و افت وضعیت شناختی ایجاد می‌شود و فرد درگیر نیاز به مراقبت طبی و روانی دارد.

صفاری‌فرد، ادامه داد: با آزمون غربالگری دمانس را سریعتر تشخیص می‌دهیم و در نتیجه مداخلات بهنگام صورت می‌پذیرد و سیر بیماری کندتر می‌شود. لذا این ارزیابی و غربالگری برای جمعیت سنی ۶۰ تا ۷۵ سال انجام می‌شود و بعد از شناسایی افراد مستعد به متخصصین و براساس سند ملی دمانس برای مداخلات تخصصی به مراکز ارجاع می‌شوند.

یادآوری می‌شود؛ براساس گزارش آماری در استان‌های یزد و قزوین، ۱۲۰ هزار سالمند در رده سنی ۶۰ تا ۷۵ سال زندگی می‌کنند.

کد خبر 65936

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =