بیش از 12 هزار نفر در استان به اختلالات شنوایی مبتلا هستند

مدیرکل بهزیستی استان خوزستان در آستانه نهم مهرماه برابر با ۳۰سپتامبر، ضمن تبریک فرارسیدن روز جهانی ناشنوایان گفت: تعداد افراد مبتلا به اختلالات شنوایی استان خوزستان ۱۲ هزار و ۷۷۶نفر بوده که از این تعداد، ۵ هزار و ۴۳۶ نفر زن و ۷ هزار و ۳۴۰نفر مرد هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان غلامرضا صدیق راد گفت:با توجه به لزوم انجام مداخلات به موقع و مؤثر که بر اساس آن بتوان اطمینان حاصل کرد که افراد دارای اختلالات کم شنوایی قادر به دستیابی به همه قابلیت های اصلی زندگی خود در تمامی ابعاد هستند، "تأیید مجدد حقوق ناشنوایان" به عنوان شعار امسال روز جهانی ناشنوایان در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: کم شنوایی معلولیتی پنهان و شایع ترین نقص مادرزادی است که بر جنبه های مختلف رشد مهارت های ارتباطی، اجتماعی و هیجانی فرد و خانواده وی تاثیر می گذارد.


صدیق راد با اشاره به ناشناخته بودن ۲۵ درصد علل ناشنوایی، نقش عوامل ژنتیکی در بروز این معلولیت را تا ۵۰ درصد دانست و ادامه داد: بر اساس مطالعات متعدد در سالهای اخیر، در صورتی که کم شنوایی کودک پیش از ۳ ماهگی تشخیص داده شود و قبل از سن ۶ ماهگی از وسیله تقویت کننده صوتی و برنامه های توانبخشی مناسب نظیر تجویز وسیله کمک شنوایی مناسب نظیر سمعک، تربیت شنوایی، گفتار درمانی وکاشت حلزون  بهره مند شود، می تواند به مهارتهای گفتاری و زبان قابل مقایسه با کودکان طبیعی دست پیدا کند.


مدیرکل بهزیستی استان خوزستان  اظهار داشت: سازمان بهزیستی با ایفای نقش خود در زمینه های غربالگری شنوایی، ارجاع به فاز تشخیص، توانبخشی گفتاری و شنیداری در مراکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی، ارائه تجهیزات توانبخشی (سمعک)، ارائه کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تعمیر و تعویض قطعات پروتز کاشت، ارائه خدمات توانبخشی بعد از کاشت حلزون شنوایی، آموزش و مشاوره خانواده و آماده سازی کودک برای ورود به مهد و مدرسه، یاریگر متخصص و متعهد کودکان دارای آسیب شنوایی و خانواده ایشان است.


غلامرضا صدیق راد با اشاره به پرداخت کمک هزینه معیشت توانبخشی (مستمری) به ۵هزار و ۹۵۲خانوار و پرداخت کمک هزینه معیشت ماده ۲۷ به  یکهزار و ۵۲۱خانوار دارای معلولیت شنوایی بیان کرد۲۴ درصد اعتبار وسایل کمک توانبخشی در سال ۹۸ به معلولین ناشنوا اختصاص داشته است و به تعداد ۶۶۰سمعک و ۲ هزار و ۳۸۸ نفر باطری سمعک اهدا شد.


وی در ادامه با اشاره به فعالیت مرکز کاشت حلزون شنوایی خوزستان از سال ۹۲ تا کنون تصریح کرد: با توجه به اینکه سالانه بیش از ۱۵۰ پرونده برای بررسی کاشت کاندید  می شوند و از این تعداد ۹۰ نفر در خوزستان عمل کاشت انجام می دهند، نیاز به همکاری همه جانبه نهادهای مربوط برای ایجاد پوشش توانبخشی این افراد قبل و بعد از عمل است.


وی همچنین تعداد مراکز غربالگری شنوایی نوزادان را ۳۹ مرکز برشمرد و افزود: در سال ۹۸ تعداد ۸۴ هزار و ۵۱۵نوزاد از طریق مراکز شنوایی سنجی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی غربال شده  و از این تعداد،  ۸۸۷نوزاد به مرحل تشخیص و ۲۰۵ نوزاد به مرحله مداخله رسیده اند.


صدیق راد اضافه کردبرنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR نیز به افراد دارای اختلالات شنوایی تحت پوشش این برنامه در نقاط مختلف روستایی و دورافتاده این امکان را می دهد که به خدمات مختلف در زمینه سلامت، آموزش،  امرار معاش، اجتماعی و توانمندسازی دسترسی پیدا کنند که در استان خوزستان ۳ هزار و ۳۸۴ نفر تحت پوشش خدمات CBR هستند.


وی  در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۹۹ دانشجو دارای اختلالات شنوایی تحت حمایت بهزیستی خوزستان از شهریه دانشجویان معلول بهره مند هستند تأکید کرد: اقدامات به موقع پیشگیرانه برای جلوگیری و رفع کم شنوایی و یا ناشنوایی در طول زندگی هر فرد ضرورتی اجتناب ناپذیر و حیاتی است.


گفتنی است  ۴ مرکز روزانه توانبخشی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در استان خوزستان با تعداد ۱۳۲ نفر خدمت گیرنده با هدف رسیدن به حداکثر استقلال و عملکرد فرد ناشنوا در کنار ۲ تشکل و انجمن فعال در امور ناشنوایان در حال فعالیت هستند.

کد خبر 23697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک