بیشترین افراد تحصیل کرده دارای معلولیت افراد نابینا هستند

همزمان با روزجهانی نابینایان(عصای سفید ) رییس سازمان بهزیستی کشور صبح امروز با حضوردر برنامه زنده صبح بخیرایران، به ایجاد عصای سفید در 1964 در یکی از کشورها اشاره کرد و با بیان اینکه تقریبا 253 میلیون نفردر دنیا دچاراختلال نابینایی هستند گفت : تقریبا 36 میلیون نفرازاین افراد نابینای مطلق هستند که ازاین تعداد 189هزار نفردرکشورما وجود دارد که دربهزیستی پرونده اختلال بینایی دارند.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل ، "دکتر وحید  قبادی دانا "افزود: امروزه تقریبا 12 تا 13 درصد افراد کشوردارای معلولیت هستند یعنی حدود یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار فرد دارای معلولیت در کشور داریم که تحت پوشش خدمات سازمان بهزیستی هستند .

دکترقبادی دانا با بیان اینکه حدود 80 درصد از مشکلات نابینایی قابل پیشگیری است تصریح کرد: بیشترینعلت نابینایی،عیوب انکساری است که غیرقابل درمان است و منجر به نابینایی می شود. البته دردنیا آب مروارید یکی دیگرازعلتهای نابینایی است که به الحمدا... و با حرکت های خوبی که درمناطق کم برخوردار،  حمایت های نظام و دولت و با عمل های خوبی که درخصوص آب مروارید انجام می شود درکشورما کمتر است .

رییس سازمان بهزیستی کشور میانگین سن افرادنابینای درکشوررا  37 سال ذکر کرد وگفت : این درحالیست که 90 درصد نابینایی ها درکشورهای درحال توسعه هست.

قبادی دانا به راهکارهای پیشگیری از نابینایی اشاره کرد وافزود: یکی از روشهای پیشگیری از نابینایی، مشاوره ژنتیک و بررسی های ژنتیکی است .روش دیگر نیزغربالگری هایی است که در حال انجام است که از سال های گذشته در کشور ما به خوبی انجام می شود.همچنین غربالگری تنبلی چشم برای بچه های 3 تا 6 سال در مهدهای کودک انجام  می شود که  بسیار موثراست .

وی شناسایی و پیشگیری حتی یک فردی که مشکل  بینایی داردرا بسیار  ارزشمند دانست و بیان داشت : سال گذشته 3 میلیون و 50 هزار نفر غربالگری بینایی شدند که از این میزان 196 هزار شناسایی و به چشم  پزشک ارجاع داده شدند. 64 هزار نفر از این افراد دچار عیوب انکساری ،3200 نفر دچار مشکل استرابیسم و 1400 نفر مشکلات دیگرداشتند.

به گفته وی ، نکته حائز اهمیت این است که بیشترین افراد تحصیل کرده دارای معلولیت ، عزیزان نابینا هستند که شاید بینایی آنها مشکل داشته باشند اما هوش سرشار و شنوایی فوق العاده و حس لامسه بسیار قوی دارند.

وی در ادامه  تاکید کرد:من امروز در روز جهانی عصای سفید می خواهم که اگرچه افراد نابینا مشکل  بینایی دارند اما باید آنها را به رسمیت بشناسیم چراکه حق این عزیزان داشتن فرصت های برابر است و مطالبه شان هم همین است .از این رو باید شرایطی ایجاد شود که مثل بقیه افراد از همه فرصت ها مثل فرصت های علمی، تحصیلی، شغلی وبرخوردار باشند .

قبادی دانا  خاطر نشان  کرد: در قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت هم الزام شده که 30 درصد اپراتورها اافراد نابینا باشند، البته نمی شود اپراتوری را  تنها شغل مناسب  برای آنها  دانست چون این عزیزان تحصیل کرده هستند و می توان از ظرفیت  آنها  استفاده  کرد.

وی با  اشاره  به  اینکه  ، حدود 5 هزار نابینا تحت جمایت تحصیلی سازمان بهزیستی هستند گفت:  سازمان بهزیستی هزینه  تحصیلی  نابینایانی که در دانشگاهها حضور دارند را پرداخت می  کند البته از امسال هم به دانشجویان دانشگاههای دولتی کمک هزینه پرداخت می شود.

وی همچنین یادآور شد : امسال 33 نفر از مددجویان سازمان بهزیستی رتبه های زیر هزار را در کنکور سراسر کسب کردند که 14 نفر از این 33 نفر افرادی بودند که دچار مشکلات بینایی بودند.

رییس سازمان بهزیستی  کشوربه  مناسب  سازی  معابر  برای افراد  نابینا  در  کشوراشاره کرد وبیان داشت : امیدورام بتوانیم با کمک همه دستگاهها ذیریط ، فضاهای شهری را برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی کنیم.

وی  گفت: ستادی به نام ستاد هماهنگی مناسب سازی در کشور داریم  که دبیرخانه آن در سازمان بهزیستی است و وزارت کشور یکی  اعضای اصلی آن است .

وی تاکید کرد: همین جا از تمام دستگاههای ذیربط هم دعوت می شود تا در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی درپایان افزود: زمانی می توان گفت که به نقطه مطلوب رسیده ایم که فرد دارای معلولیت یک زندگی مستقل همراه با مشارکت اجتماعی موثر در بستر جامعه همراه با منزلت اجتماعی و در درون خانواده داشته باشد.

کد خبر 8473

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

دسترسی سریع به سامانه ها