دیدار جمعی از نابینایان با رئیس دستگاه قضا به مناسبت روز جهانی عصای سفید/ دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رفع موانع حقوقی مشارکت اجتماعی نابینایان

رئیس قوه قضاییه ضمن موافقت با تشکیل دفتر و کارگروه‌های ۴ نفره در مراکز استان‌ها برای پیگیری و حل و فصل مشکلات حقوقی و قضایی نابینایان قبل از ورود به دادگاه، برای رفع موانع حقوقی مشارکت اجتماعی نابینایان، دستورات ویژه‌ای صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، جمعی از نابینایان کشور صبح امروز به مناسبت «روز جهانی عصای سفید» به منظور بررسی موانع حقوقی در مسیر مشارکت اجتماعی نابینایان با حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای دیدار کردند.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار با بیان اینکه معلولیت مانع از رسیدن انسان به مقصد نمی‌شود، به افتخارآفرینی معلولان کشورمان در طول تاریخ و در ادوار مختلف اشاره کرد که با توکل به خدا، اتکاء به نفس و بهره‌مندی از سایر نعماتی که داشته‌اند منشأ کارهای بزرگ شده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای یکی از افتخارآفرینی‌ها را درخشش و مدال آوری جانبازان و معلولان کشورمان در مسابقات جهانی پارالمپیک در هفته‌های اخیر عنوان کرد.

ضرورت توجه همه دستگاه‌های اجرایی به قانون جامع حمایت از معلولان

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۸۳ که در سال ۹۷ به قانون حمایت از حقوق معلولان ارتقاء یافت و از سال ۹۸ در کشورمان اجرایی شده، خواستار توجه همه دستگاه‌های اجرایی به این قانون شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: در این قانون ستادی با حضور ۱۳ عضو به ریاست وزیر کشور و دبیری رییس سازمان بهزیستی پیش بینی شده و کمیته‌ای نیز با عضویت ۲۶ نفر به ریاست معاون اول رییس جمهور تعیین شده تا بر روند اجرای قانون نظارت داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به وظیفه سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر حسن اجرای قوانین در کشور، از رئیس این سازمان خواست که فصل به فصل و ماده به ماده و تبصره به تبصره قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را مورد بررسی قرار دهد تا مشخص شود چه میزان از این قانون و چگونه اجرا شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین از نماینده تام الاختیار قوه قضاییه در کمیته نظارت بر اجرای قانون جامع حمایت از معلولان خواست گزارشی از  تعداد جلسات برگزار شده در این کمیته و  دستاوردهای آن در پیگیری اجرای قانون و حمایت از حقوق معلولان ارائه دهد و خلاء های  قانونی که مانع از حسن اجرای قانون هستند را احصاء و اعلام نماید. 

معاون حقوقی قوه قضاییه پیشنهادات شبکه ملی نابینایان برای تسهیل و رفع موانع حقوقی مشارکت اجتماعی آنها را بررسی کند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وظایف قانونی و انسانی همه دستگاه‌ها برای پیگیری حقوق و مطالبات معلولان کشور، از معاون حقوقی خود خواست که پیشنهادات شبکه ملی نابینایان برای تسهیل و رفع موانع حقوقی مشارکت اجتماعی این قشر را بررسی کند تا هر کدام از این پیشنهادات مغایر قانون نبوده و قابلیت اجرایی دارد، به سرعت عملیاتی شود.

موافقت قاضی‌القضات با تشکیل دفتر و کارگروه‌های ۴ نفره در مراکز استان‌ها 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین با پیشنهاد برخی نابینایان برای ایجاد دفتری برای پیگیری مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها موافقت کرد که بر اساس آن مقرر شد کارگروه‌های ۴ نفره‌ای در مراکز استان‌ها برای حل و فصل مسائل مربوط به نابینایان در مراجع قضایی قبل از ورود به دادگاه تشکیل شود.

مشکلات نابینایان و معلولان در وکالت پرونده‌های حقوقی با مساعدت مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه حل می‌شود

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به مشکلات نابینایان و معلولان در پیگیری پرونده‌های حقوقی و انتقادهایی که از تعیین وکلای کم تجربه توسط کانون وکلا مطرح شد، اعلام کرد که این مشکل با مساعدت مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه حل می‌شود.

کد خبر 44658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =