گزارش ا برپایی نمایشگاه نقاشی از آثار بیماران اعصاب و روان در خانه هنرمندان ایران

این نمایشگاه که گزیده ای از آثار توانخواهان "مرکز شبانه روزی درمانی و توانبخشی مهر " شهرستان ارومیه را به نمایش گذاشته است؛ از روز جمعه ۷ تیرماه جاری در خانه هنرمندان ایران واقع در تهران آغاز به کار کرده است و تا ۱۲ تیر ماه از ساعت ۱۴ تا ۲۲ پذیرای حضور علاقه مندان است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ دکتر سعید فریور مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان غربی در جریان بازدید از این نمایشگاه با اشاره به اهمیت و تأثیر هنر در روند درمانی بیماران اعصاب و روان گفت:تأثیر هنر بر توانمندی ها و استعدادهای بیماران روانی به وضوح در آثار این مددجویان مشخص است و خوشبختانه استقبال بی نظیری که از این نمایشگاه شده است، ما را امیدوار کرده است تا بتوانیم برنامه هایی از این دست را افزایش دهیم.

 وی افزود: توانمندسازی و اشتغال زایی برای بیماران روانی از این راه نیز از دیگر زمینه هایی است که علاوه بر عوامل روانشناسی و هنری در آثار این عزیزان، می شود برای آن برنامه ریزی کرد.

فریور با اشاره به برگزاری مراسمی برای تقدیر از هنرمندان این نمایشگاه گفت:قرار است تمامی درآمد حاصل از این نمایشگاه طی مراسم تقدیر به هنرمندان تقدیم شود.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان غربی در ادامه افزود: از همکاران عزیز خودم در سازمان بهزیستی کشور درخواست می کنم اعتبارات بیشتر به  ما اختصاص دهند تا بتوانیم برای دعوت مربیان و گسترش هنر درمانی  و آموزش های هنری به مددجویان خود اقدام کنیم. همچنین در حدود ۵۰۰ نفر بیمار روانی در سطح استان  پشت نوبت پذیرش در مراکز هستند که به ظرفیت های جدید و یا افتتاح مراکز جدید در استان نیازمندیم.

وی در پایان سخنانش از همکاری خوب و ثمربخش معاونت توانبخشی بهزیستی کشور و تمامی همکاران پر تلاش  بهزیستی استان آذربایجان غربی در برپایی این نمایشگاه تقدیر کرد.

 کنترل پرخاشگری و استرس در بیماران روانی با تمرکز بر خلق آثار هنری

همچنین در این بازدید "مریم گشایش" مربی هنری مرکز درمانی و توانبخشی مهر نیز در خصوص نحوه آموزش در مرکز، گفت: آثار به نمایش درآمده دراین  نمایشگاه  توسط توانخواهان در گروه سنی ۳۰ تا ۴۵ ساله طراحی  شده است و مدت دو سال است که آموزش های هنری و نقاشی به زنان این مرکز آغاز شده است که شش ماهه اول  صرف ارتباط با توانخواهان مرکز شده و یک سال و نیم بعد نیز به تولید آثار حرفه ای اختصاص یافته است.

وی افزود: توانخواهان این مرکز از بیماری هایی همچون افسردگی، اختلالات خلقی و شخصیتی، اسکیزو فرنی، و... و. رنج می برند که با تمرکز بر روی کارهای هنری و نقاشی به آرامش عمیقی دست می یابند و استرس و پرخاشگری در آنها به نحو محسوسی کاهش می یابد.

گفتنی است "مرکز مهر" از سال ۱۳۸۲ و با هدف ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، روانشناسی، حرفه آموزی، توانمند سازی و... و. به بیماران روانی آغاز به کار کرده است و در حال حاضر با ظرفیت اسمی ۱۰۰ نفر در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال خدمات ارائه می کند.

کد خبر 1109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =