برقراری یارانه برای ۲۰ هزار نفر از مستمری‌بگیران جامانده از دریافت/ اعطاء ۵ میلیون تومان کمک هزینه ودیعه مسکن برای ۲ هزار و ۵۰۰ مددجو برای نخستین‌بار

رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری گرامیداشت هفته بهزیستی از آغاز اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی در معلولان با شعار «نه به معلولیت» در سراسر کشور خبر داد و افزود: یارانه ۴۵ هزار تومانی برای ۲۰ هزار از مستمری‌گیران جامانده از دریافت یارانه برقرار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری گرامیداشت هفته بهزیستی با بیان اینکه به دنبال اجرای گام دوم به‌زیستن به تاسی از بیانات مقام معظم رهبری با شعار شفافیت، توانمندسازی و ارتقاء سلامت اجتماعی هستیم، گفت: یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند و یک میلیون و ۸۰ هزار خانوار ماهانه مستمری دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به برقراری مستمری ۱۷۸ هزار خانوار دارای سرپرست معلول براساس بعد خانوار، تصریح کرد: یک تبعیض ناخواسته برای سرپرستان خانوار معلول شکل گرفته بود که با رایزنی‌های صورت گرفته و پیگیری‌های مجلس و دولت و همراهی معاونت برنامه و بودجه و ستاد هدفمندی یارانه‌ها سعی بر این شد که مبلغ مورد نظر برای این افراد تامین شود؛ بطوری که مجموع اعتبار مستمری در سال گذشته یکهزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که امسال به ۲ هزار و ۷۶۰ میلیارد رسیده است.

وی از ملحق شدن ۵۵۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت خدمات بهزیستی با مساعدت دولت خبر داد و افزود: تا پایان سال ۹۷ این تعداد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید؛ این در حالی است که مجموع بودجه تخصیص‌شده یکهزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که با این رقم تنها نیمی از این خانوارها را می‌توانستیم تحت پوشش قرار دهیم و ۲۰۰ هزار خانوار محروم می‌ماندند؛ لذا با رفع این مشکل و افزایش اعتبار به ۲ هزار ۷۶۰ میلیار تومان ۲۰۰ هزار خانوار معلول نیز از دریافت مستمری محروم نمانند و امیدواریم مبلغی نیز به سرانه افراد مستمربگیر اضافه شود.

قبادی‌دانا از آغاز اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی در معلولان با شعار «نه به معلولیت» در سراسر کشور خبر داد و گفت: از سال ۹۴ تاکنون مشاوره و آزمایشات ژنتیک برای همه افراد تحت پوشش و اعضای خانواده آن‌ها در حال انجام است؛ از این‌رو، با اجرای این طرح برای یک میلیون و ۴۵۰ هزار فرد تحت پوشش غربالگری‌های لازم طی سه سال صورت می‌پذیرد و در کنار آن راه‌اندازی بانک ذخایر ژنتیک در ایران با دانش بومی و ایرانی در حال انجام است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور پرداخت الکترونیکی کمک هزینه امداد برای ۱۶ هزار فرزند تحت پوشش در خانه‌های جایگزین، بارگذاری ۲۱ هزار قرارداد بهزیستی بر روی سایت شفافیت را از دیگر دستاوردهای بهزیستی در سی‌و نهمین سال تاسیس عنوان کرد و از اعطاء ۵ میلیون تومان کمک هزینه ودیعه مسکن برای ۲ هزار و ۵۰۰ مددجو برای نخستین‌بار خبر داد و افزود: برای این اقدام بودجه‌ ۱۲ هزار میلیار تومانی تخصیص داده شده است.

وی افزایش ۹۸ درصدی کمک هزینه وسائل کمک توانبخشی، رشد ۱۲۸ درصدی رشد کمک هزینه وسایل بهداشتی و پرداخت کمک هزینه شهریه تحصیلی برای افراد تحت تکفل معلولان برای اولین‌بار را از دیگر دستاوردهای بهزیستی در سی‌و نهمین سال تاسیس برشمرد و اذعان کرد: سال گذشته آمار افراد تحت نگهداری در مراکز بهزیستی احصاء شد بطوری که ۴۷ هزار نفر در مراکز نگهداری می‌شوند اما ۳۹ هزار یارانه دریافت می‌کردند لذا با بررسی‌های اولیه و همکاری دولت و سازمان برنامه و بودجه از ۸ هزار خانوار معلولی که در مراکز نگهداری می‌شوند برای ۳ هزار ۵۰۰ نفر که به یارانه نیاز داشتند، تخصیص داده شد.

قبادی‌دانا با اشاره به اخذ مجوز ۵۰۰ دستگاه خودرو برای افراد دارای معلولیت از اعمال سهمیه استخدام ۳ درصدی معلولان در آزمون دستگاه‌های اجرایی برای نخستین‌بار خبر داد و گفت: در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در اسفندماه یک هزار و ۲۰۰ نفر در آزمون شرکت کردند که از این تعداد ۱۱۵ نفر پذیرفته شدند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اجرای طرح استانداردسازی متمرکز شیرخوارگاه‌ها در هفته دولت، اذعان کرد: در این راستا از طریق آزمون استخدامی ۸۰ نفر برای شیرخوارگاه‌های استان تهران با اخذ تعهد خدمت جذب شدند و در حال حاضر پروسه کارگزینی آنها در حال انجام است و امیدواریم در سال جاری نیز با مساعدت سازمان امور استخدامی مجوز بکارگیری نیرو در مراکز خاص را هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مصادیق تعارض منافع در حال بررسی و شناسایی است، گفت: در حال حاضر ۲۰ نقطه آسیب را شناسایی کرده‌ایم که با استفاده از قوانین موجود به رفع این تعارض‌ها دست پیدا خواهیم کرد.

قبادی‌دانا در ادامه به واگذاری ۲ هزار و ۱۰۰ مسکن مددجویی تا پایان هفته بهزیستی اشاره کرد و گفت: اعطاء ۲ هزارمین مسکن روستایی مددجویی به زلزله‌زدگان کرمانشاه را تا پایان هفته خواهیم داشت و جا دارد برای رسیدگی‌های شبانه‌روزی و اقدام به موقع دکتر محسنی‌بندپی در حادثه زلزله غرب ایران تشکر و قدردانی کنم. در حال حاضر نیز ۶ هزار ۲۵۰ مسکن تحویل ۱۴ هزار خانوار داده شده است و ۲ هزار خانوار در صف نوبت هستند؛ همچنین ۶ هزار ۴۰۰ واحد مسکونی در شهر و روستا در حال احداث است که با کمک خیرین سریعتر به مرحله واگذاری خواهد رسید.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه خدمات پزشکی جراحی، خدمات ارتوپدی و اورولوژی برای مددجویان بهزیستی توسط موسسات و خیرین به رایگان صورت خواهد پذیرفت، ادامه داد: با توجه به دانش امروز و توانمندی طبیبان ژنتیک امیدواریم در ۲۰ سال آتی داشتن ۲ معلول مادرزادی در یک خانواده امری عجیب تلقی شود.

وی با اشاره به احصاء فعالیت‌های موازی و اصلاح فرآیندها از برقراری یارانه ۴۵ هزار تومانی برای ۲۰ هزار از مستمری‌گیران جامانده از دریافت یارانه خبر داد و یادآور شد: این تعداد از افراد به هر دلیلی موفق به پیگیری یارانه خود نشده بودند و همکاران ما در حوزه IT این آمار را احصاء کردند و از ماه آتی این مبلغ از سازمان هدفمندی یارانه‌ها به حساب آنها واریز خواهد شد و نقش ما در تحقق این امر، نقشی مطالبه‌گر بوده است.

قبادی‌دانا در پایان با بیان اینکه ۹۲ درصد کودکان کار و خیابان پذیرش‌شده در مراکز تحت پوشش اتباع غیرایرانی هستند، اذعان کرد: مهاجرت غیرقانونی، قاچاق کودکان و باندهای مافیایی از ابعاد مختلف کودکان کار و خیابان است. یکی از دستگاه‌های همکار در امر ساماندهی اداره اتباع وزارت کشور است و انتظار داریم استتانداری، فرمانداری، شهرداری و  ... ورود مناسبی به این موضوع داشته باشند.

یادآوری می‌شود، در پایان نشست طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی در معلولان با شعار «نه به معلولیت» و سامانه اطلاع رسانی املاک سازمان بهزیستی، با شعار گامی دیگر در مسیر شفافیت رونمایی شد.

کد خبر 1525

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =