حذف پشت نوبتی دریافت مستمری زنان سرپرست خانوار در دولت سیزدهم

حذف پشت نوبتی دریافت مستمری زنان سرپرست خانوار یکی از دستاوردهای دولت سیدمحرومان برای فقرزدایی از دهک‌های پایین جامعه به هدف ارتقای رفاه اجتماعی بود که در مدت کوتاهی اجرایی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از ایرنا، زنان سرپرست خانوار از گروه های آسیب‌پذیر و اغلب از دهک های پایین جامعه به شمار می روند که در طی دهه های گذشته با مشکلات فراوان معیشتی و درآمدی در کنار تربیت و نگهداری فرزندانشان روبرو هستند؛ این قشر به دلایل مختلف مانند فوت همسر، متارکه، طلاق، مریضی و از کارافتادگی همسر و غیره مجبور می شوند تمام مسئولیت‌های خانه را بر عهده بگیرند. آن‌ها علاوه بر ایفای نقش مادر، مجبور به کار و کسب درآمد نیز هستند.

شرایط حاکم بر این قشر از زنان که مجبورند علاوه بر تربیت فرزندان و انجام کارهای خانه، برای تامین مایحتاج خانه نیز کار کنند، دولت سیزدهم را بر آن داشت تا به دنبال تاکیدات آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور برای رفع بخشی از مشکلات آنان برنامه ریزی کند؛ برنامه هایی که در طول سه سال گذشته تلاش کرد مشکلات دریافت وام اشتغال و ودیعه مسکن آنان را برطرف کند.

اکنون زنان سرپرست خانوار علاوه بر خدمت مستمر از خدمات دیگر بهزیستی از جمله وام اشتغال و ودیعه مسکن می‌توانند استفاده کنند و عده‌ای از آنان نیز امدادبگیر هستند.

خدمات حمایتی بهزیستی به خانوارهای زن سرپرست، دختران خودسرپرست یا سرپرست خانوار و خانواده های نیازمند واجد شرایط شامل مستمری ماهانه، کمک هزینه حمایت از کودکان در خانواده‌های تحت پوشش، بهبود تغذیه، بیمه اجتماعی، کمک هزینه تأمین ودیعه مسکن، کمک به ساخت و تأمین مسکن، بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان، کمک به ارتقای تحصیلی دانشجویان، معافیت سربازی و کمک‌های موردی است.

علاوه بر این، سالانه خدمات دیگری مانند آموزش مهارت‌های کارآفرینی و کسب و کار، مهارت‌های زندگی، فنی و حرفه ای، آشنایی با قوانین کار و تأمین اجتماعی، اصول ایمنی در محیط کار، اطلاع‌رسانی و آگاه کردن خدمت گیرندگان از مزایای بیمه‌های تأمین اجتماعی و بازرگانی به بانوان سرپرست خانوار تحت پوشش در شرف توانمدسازی، ارائه می‌شود.


۲۷۶ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند

اکنون ۲۷۶ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند و تعداد زنان سرپرست خانوار پشت نوبت دریافت مستمری از سازمان بهزیستی از آذرماه سال ۱۴۰۱ به صفر رسیده است.

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره صفر شدن پشت نوبتی زنان سرپرست خانوار برای دریافت مستمری می‌گوید: با پیگیری‌های صورت‌گرفته صف انتظار خانواده‌های نیازمند و زن سرپرست پشت نوبت دریافت خدمات حذف شده است به طوریکه تعداد زنان سرپرست خانوار پشت نوبت بهزیستی از آذرماه سال ۱۴۰۱ به صفر رسید.

مهری سادات موسوی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۷۶ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند.

وی ادامه داد: طرح پایش وضعیت توانمندی خانوارهای تحت پوشش از سال جاری با همکاری معاونت راهبردی و توسعه خدمات بهزیستی آغاز شد که با استفاده از نتایج این پایش توفیق دولت و بخش غیردولتی در تحقق اهداف رفاه اجتماعی کشور مضاعف و مسیر برای توانمندسازی و خروج از چرخه حمایتی هموارتر می‌شود.


خدمت مستمری بهزیستی برای زنان سرپرست خانوار

علی محمد قادری رییس سازمان بهزیستی کشور نیز درباره زنان سرپرست خانوار گفته است: زنانی که دارای مشکلات اقتصادی بوده یا نیازمند حمایت از دولت هستند، می‌توانند با مراجعه به سازمان بهزیستی از خدمت مستمری برخوردار شوند.

وی درباره اقدامات حمایتی این سازمان از اقشار آسیب‌پذیر اظهار داشت: سازمان بهزیستی حدود هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را تحت پوشش خدمات مستمر و غیر مستمر خودش قرار داده است و حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار تحت پوشش این سازمان خدمت مختلفی را دریافت می‌کنند.

رییس سازمان بهزیستی کشور افزود: در دولت سیزدهم حمایت‌های زیادی در سطوح مختلف از اقشار آسیب پذیر اتفاق افتاد و آثار توجه و موضوع تکافل اجتماعی بیش از گذشته در سازمان بهزیستی از طرف دولت برقرار است.

وی با یادآوری اینکه قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت یکی از محورهای خدمت رسانی دولت در سال های گذشته بوده است، تصریح کرد: در دو سال گذشته ۵۰۰ هزار خانوار وارد چرخه مستمری شده اند و اکنون یک میلیون و ۵۴۲ هزار خانوار تحت پوشش این خدمت هستند.

کد خبر 108704

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =